Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO » Ohromné IPO čtvrtletí v Americe i ve světě – Během prvního čtvrtletí 2021 vstoupilo na burzu v USA 389 společností

Ohromné IPO čtvrtletí v Americe i ve světě - Během prvního čtvrtletí 2021 vstoupilo na burzu v USA 389 společností

Ohromné IPO čtvrtletí v Americe i ve světě - Během prvního čtvrtletí 2021 vstoupilo na burzu v USA 389 společností
Zdroj: theraytimes.com

Během prvního čtvrtletí tohoto roku vstoupilo na burzu nejvíce společností za posledních 20 let. V USA bylo zalistováno 389 titulů, kterým se dohromady podařilo získat 125 miliard dolarů. Velké popularitě se těšily takzvané SPAC, které nabízí společnostem jednoduší a rychlejší vstup na burzu. Rekordní výsledky zaznamenaly i ostatní světové burzy.

IPO v USA získaly celkem 125 miliard dolarů

Minulý rok byl na IPO více než bohatý, načež velká část odborníků předpovídala, že jinak tomu nemá být ani v tomto roce. První čtvrtletí však předčilo očekávání a stalo se tak nejsilnějším čtvrtletím za posledních 20 let.

V USA během pouhých tří měsíců vstoupilo na burzu 389 společností, kterým se podařilo dohromady získat 125 miliard dolarů. Pro porovnání během prvního čtvrtletí minulého roku proběhlo v USA pouze 33 IPO v hodnotě 10 miliard dolarů.

Celkem 91 IPO bylo takzvaných tradičních a podařilo se jim vybrat 38 miliard dolarů. Největší zájem byl ale o SPAC, neboli společnosti, skrze které mohou firmy pomocí akvizice jednoduše vstoupit na burzu. Skrze SPAC vstoupilo na burzu v prvním čtvrtletí více společností než v celém minulém roce – konkrétně se jednalo o 289 společností, které společně získaly 87 miliard dolarů.

SPAC dosáhly i vyšší návratnosti, která se pohybovala okolo 27 %. Naopak návratnost u tradičních IPO představovala 15 %. I přesto se oběma způsoby podařilo předčít přední indexy S&P 500 a NASDAQ, jejichž návratnost dosáhla 6 a 3 %.

Počet IPO celosvětově mezi lety 2017 až 2020.
Počet IPO celosvětově mezi lety 2017 až 2021. Zdroj: ey.com

Nejvíce titulů zalistovala burza NASDAQ

Podle dat se stala vedoucí burzou americká burza NASDAQ, kterou si pro zalistování svých akcií vybralo 275 společností. Ty společně získaly 74,4 miliardy dolarů, z nichž 22,1 miliardy si připsaly tradiční IPO.

Největší podíl tedy připadl opět na SPAC, skrze kterou vstoupilo na burzu 196 společností. Jen během března zalistovala burza 98 titulů, z nichž 70 si k vstupu na burzu vybralo SPAC. Všechny IPO dosáhly dohromady hodnoty okolo 26 miliard dolarů.

Počet IPO provedených u jednotlivých burz v prvním čtvrtletí 2020 a 2021.
Počet IPO provedených u jednotlivých burz v prvním čtvrtletí 2020 a 2021. Zdroj: ey.com

Trh s IPO rostl i celosvětově

Z celosvětového hlediska trh s IPO rekordně vzrostl a během prvních tří měsíců tohoto roku vstoupilo na burzu 458 tradičních IPO, které společně dosáhly hodnoty okolo 96 miliard dolarů. Pro porovnání v minulém roce se rozhodlo nabídnout investorům své akcie 252 společností, které získaly přibližně 30 miliard dolarů.

Velký podíl má na růstu počtu IPO i hongkongský trh, který vzrostl o 61,4 miliardy dolarů. Celkem zde proběhlo 32 IPO, které získaly 132,7 miliard HKD. Právě rychlé oživení čínské ekonomiky hrálo do karet tamním společnostem, z nichž 99 se rozhodlo vstoupit na burzu a získat tak 75,9 miliard RMB. Podle odborníků však můžeme očekávat další vlnu IPO, a to především kvůli nejistotě, která panuje okolo vývoje pandemie koronaviru.

Ekonomické zotavování a přísun peněz na trhy pomohl IPO, peníze však ani zdaleka nemíří jen sem. Ohromného nárůstu kapitálu jsme se v posledních měsících dočkali i u fondů.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo