Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Příjmy z Airbnb jsou příjmy z podnikání, rozhodl soud

Příjmy z Airbnb jsou příjmy z podnikání, rozhodl soud
Zdroj: entrepreneur.com

O tom, že příjmy z Airbnb jsou příjmy z podnikání a měly by se tak proto i danit, nedávno rozhodl pražský soud v případu, kdy provozovatelka krátkodobého pronájmu skrze Airbnb nesouhlasila s rozhodnutím finanční správy. Ta žalobkyni vyměřila daň z příjmů za rok 2017, jelikož tehdy chybně zdanila své příjmy jako příjmy z pronájmu, nikoli jako příjmy ze samostatné činnosti, konkrétně z podnikání.

Provozovatelka pronájmu se hájila tím, že v rámci Airbnb neposkytuje žádné doplňkové služby, nýbrž pouze pronájem. Soud to ale vidí zcela jinak. Ve svém rozsudku argumentoval tím, že pokud by se skutečně jednalo o pronájem, muselo by se jednat o zajištění bytové potřeby. Tu ale pronajímatelka svým jednáním nenaplňovala.

Podstata Airbnb je poskytnutí služby, nikoli naplnění bytové potřeby

Finanční správa tvrzení provozovatelky, že poskytuje klasický pronájem, odmítla. Dle ní totiž je z veřejně dostupných zdrojů zcela zřejmé, že Airbnb ze své podstaty klade základní požadavky na poskytovatele ubytování, které spočívají právě v poskytnutí služeb, které hosti očekávají. Jde například o zajištění úklidu, čistého povlečení, toaletního papíru, mýdla či ručníku.

Pro finanční správu byl ale stěžejní zejména časový úsek poskytovaného ubytování. Z žalobkyní předložených výpisů z účtu úřad zjistil, že platby z účtu Airbnb přicházely žalobkyni průměrně jednou za dva dny. Dle finanční správy je tedy zcela zjevné, že se nemohlo jednat o dlouhodobý nájem.

“Na rozdíl od zajištění bytových potřeb člověka, poskytnuté ubytování skrze Airbnb nemůže naplnit zákonem předvídaný účel nájmu bytu, neboť nesaturují jeho potřebu bydlení, ale uspokojují potřebu na ubytování, a proto je nutné jej klasifikovat jako ubytovací službu,” píše se v rozsudku.

Jak rozlišit, zda se jedná o příjmy z pronájmu, nebo podnikání?

Soud dále také doplnil, že právní norma rozlišuje nájem a poskytnutí ubytovacích služeb, a to jak v rovině soukromoprávní, tak pro další veřejnoprávní vztahy (např. živnostenský zákon). Existuje několik kritérií, která pomohou rozlišit, zda se jedná o nájem či poskytnutí ubytovacích služeb.

Mezi tato kritéria patří například, zda jde o pravidelnou činnost, jestli se poskytuje na relativně krátkou dobu či předem vymezenou přechodnou dobu, zda je nabízena způsobem, který svědčí o zacílení na osoby, které hledají bydlení, nebo na ty, které potřebují jen přechodné ubytování. Dále záleží i na tom, zda jsou kromě ubytování poskytnuty také další služby, jako je například úklid, či zda je cena vázaná na krátké časové období atd.

A právě od výše uvedených kritérií se ve svém rozhodnutí odrazil i soud. Ten uvedl, že vzhledem k četnosti plateb, které za něj žalobkyně obdržela, a dalších okolností, které v sobě nese již podstata aplikace Airbnb (inzerce, časově omezené ubytování, cena kalkulovaná na krátké časové období a další aspekty), nelze předpokládat, že žalobkyně provozovala nájem.

Finanční správa tak dostala za pravdu v něčem, co si myslí již několik let, tedy že příjmy získané pronajímáním přes Airbnb jsou v drtivé většině případů příjmy z podnikání. A nyní tento názor potvrdil i soud.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.