Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ohromné IPO čtvrtletí v Americe i ve světě – Během prvního čtvrtletí 2021 vstoupilo na burzu v USA 389 společností

Publikováno
Ohromné IPO čtvrtletí v Americe i ve světě – Během prvního čtvrtletí 2021 vstoupilo na burzu v USA 389 společností
Zdroj: theraytimes.com

Během prvního čtvrtletí tohoto roku vstoupilo na burzu nejvíce společností za posledních 20 let. V USA bylo zalistováno 389 titulů, kterým se dohromady podařilo získat 125 miliard dolarů. Velké popularitě se těšily takzvané SPAC, které nabízí společnostem jednoduší a rychlejší vstup na burzu. Rekordní výsledky zaznamenaly i ostatní světové burzy.

IPO v USA získaly celkem 125 miliard dolarů

Minulý rok byl na IPO více než bohatý, načež velká část odborníků předpovídala, že jinak tomu nemá být ani v tomto roce. První čtvrtletí však předčilo očekávání a stalo se tak nejsilnějším čtvrtletím za posledních 20 let.

V USA během pouhých tří měsíců vstoupilo na burzu 389 společností, kterým se podařilo dohromady získat 125 miliard dolarů. Pro porovnání během prvního čtvrtletí minulého roku proběhlo v USA pouze 33 IPO v hodnotě 10 miliard dolarů.

Celkem 91 IPO bylo takzvaných tradičních a podařilo se jim vybrat 38 miliard dolarů. Největší zájem byl ale o SPAC, neboli společnosti, skrze které mohou firmy pomocí akvizice jednoduše vstoupit na burzu. Skrze SPAC vstoupilo na burzu v prvním čtvrtletí více společností než v celém minulém roce – konkrétně se jednalo o 289 společností, které společně získaly 87 miliard dolarů.

SPAC dosáhly i vyšší návratnosti, která se pohybovala okolo 27 %. Naopak návratnost u tradičních IPO představovala 15 %. I přesto se oběma způsoby podařilo předčít přední indexy S&P 500 a NASDAQ, jejichž návratnost dosáhla 6 a 3 %.

Počet IPO celosvětově mezi lety 2017 až 2020.
Počet IPO celosvětově mezi lety 2017 až 2021. Zdroj: ey.com

Nejvíce titulů zalistovala burza NASDAQ

Podle dat se stala vedoucí burzou americká burza NASDAQ, kterou si pro zalistování svých akcií vybralo 275 společností. Ty společně získaly 74,4 miliardy dolarů, z nichž 22,1 miliardy si připsaly tradiční IPO.

Největší podíl tedy připadl opět na SPAC, skrze kterou vstoupilo na burzu 196 společností. Jen během března zalistovala burza 98 titulů, z nichž 70 si k vstupu na burzu vybralo SPAC. Všechny IPO dosáhly dohromady hodnoty okolo 26 miliard dolarů.

Počet IPO provedených u jednotlivých burz v prvním čtvrtletí 2020 a 2021.
Počet IPO provedených u jednotlivých burz v prvním čtvrtletí 2020 a 2021. Zdroj: ey.com

Trh s IPO rostl i celosvětově

Z celosvětového hlediska trh s IPO rekordně vzrostl a během prvních tří měsíců tohoto roku vstoupilo na burzu 458 tradičních IPO, které společně dosáhly hodnoty okolo 96 miliard dolarů. Pro porovnání v minulém roce se rozhodlo nabídnout investorům své akcie 252 společností, které získaly přibližně 30 miliard dolarů.

Velký podíl má na růstu počtu IPO i hongkongský trh, který vzrostl o 61,4 miliardy dolarů. Celkem zde proběhlo 32 IPO, které získaly 132,7 miliard HKD. Právě rychlé oživení čínské ekonomiky hrálo do karet tamním společnostem, z nichž 99 se rozhodlo vstoupit na burzu a získat tak 75,9 miliard RMB. Podle odborníků však můžeme očekávat další vlnu IPO, a to především kvůli nejistotě, která panuje okolo vývoje pandemie koronaviru.

Ekonomické zotavování a přísun peněz na trhy pomohl IPO, peníze však ani zdaleka nemíří jen sem. Ohromného nárůstu kapitálu jsme se v posledních měsících dočkali i u fondů.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎