Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Řecko poprvé od finanční krize vydá 30leté vládní dluhopisy – Jejich výnos 0,89 % je ještě nižší než u českých! Jak je to možné?

Publikováno
Řecko poprvé od finanční krize vydá 30leté vládní dluhopisy – Jejich výnos 0,89 % je ještě nižší než u českých! Jak je to možné?
Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Řecká vláda poprvé od roku 2008 vydává dluhopisy s 30letou dobou splatnosti. Jedná se o symbolický milník za řeckou dluhovou krizí, která vrcholila v letech 2009 až 2015. V roce 2015 hrozilo vystoupení Řecka z eurozóny (grexit), či dokonce z EU.

V současné době si Řecko na finančních trzích půjčuje za výhodných podmínek. 10letý dluhopis stojí Řeky 0,9 % ročně. Česko si na 10 let půjčuje za úrok 1,9 %.

Veřejný dluh v poměru k HDP je v Řecku pětinásobný v porovnání s českým a i přesto si řecká vláda půjčuje za poloviční úrok než česká vláda. Je to dáno tím, že Evropská centrální banka od března 2020 vykupuje řecké dluhopisy. Tím dojde k poklesu úroku, protože vzroste poptávka od ECB a cena dluhopisu.

Poznámka

Řecká vláda si nyní půjčuje za poloviční úrok, oproti Česku

Nákupy řeckých dluhopisů Evropskou centrální bankou

Evropská centrální banka v březnu 2020 začala nakupovat řecké dluhopisy, i když porušila svá vlastní pravidla, podle kterých nemůže vykupovat dluhopisy, které svým úročením nesplní kritéria bezpečnosti.

Loni v březnu byl výnos desetiletého dluhopisu na úrovni 4 %. Z důvodu začínající pandemické krize se Evropská centrální banka rozhodla nakupovat právě tento dluhopis.

Vývoj na řeckých dluhopisech

V roce 2009 propukla v Řecku dluhová krize v důsledku světové finanční krize. Řekové byli mnoho let odstřiženi od plného přístupu na finanční trhy. V této době si nepůjčovali (jak je běžné) emisí dluhopisů, protože finanční trh odmítal financovat řecký dluh. O 3 roky později vzrostl úrok na desetiletém řeckém dluhopisu na 44 %.

Finanční trh odmítl financovat řecký dluh a místo toho financování zajišťovaly mezinárodní instituce v čele s Evropskou centrální bankou. Dalšími institucemi byly Evropská komise a Mezinárodní měnový fond. Tyto instituce žádaly za půjčky drastická úsporná opatření po řecké vládě. Došlo k občanským nepokojům a v roce 2015 skoro došlo k vystoupení Řecka z Evropské unie.

Současná situace

V roce 2017 si Řecko začalo standardně půjčovat na finančních trzích. Jednalo se o kratší splatnosti, než je současná třicetiletá. V roce 2018 opustilo poslední záchranný program mezinárodních institucí. Následující rok Atény emitovaly 5leté dluhopisy. Vláda získala jejich prodejem až 3 miliardy eur, dle agentury AP.

Cesta k nové emisi dluhopisů vzešla poté, co řecký parlament schválil dohodu o změně názvu sousední Makedonie. Téměř 30 let byl spor o název a komplikoval vztahy obou zemí. Tím došlo k poklesu výnosů desetiletých dluhopisů řecké vlády na čtyřměsíční minimum. V současné době Atény poprvé od roku 2008 vydávají dluhopis s 30letou dobou splatnosti. Jedná se o symboliku za řeckou dlouhou krizí, která byla v letech 2009 až 2015.

Řecko nabídne státní dluhopisy s nejdelší standardní dobou splatnosti, tedy až do roku 2052.

Řecká vláda se snaží získat finanční prostředky na boj s pandemií koronaviru. Jelikož cestovní ruch je pro ekonomiku této země nejdůležitější a pandemie oblíbenou destinaci turistů těžce zasáhla. 

Poznámka

Vláda potřebuje na podporu ekonomiky 11,6 miliardy eur.

Řecká vláda nabídne dluhopisy prostřednictvím bank BNP Paribas, HSBC a Goldman Sachs. Do zmiňovaného nízkého úroku se promítá fakt, že Evropská centrální banka nedopustím aby se dluh stal neufinancovatelným. 

Poznámka

Ekonomové varují před finančními hrozbami Řecka a nedoporučují řecké bondy.

V dlouhodobou prosperitu tamní ekonomiky a schopnost vlády uhradit včas všechny závazky nevěří mnoho ekonomů. Společnost by neměla zapomenout na dobu, co se dělo v celé zemi před deseti lety. V roce 2011 museli věřitelé na řeckých dluhopisech dobrovolně smazat 50 % dluhu, aby měli šanci na alespoň minimální splátku.

Bez podpory Evropské centrální banky nemá země šanci se financovat za vhodných podmínek. Při současném nízkém úroku, ve kterém není zahrnuté riziko ekonomiky Řecka, nejsou v současné době řecké dluhopisy pro investory zajímavou příležitostí.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎