Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Euforie na světových burzách – tsunami přílivu peněz do akciových fondů za posledních 5 měsíců

Publikováno
Euforie na světových burzách – tsunami přílivu peněz do akciových fondů za posledních 5 měsíců
Zdroj: depositphotos.com

Za posledních 5 měsíců nastal obrovský příliv peněz do akciových fondů a index volatility VIX se dostal na předpandemickou (tedy poměrně nízkou) úroveň. Co si myslí o vývoji trhů v nadcházejících 12 měsících hlavní akciový stratég Citigroup Tobias Levkovich?

Za posledních 5 měsíců do fondů nateklo tolik co za 12 let

Dle průzkumu Bank of America a EPFR Global došlo k přílivu 576 miliard dolarů do akciových fondů v posledních pěti měsících. Je to mnohem více než v posledních dvanácti letech, ve kterých přiteklo 452 miliard dolarů.

Příliv peněz do akciových fondů ve světě, v miliardách dolarů. Zdroj: Bank of America Global Investment Strategy, EPFR Global, Bloomberg
Příliv peněz do akciových fondů ve světě, v miliardách dolarů. Zdroj: bankofamerica.com

Dle Bank of America přiteče letos do akciových fondů neuvěřitelná suma přesahující 1,6 bilionů dolarů. V minulých 20 letech přiteklo nejvíce v roce 2017 a to “jenom” 295 miliard dolarů.

Ekonomové Lukáš Kovanda z Trinity Bank i Tomáš Pfeiler z Cyrrus se shodují, že ceny akcií jsou vysoké. Investiční ředitel Key Private Bank se podivuje nad tím, že jsou valuace tak vysoké už v době, kdy se ekonomika stále oživuje. Podle něj centrální banky a vlády budou ještě chvíli pokračovat v podpoře ekonomiky, ale zanedlouho stimuly v jednu chvíli zmizí.

Index S&P 500 na svém ALL TIME HIGH

Index S&P 500 týden co týden atakuje své all time high. 500 amerických společností z tohoto indexu se prodává za více než 32násobek zisků (P/E poměr). Dokonce tak dochází k překonání úrovně z dob technologické bubliny na přelomu tisíciletí.

Také evropské akcie se dostávají na své maximální úrovně. Investoři vidí pozitivní budoucnost zejména díky centrálním bankám, které stále podporují trhy a pumpují do burz nové peníze.

Index volatility VIX a varování analytiků

Více analytiků upozorňuje na nízkou hodnotu indexu VIX. Aktuální hodnota indexu strachu je na podobné úrovni jako před propadem burz kvůli pandemii. ,,Vytváří to 100% historickou pravděpodobnost, že se trhy ze současných úrovní propadnou během příštích dvanácti měsíců,’’ připomíná hlavní akciový stratég Citigroup Tobias Levkovich.

Hodnota indexu VIX. Zdroj: google.com
Hodnota indexu VIX. Zdroj: google.com

V aktuálním roce 2021 se investoři nacházejí v oblasti euforie. Toto ukazuje indikátor investiční nálady americké Citigroup. Hlavní akciový stratég této společnosti Tobias Levkovich zároveň varuje před poklesem kvůli přehnanému optimismu a vysokému ocenění akcií.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎