Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dluhopisy České zbrojovky – Sice je emituje zajímavý podnik, ale peníze vám nevydělají. I státní protiinflační dluhopisy se zdají výnosnější.

Dluhopisy České zbrojovky – Sice je emituje zajímavý podnik, ale peníze vám nevydělají. I státní protiinflační dluhopisy se zdají výnosnější.
Zdroj: depositphotos.com

Česká zbrojovka je jeden z předních evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu ale také další civilní využití. Ve svých závodech v České republice, Německu a USA zaměstnává přes 1 650 pracovníků.

Skupina CZG (Česká zbrojovka Group SE) vydává své dluhopisy ve výši 4 miliardy korun. Za tyto prostředky by skupina ráda nakoupila amerického výrobce zbraní Colt Holding Company LLC. Tento 100% podíl na legendární firmě Colt by Českou zbrojovku vyšel na 220 milionů dolarů, tedy přibližně 4,7 miliard korun v hotovosti a dalších více jak 1 mil. nově vydaných kmenových akcií CZG.

V tomto článku se podíváme na parametry nabízených dluhopisů, společnost Colt i zda se tyto dluhopisy vůbec vyplatí kupovat nebo zda existují nějaké zajímavější investice.

Na přesné parametry dluhopisů si ještě musíme počkat

Přípravou plánované emise byla pověřena Česká spořitelna a Komerční banka. Související transakční dokumentace a další podrobnější informace zatím nejsou příliš zveřejňovány, dokud nebude vydán prospekt emise, jak uvedla mluvčí CZG Eva Svobodová. Emisi i samotnou akvizici musí ještě schválit regulační orgány, což by se mělo stát někdy v první polovině letošního roku.

Nedávno jsme psali, že Česká zbrojovka vstoupila na burzu. Tím získala více jak 800 milionů korun, které chce spojit s kapitálem z plánované emise dluhopisů. Ty by měly mít sazbu 1,93-2,23 % ročně a jejich celková hodnota se může navýšit až na 5 miliard dolarů.

Sazba bude proměnlivá – šestiměsíční mezibankovní sazba PRIBOR plus 150 – 180 bazických bodů. Tyto šestileté dluhopisy budou nabízeny nejen institucím, ale také retailovým (drobným) investorům.

Co je zač kupovaná společnost Colt Holding Company LLC?

Zdroj: wikipedia.org
colt-holding-company-llt-logo-spolecnosti
Logo společnosti Colt

Jedná se o mateřskou společnost amerického výrobce zbraní Colt´s Manufacturing Company LLC. Česká zbrojovka touto akvizicí plánuje získat významné výrobní kapacity ve Spojených státech a v Kanadě, čímž chce rozšířit svou světovou zákaznickou síť.

Colt je mj. dlouhodobým dodavatelem americké vlády a díky své dceřiné společnosti také výhradním dodavatelem malých zbraní vojenským složkám v Kanadě.

Výsledkem odkupu Coltu Českou zbrojovkou by mohl vzniknout gigant s obratem více jak 500 milionů dolarů (11 mld. korun) s více jak dvěma tisíci zaměstnanci.

Stojí dluhopisy CZG za to?

Jak jsme uvedli, nabízená sazba se má pohybovat okolo 2 %. To je ovšem velmi málo. Ve skutečnosti spíše proděláte. Vypadá to, že nejvíce na těchto dluhopisech vydělá jen Česká zbrojovka.

V posledních letech se inflace v České republice pohybuje nad průměrem EU. Dle Českého statistického úřadu byla inflace v ČR v roce 2019 2,8 %. To znamená, že investicí do dluhopisů CZG byste každý takový rok přišli o cca 1 % reálné hodnoty vašeho kapitálu.

Takže musíte podstupovat investiční riziko se všemi jeho složkami, vzdáte se likvidity (peníze z dluhopisů nelze získat zpět dříve) a i přesto vaše peníze ztrácejí na hodnotě. To nezní vůbec hezky…

Na druhou stranu dluhopisy mohou být velmi zajímavý a stabilní zdroj pasivního příjmu. Jakmile vše vyřídíte, peníze vám budou pravidelně chodit na účet bez toho, abyste pro to museli cokoliv dalšího udělat. Je ale nezbytné, abyste dokázali vybrat dluhopisy kvalitního podniku, který zvládne vydělat na výplatu úroků i následné vrácení jistiny.

Jaké investice by se mohly vyplatit více než dluhopisy České zbrojovky?

Hlavní je si uvědomit, co byste chtěli investováním získat. Pokud chcete primárně ochránit své peníze před znehodnocením, investice do zlata bude fungovat výborně. Přečtěte si náš samostatný článek, kde jsme psali o vše, co potřebujete vědět, než začněte investovat do zlata.

Zdá se, že výnosnější a zároveň méně rizikovou investicí mohou být např. protiinflační dluhopisy České republiky. O ty je mimochodem obrovský zájem, ministerstvo jich prodalo již za 13,6 miliardy korun, jak je uvedeno na stránkách České národní banky.

Nebo vám jde o to vybudovat si bohatství? Pak mohou být mnohem zajímavější akcie, do kterých lze investovat např. přes investiční platformy, kde můžete snadno dosáhnout ročního zhodnocení od 8 do 15 % ročně.

Jaký je váš názor na dluhopisy i akcie České zbrojovky? Investovali jste do nich? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.