Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete být v důchodu už za 10 let? Stačí dodržet tato 4 pravidla!

Publikováno
Chcete být v důchodu už za 10 let? Stačí dodržet tato 4 pravidla!
Zdroj: depositphotos.com

Pokud chcete být v důchodu odteď už za 10 let (a to nehledě na váš věk), není to vůbec nemožné! Rozhodně to ale může být ambiciózní cíl, který vyžaduje striktně dodržet několik pravidel. Jaká, to vám objasníme v tomto článku.

1) Snižte své výdaje

Asi není překvapivé, že k úspěšné cestě do předčasného důchodu je nezbytné snižovat své výdaje, a tvořit tak co největší finanční rezervy. Pokud to myslíte opravdu vážně, zkuste nakupovat pouze to, co nezbytně potřebujete. Ke snížení výdajů může někdy pomoci i přestěhování. Velká města sice nabízejí spousty možností, ale životní výdaje zde jsou opravdu vysoké. Pokud tedy nepotřebujete ve městě zůstávat kvůli zaměstnání, zvažte přestěhování na venkov či do menšího města. Koneckonců, není představa důchodu na malebné vesničce nebo menším městě lákavá?

Klíčem je snížit své výdaje. Nakupujte pouze to, co opravdu potřebujete. Zbylé prostředky můžete odkládat či investovat.

2) Splaťte své dluhy

Co nejrychlejší splacení vašich závazků má hned dvě výhody. Zaprvé, jakmile své dluhy splatíte, tak vám každý měsíc zbyde více peněz, které můžete uložit či investovat. Zadruhé tu je dlouhodobý efekt, a to sice že jít do důchodu bez dluhů znamená celkové nižší životní náklady.

3) Zajistěte si vyšší příjmy

Vydělávat více umožňuje větší šetření. A to je přesně to, co při plánování důchodu potřebujete. Zkuste si tedy v práci říct o víc, jít za lépe placeným místem či si zkusit najít nějaký „vedlejšák“. Možná máte koníček, ve kterém jste dobří a mohli byste si jím i přivydělávat. Může jít o cokoli, co opravdu umíte a má to svého „kupce“. Ať už fotíte, píšete, umíte jazyky… Zkuste popřemýšlet, jak by se na tom dalo vydělat. Pokud vás daná činnost bude opravdu bavit, můžete se jí věnovat i během důchodu – zůstanete tak aktivní v něčem, co opravdu milujete, a zajistíte si také drobný příjem.

Máte-li už teď volné prostředky, tak dobrou cestou, jak moct jít do důchodu za deset let, jsou investice, u kterých je předpoklad růstu. Jestliže si neumíte vybrat a v investování se nevyznáte, využijte náš investiční rozcestník. Například pokud byste dnes koupili i menší byt v Praze, je celkem jisté, že za 10 let jeho cena výrazně stoupne. Dále je určitě dobré změřit se na investování do ETF a také do dividendových akcií, které vám zajistí pravidelný měsíční příjem i v důchodu.

4) Snižte nároky na svůj životní styl a vytvořte si pevný rozpočet

Čím méně nákladný životní styl povedete, tím dříve můžete do důchodu odejít. Nejde ale o to, držet se od teď na dalších deset let co nejvíce při zemi a pak to takzvaně rozjet. Klíčem k úspěchu je v tomto případě mít udržitelný životní styl, který budete moci snadno vést i v důchodu.

Vytvořte si tedy nejprve svůj rozpočet, je důležité vědět, kde můžete ubrat, abyste si mohli dobře spočítat, kolik peněz měsíčně jste schopni ušetřit. Roztřiďte své výdaje na nutné a ty, které můžete vypustit. Následně pak snižte rozpočet a snažte se jej dodržovat. Zbavení se zbytečných výdajů a stanovení pevného rozpočtu vám pomůže zajistit, že váš důchodový život bude udržitelný. Peníze, co takto osekáte, můžete začít třeba investovat do akcií.

Líbil se vám tento článek?
256
490

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (19 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Dalibor Plesník

…..to asi vymysleli američtí vědci,ne?

Salát

No nepovídej. Je možné touto metodou našetřit i v kratším horizontu například na auto?
Vyplatí se to i při 8% inflaci?

Jakub

To je článek tak na Pulitzera!

Kamil

To je trapné ,začněte šetřit vy kdo jste pracovali aby měly důchody ti co nikdy nepracovaly? A vyžši než ti co pracují za normální mzdu ,ti co nemaj a nepracující dostanou důchod z průměrné mzdy ČR jak víme průměr je o hodně vyžši než mzda pracujícího člověka o hodně.a já mám šetřit aby měli i oni šetřit na…

Ožralý Havyř

Ja pújdu do důchodu v 55 letech, pokuť se do té doby neuchlašču .

Raptor

A první den v důchodu NME projede tramvaj ať žijí blazni

Mira

Já investuji do investičního zlata, na 5 let je tam garance 27.5 % zisku. Je to nejlepší způsob jak ochránit finance před inflací plus zisk..

Dana

????

Helena

Dotaz nemusim nic osekavat byt mam 2 tudiz bych sla klidne v 60do duchodu nasporeno mam jen zaplatit soc.a zdravotni pojisteni
Je to mozne9

Petka

Já mám spíš problém, kam investovat cca 20 tisíc měsíčně, aby nedošlo během těch let do důchodu k znehodnocení úspor. Ty dividendový akcie – aby sypaly aspoň 10 tisíc měsíčně, musel bych jich nakoupit řádově za 3 miliony.

Patrik

Stačí investovat do kryptomeny ethereum ☝️????

JÁRA PRAVDOMLUV

WTF

Johny

Snižte výdaje, splaťte dluhy a zvedněte příjmy… Jak jednoduché a do důchodu běžte třeba už zítra. Není na co čekat…

Pokr

Haha, zase jeden stupidni clanek jen pro PR odkazu.
Fakt dobra rada, 10 let trpte treba nekde ve sklepe o vode a bramborach a pak si uzivejte supr duchodu opet ve sklepe o vode a bramborach.
Autor=magor!

Zdeněk

Článek napsaný velmi lidsky a pravdivě. Nicméně chápu, že člověk bydlící v podnájmu a neochoten omezit jakýkoli svůj fake komfort tento článek nepochopí. Omlouvám se všem které urazim ale je to prostě o intelektu člověka????

Veronika

Ty jeden intelektuale….ty jsi asi sežral moudrost světa, co?

Ivan

Stejně bude válka tak že je to Veroniko úplně jedno podívej se kolik lidí je na planetě teď a kolik jich bylo před 30 Lety to teprv je rozdíl.tak že nevidím žádný hezký výhled musíme žít a užívat si života dokud to jde ať je nám 20.30.a nebo 60 a tak to prostě je život je jen jeden boj nic vic

Petr

Snižte výdaje a odstěhujte se na vesnici ? Zvyšte příjmy ? Jako na vesnici ? Autor je tur domácí bez kulí !!!!

Ondřej

Pane Petře, hodně štěstí v důchodu, jestli nějaký bude.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.