Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vysoká kryptoměnová daň na Slovensku minulostí

Publikováno
Vysoká kryptoměnová daň na Slovensku minulostí

Slovenská strana Sloboda a Solidarita (SaS) s podporou Demokratů a OĽaNO, kteří se stali spolupředkladateli návrhu, prosadila novelu, která sníží daň z prodeje kryptoměn. Při hlasování ve sněmovně je nakonec podpořili i zástupci stran Sme rodina či Hlas a celkově za zákon hlasovalo 112 poslanců. Poslanci strany Smer se hlasování zdrželi, zatímco proti byl jen poslanec Filip Kuffa ze strany LSNS.

“Cílem návrhu je rovněž výrazně usnadnit běžným občanům investování a spoření, a to i v rámci dlouhodobého investičního spoření nebo připravovaného celoevropského systému důchodového spoření, neboť současné zdanění výnosů z cenných papírů je ve značném rozporu s cílem podpořit dobrovolné formy spoření na důchod,” uvedli předkladatelé zákona.

Hlavní iniciátor zákona Peter Cmorej (SaS) informoval na Facebooku o detailech novely. Po roku držení kryptoměnového aktiva bude daň z prodeje 7 % místo dosavadního daňového rozsahu 33 % až 39 %. Důvodem proč byla daň takto vysoká byly zdravotní odvody placené při prodeji kryptoměn, tyto odvody budou zrušeny. V případě prodeje kryptoměny do jednoho roku se výnosy budou zahrnovat do základu daně spolu s ostatními příjmy.

Novela, která má být účinná od 1. 1. 2024, má také změnit podmínky při používání kryptoměn pro platební účely. Pokud budou použity kryptoměny na nákup zboží a služeb v částce do 2 400 eur (ročně), nebudou se zdaňovat. “V praxi se stávalo, že pokud si fyzická osoba koupila za virtuální měnu například potraviny nebo kávu, nastal okamžik zdanitelného plnění a s tím spojená neúměrná byrokratická a daňová zátěž,” popsal Peter Cmorej.

Součástí novely jsou i další novinky pro investory na Slovensku, jako je časový test 3 roky pro investice, které ještě nejsou osvobozeny od daně nebo osvobození slovenských podílových fondů od srážkové daně (po třech letech). Dočká se Česká republika podobné novely, která by jasně nastavila pravidla pro danění kryptoměn?

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Píšu o světě kryptoměn a NFT, vystudoval jsem bakalářský obor Anglický jazyk pro manažerskou praxi na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a název mé bakalářská práce byl: Analýza využití NFT v marketingových strategiích ve vybraných českých fotbalových klubech (psáno v AJ).

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.