Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Růst amerického HDP ve třetím čtvrtletí zaostává za očekáváním – Ekonomové však věří v lepší zítřky

Růst amerického HDP ve třetím čtvrtletí zaostává za očekáváním – Ekonomové však věří v lepší zítřky

Růst amerického HDP ve třetím čtvrtletí zaostává za očekáváním - Ekonomové však věří v lepší zítřky
Zdroj: depositphotos.com

Oživení americké ekonomiky se v předchozích třech měsících prudce zpomalilo.

Výrobky zůstávaly uvízlé v obvykle rušných přístavech, zaměstnavatelé se snažili marně najít pracovníky a spotřebitelé bojovali s inflací a rostoucími cenami.

Podle předběžného odhadu zveřejněného americkým Úřadem pro ekonomickou analýzu se reálný hrubý domácí produkt (HDP) USA ve třetím čtvrtletí roku 2021 zvýšil meziročním tempem 2,0 %. Ve druhém čtvrtletí se přitom reálný HDP zvýšil o 6,7 %.

Odhad HDP zveřejněný 28. 10. vychází ze zdrojových údajů, které jsou neúplné a budou podléhat další revizi ze strany agentury. Druhý odhad za třetí čtvrtletí, založený na úplnějších údajích, bude zveřejněn 24. listopadu 2021.

Reálné americké HDP: Meziroční procentuální změna
Reálné americké HDP: Meziroční procentuální změna
Zdroj: bea.gov

Ačkoli by se takové číslo zdálo být v době před covidem naprosto v pořádku, ve skutečnosti by se jednalo o nejpomalejší tempo od začátku oživení v dubnu 2020 po nejkratší, ale nejstrmější recesi v historii USA.

Ekonomové si však nedělají starosti. Většinově tvrdí, že zpomalení je důsledkem faktorů, souvisejících především s problémy v dodavatelském řetězci, které se v následujících měsících zmírní a umožní pokračování oživení.

„Slabost je více než cokoli jiného funkcí narušení nabídky. Ekonomika je v zásadě stále silná a nedíval bych se na situaci tak, že toto jedno čtvrtletí odráží, kam směřujeme,“ uvedl hlavní ekonom Natixis pro Ameriku Joseph LaVorgna.

Natixis má totiž o něco růžovější výhled na růst reálného HDP v USA. Firma očekává, že růst dosáhne 3,3% tempa. I to by však bylo výrazně méně než 6,7% nárůst ve druhém čtvrtletí. Jednalo by se také o nejnižší hodnotu od ohromujícího propadu o 31,2 % ve druhém čtvrtletí roku 2020, které bylo poznamenáno pandemií.

„Vzhledem k tomu, do jaké míry jsme se ještě plně neotevřeli, alespoň pokud jde o cestování a volnočasové aktivity, je situace zdravější, než jak se zdá. Zpomalení růstu HDP, nepovažuji za předzvěst věcí příštích," dodal LaVorgna.

Americká ekonomika přesto čelí mnoha výzvám

Podle nedávného odhadu Goldman Sachs uvízly v ucpaných přístavech na kalifornském pobřeží desítky lodí, které čekají na dodání zboží v hodnotě přibližně 24 miliard dolarů. Tato úzká místa jsou důsledkem převisu poptávky po zboží nad poptávkou po službách v době, kdy mají společnosti problém obsadit volná pracovní místa. Podle údajů amerického Ministerstva práce opustilo v srpnu práci rekordních 4,3 milionu pracovníků, takže v americké ekonomice zbývá 10,4 milionu volných pracovních míst.

Naděje, že se problémy dodavatelského řetězce v dohledné době vyřeší, je mizivá. Nedávný průzkum dallaského Federálního rezervního systému ukázal, že 41,3 % respondentů si myslí, že bude trvat nejméně 10 měsíců, než se dodavatelské řetězce vrátí k normálu. 64,5 % texaských firem pak uvedlo, že zaznamenaly narušení nebo zpoždění dodávek, což je více než 35,5 % v únoru.

Vývoj amerického HDP za posledních 10 let
Vývoj amerického HDP za posledních 10 let
Zdroj: fred.stlouisfed.org

Hrozí americké ekonomice stagflace?

Výše zmíněné problémy opět podporují inflaci, která se blíží svému nejvyššímu bodu za posledních 30 let, protože zboží je stále vzácnější a náklady na materiál stále rostou. LaVorgna uvedl, že se obává, že rostoucí ceny energií mohou v budoucnu zmařit růst. „Výroba je stále asi o 15 až 20 % nižší než před pandemií, recept na řešení vyšších nákladů na energie je velmi aktuální. To je to, co může poškodit ekonomiku ještě více než problémy dodavatelského řetězce,“ řekl.

Banka Goldman Sachs několikrát snížila svůj výhled HDP a minulou středu ještě před zveřejněním údajů Úřadem pro ekonomickou analýzu jej pro třetí čtvrtletí snížila na 2,75 %. Firma snížila svůj celoroční výhled na roky 2021 a 2022 na 5,6 %, resp. 4 % z již snížených odhadů 5,7 % a 4,4 %.

Tvůrci politiky Federálního rezervního systému se potýkají se souběžným působením zpomalujícího růstu a rostoucí inflace, což vyvolává srovnání se stagflací z přelomu 70. a 80. let. Obchodníci zvýšili své sázky na to, kdy Fed začne opět zvyšovat úrokové sazby, přičemž trh s futures na federální dluhopisy nyní očekává první zvýšení v červnu 2022 a nejméně jedno další do konce příštího roku.

Většina ekonomů však pravděpodobnost stagflace odmítá a místo toho očekává, že převládne normálnější souběh okolností.

To by znamenalo výrazné zrychlení HDP ve čtvrtém čtvrtletí a následně rok 2022, který by se začal podobat stavu americké ekonomiky před pandemií. Ekonomové společnosti Jefferies například očekávají za třetí čtvrtletí přibližně 3% růst a že ve čtvrtém kvartále dojde k výraznému zrychlení růstu HDP na 8 %.

Citigroup očekává ve třetím čtvrtletí růst pouze o 2,4 %, ale ekonomka Veronica Clarková poznamenala, že pomalejší tempo růstu lze obecně shrnout jako důsledek omezení na straně nabídky nikoliv jako odraz slabé poptávky – nikoliv dlouhodobý problém.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo