Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Penzijní systém v Česku – Jak fungují důchodové pilíře a jaký je jejich význam?

Penzijní systém v Česku – Jak fungují důchodové pilíře a jaký je jejich význam?
Zdroj: Depositphotos.com

Důchodový systém v České republice je postaven na dvou pilířích a málokdo dnes ví, co který znamená, a jak v současnosti funguje. Zdaleka nejde jen “o nějakou částku na účtu”. Měli byste vědět, jaký je mezi oběma pilíři rozdíl, s jakým důchodem můžete pravděpodobně počítat, a především se zajímejte o možnosti, které vám pomohou svou důchodovou kasičku ještě rozšířit.

V různých vyspělých zemích světa fungují odlišné penzijní systémy. Existují rozdíly ve výpočtech státních důchodů, v možnosti odejít do předčasného důchodu, v důchodovém věku apod. Nejvíce se odlišují v míře zapojení občanů v povinném penzijním systému. Kombinací je systém o třech pilířích a nejvíce se o něm mluví.

Jak funguje penzijní systém v Česku?

  • Důchodový systém v České republice je založen na dvou pilířích, přičemž druhý pilíř byl po svém zániku fakticky nahrazen třetím pilířem.
  • První pilíř je povinný pro každého českého občana, přičemž za určitých podmínek je dobrovolný. Zaměstnanci přispívají 6,5 % a zaměstnavatelé 21,5 % z hrubé mzdy.
  • Druhý pilíř – důchodové spoření: Tento dobrovolný systém, zavedený v roce 2013, umožnil jednotlivcům odvádět část svých příjmů do penzijního fondu. Účastníci si mohli vybrat ze čtyř investičních strategií, ale systém byl na konci roku 2015 ukončen.
  • Třetí pilíř – osobní spoření a investice – představuje úspory a osobní investice jednotlivce. Po jeho zrušení nahradil druhý pilíř.

Další možností je penze zcela veřejná, nebo zcela soukromá. Tří pilířový penzijní systém dobře funguje například ve Švýcarsku, Finsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu. V České republice byl zaveden v roce 2013, aby se o tři roky později jeden pilíř zrušil a zůstaly už jen dva.

Náš současný důchodový systém neřeší jen jeden zákon, ale upravuje ho hned několik právních předpisů.

Základní zákon, který upravuje nároky ze základního povinného důchodového pojištění je zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Zákon č. 42/1994 Sb., o penzijním připojištění se státním příspěvkem a zákon č. 277/2009 Sb., o pojišťovnictví, který se týká individuálních forem zabezpečení prostřednictvím komerčních pojišťoven.

Vývoj penzí v ČR prošel několika reformami. Jednou z nejvýznamnějších v novodobé historii byla Malá důchodová reforma, která (mimo dalších změn) zvyšovala penzi lidem s vyššími příjmy a Velká důchodová reforma, kdy byl zaveden druhý důchodový pilíř. S postupem let se také výrazně měnili průměrné částky důchodů s rozdílem u mužů i u žen, jak ukazuje následující graf.

Zdroj: Český statistický úřad

starobni duchod

Zajímá vás, kolik máme aktuálně důchodových pilířů a jak který z nich funguje? Jak šetřit na důchod po svém a nespoléhat se na stát? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Důchodové pilíře podrobně

Penzijní systém v České republice nyní sestává ze II. pilířů. Od ledna 2013 u nás přitom platily pilíře III., přičemž II. pilíř – důchodové spoření – je ukončený. Penzijní připojištění si nemůže nikdo založit od konce roku 2012. Tento systém fungoval přes transformované fondy a co do počtu lidí je největším fondovým systémem u nás. Důchodové spoření se v roce 2014 rozhodla tehdejší vláda ukončit a od ledna roku 2016 k tomu skutečně došlo.

I. Důchodový pilíř

První důchodový pilíř neboli tzv. Důchodové pojištění je při splnění určitých podmínek povinné pro každého občana ČR (jen v určitém rozsahu je dobrovolné) a podle zákona jednotné pro všechny pojištěnce (zaměstnance, OSVČ, členy družstev a další). Zaměstnanci odvádí 6,5 % a zaměstnavatel 21,5 %. OSVČ odvádí celou částku samy. Tuto penzi dostává občan od státu a funguje zde princip zásluhovosti a princip solidarity.

V případě principu zásluhovosti to znamená, že pokud jste předchozí roky pracovali za vysoké příjmy a měli vysoké odvody, dostanete na důchod více peněz. Na druhou stranu vyšší důchod znamená jeho pomalejší růst (princip solidarity). Délka povinné účasti na důchodovém pojištění je v současné chvíli minimálně 35 let a hranice odchodu do důchodu stanovena na 65 let.

II. Důchodový pilíř

Důchodové spoření bylo dobrovolné. Pokud do něj chtěl někdo vstoupit, nemusel odvádět část odvodů (3 % z hrubé mzdy) do státního průběžného systému, ale do penzijního fondu, který peníze zhodnocoval a spravoval. K obnosu musel zájemce poslat ještě další 2 % (z čisté mzdy). Účastník si mohl zvolit jednu ze čtyř investičních strategií, které se lišily mírou rizika a pravděpodobnou výnosností. Nevýhodou tohoto typu spoření byla nemožnost z něj vystoupit.

Účastník měl možnost si vybrat, zda chce peníze čerpat jako klasickou penzi, bude se po jeho smrti vyplácet po tři roky pozůstalým, nebo se zbytek peněz převede do dědictví. Pilíř byl ukončen na konci roku 2015.

III. Důchodový pilíř

Ve třetím důchodovém pilíři jde vlastně o úspory a vlastní investice občana. Toto penzijní připojištění poskytovaly taktéž pojišťovny jako u druhého pilíře. Podle data, ve kterém byla uzavřena smlouva, probíhalo na transformovaných nebo účastnických fondech. Po reformě na konci roku 2012 byli členi penzijního připojištění se státním příspěvkem do tzv. transformovaných fondů převedeni automaticky s tím, že jim zůstaly některé nároky (např. garance nezáporného zhodnocení). Od 1.1.2013 není možné do těchto fondů vstoupit.

Novým systémem se stalo penzijní spoření v tzv. účastnických fondech, do kterých mohou přejít i klienti transformovaných fondů. Peníze lze na těchto fondech vybrat po nástupu do důchodu, zhodnocují je konzervativním i dynamickým způsobem a existuje různé možnosti výplaty.

Pokud si na penzijní připojištění posíláte minimálně 300 Kč měsíčně, dostanete státní příspěvek. Ke 300 Kč maximálně 90 Kč. Nejvyšší možný příspěvek je 230 Kč, pokud ukládáte alespoň 1000 Kč. Mimo limitu výběru 60 let je zde také nutná platba penzijka alespoň pět let. Když ho ukončíte předčasně, nedostanete státní příspěvky a musíte doplatit daňové odpočty, pokud jste uplatnili.

Málokdo ví, že III. pilíř už v podstatě také neexistuje, protože nahradil starý II. pilíř po jeho ukončení.

Dobrovolná varianta spoření je podporována v mnoha zemích různými způsoby, protože v ní vlády vidí velký potenciál.

Nespoléhejte se na stát, šetřete na důchod sami!

Spoléhat se jen na stát, že se o vás ve stáří postará, je velmi rizikové a obecně se doporučuje starat se o peníze na svou penzi aktivně sami v produktivním věku. Posílejte peníze do penzijního připojištění a vhodná je i dobře zvolená investice. Zajímavou možností by mohl být účet dlouhodobých investic, se kterým přišli poslanci jako s alternativou pro zavedené penzijní a životní pojištění. Více si o něm můžete přečíst v našem článku: Účet dlouhodobých investic – Nový český produkt spoření na důchod, pokud byste si rádi na důchod přilepšili prostřednictvím pasivního příjmu, zkusit můžete v poslední době velice oblíbené ETF (burzovně obchodované fondy).

Pro konzervativní investory, což lidé v České republice jsou z velké většiny, je vhodné zařadit do portfolia podílové fondy, které lze v dlouhodobém investičním horizontu doporučit jako způsob šetření na důchod. Velkým pozitivem tohoto nástroje je likvidita. Navíc zde můžete začít už od velmi nízkých částek a s minimálními poplatky. Stále častěji také lidé kupují nemovitosti za účelem investic. Ty pak pronajímají a nájem je jejich výnos. Je ovšem potřeba počítat s tím, že v případě splácení hypotéky platíte dodatečné náklady v podobě úroků a vysoké ceny nemovitostí koupi příliš nenahrávají. Někdy je taktéž problém sehnat solidní nájemníky a musíte počítat s nutnými opravami. Pro běžnou domácnost tato investice tak úplně vhodná není.

Osvědčeným způsobem, jak vydělat na klidné stáří, jsou investice do akcií – především ty dividendové pak nabízí celkem zajímavý pasivní příjem. Mnoho Čechu ovšem vnímá akcie jako příliš riskantní, a tak není tento prostředek u nás příliš oblíbený. V dlouhodobém horizontu jsou ovšem při správné volbě velmi výnosnou variantou. Na závěr musíme zmínit ještě oblíbené drahé kovy, především zlato. Patří k tradičním a oblíbeným možnostem. Zlato je relativně stabilní a mnoho lidí jej považuje za jistotu. Do zlata lze investovat pravidelně s různě vysoký finančním obnosem.

Závěr

Ať už se rozhodnete spořit na důchod jakýmikoliv způsoby, není vhodné se zaměřovat pouze na jeden způsob, ale raději kombinovat více možností (diverzifikovat). Tato rada se týká zejména investic. Kombinujte méně a více rizikové investice, abyste vydělali a zároveň vhodně pokryli riziko. Protože pro laika mohou být vhodně poskládané investice oříškem, nebojte se obrátit na odborníky. Důležité je s penězi pracovat a nenechat odpovědnost pouze na státě – tato důvěra by se vám totiž nemusela vyplatit.

Další zdroje k tématu:

Líbil se vám tento článek?
11
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.