Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česko má čtvrtou nejvyšší inflaci v Evropské Unii

Česko má čtvrtou nejvyšší inflaci v Evropské Unii
Zdroj: depositphotos.com

Nedávno jsme psali o tom, že inflace v Česku meziročně narostla o 2,7 %. Podle nejnovějších dat je to však ještě více.

Dle údajů zveřejněných ve druhé polovině prosince evropským statistickým úřadem Eurostat činí meziroční inflace v našich končinách 3 %, což nás v Evropě řadí na čtvrtou příčku.

Nárůst spotřebitelské inflace znamená jednoduše nárůst cen zboží a služeb. Nejvíce postiženými sektory jsou u nás již tradičně bydlení a potraviny.

Tato situace se podepsala i na letošním vánočním nákupním šílenství, kdy ceny dárků a nejběžnějších potravin, které obvykle končí na našem štědrovečerním stole, znatelně povyskočily.

inflace vanoce

I když se Česko svou mírou inflace vymyká evropským normám, její nárůst zaznamenalo téměř všech 28 členských států Evropské Unie. Zatímco její průměrná hodnota ještě v říjnu činila 1,1 %, v listopadu to bylo již o 0,2 % více.

Největším skokanem je v tomto ohledu Rumunsko, kde míra inflace narostla z říjnových 3,2 % na listopadových 3,8 %. Spolu s Maďarskem a Slovenskem se také jedná o jednu ze třech zemí, kde je inflace vyšší než u nás. Za námi s jistým odstupem následuje Nizozemsko 2,6 % a dále Polsko, Bulharsko a Lotyšsko.

Na opačném konci spektra najdeme Itálii, Portugalsko a Belgii, které v současné době zažívají deflaci. Znamená to, že v těchto zemích hladina spotřebitelských cen naopak klesá.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.