Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia vs. Intel: Které akcie mají do roku 2023 našlápnuto lépe?

Publikováno
Nvidia vs. Intel: Které akcie mají do roku 2023 našlápnuto lépe?
Zdroj: Depositphotos.com

Nvidia a Intel jsou známé společnosti vyrábějící mikročipy s dvěma velmi odlišnými přístupy k podnikání. Nvidia navrhuje špičkové čipy, zejména pro grafické účely a umělou inteligenci. Nevyrábí však vlastní čipy, ale jejich výrobu zadává jiným subjektům, především společnosti Taiwan Semiconductor.

Intel je znám návrhem čipu X86, který vyrábí od roku 1978. Čip X86 se stále hojně používá v serverech, noteboocích a stolních počítačích. Vyrábí také další čipy včetně grafických čipů.

Nvidia bude pokračovat ve své cestě k větším, rychlejším a odolnějším čipům, ale ke skutečné výrobě čipů bude vždy využívat třetí strany. Intel naproti tomu bude i nadále navrhovat a vyrábět vlastní čipy. Rozhodl se však, že jeho budoucnost bude záviset především na výrobě čipů pro jiné podniky po vzoru Taiwan Semiconductor. Intel se zavázal, že v příštích pěti letech vynaloží 10 miliard dolarů na nové továrny, aby tohoto cíle dosáhl, včetně nových továren v Arizoně, Ohiu a Evropě.

Jednu věc mají akcie obou podniků společnou, a to obrovské ztráty, které utrpěly v roce 2022: Akcie Nvidia klesly o 52,14 % a akcie Intel o 50,82 %.

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
Intel / INTC
Načítání
Načítání
Načítání

Abychom viděli, jak špatně na tom byly v roce 2022 technologické akcie obecně, je do dalšího grafu přidán fond Invesco QQQ Trust jako reprezentant technologického trhu obecně. Z něj je patrné, že ETF, který poklesl “pouze” o 34,38 %, si vedl mnohem lépe než Nvidia nebo Intel.

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
Intel / INTC
Načítání
Načítání
Načítání
Invesco PowerShares QQQ Trust / QQQ
Načítání
Načítání
Načítání

Navzdory špatnému roku si málokdo myslí, že tyto dvě technologické stálice v příštích letech nepřekonají většinu akcií. V tomto článku si porovnáme společnosti Nvidia a Intel tváří v tvář, abychom zjistili, která z nich je lepší investicí pro rok 2023.

Klíčové metriky akcií Nvidia a Intel

Jak můžete vidět v tabulce níže, Intel je mnohem větší společností na základě tržeb, a pokud jde o poměr cena/tržby, zdá se, že nabízí mnohem lepší hodnotu s poměrem 1,7x oproti 13,7x u společnosti Nvidia.

Zajímavé jsou také hrubé marže, přičemž Nvidia má lepší hrubou marži 58 % ku 47 %, nicméně celková hrubá marže vůči tržní kapitalizaci je výrazně vyšší u Intelu – 27 % vůči 4 % u Nvidie. To by mohlo znamenat, že Intel je ve srovnání s Nvidií relativně podhodnocený. Poměr P/E je další metrikou, kde se zdá, že je Intel (14,8x) podhodnocený ve srovnání s poměrně vysokým téměř 48násobkem u společnosti Nvidia.

Zdroj: google.com/finance, macrotrends.net, finviz.com
Klíčové metriky společností Nvidia a Intel (k polovině ledna 2023)
Klíčové metriky společností Nvidia a Intel (k polovině ledna 2023)

Dalším významným rozdílem je obrovský zisk EBITDA společnosti Intel, který je více než dvojnásobný než u Nvidie. Volné peněžní toky (FCF) jsou oblastí, kde Nvidia jasně překonává Intel, jehož FCF jsou záporné kvůli obrovským kapitálovým výdajům potřebným pro výstavbu nových továren. Poměr cena/FCF je tedy výrazně ve prospěch společnosti Nvidia.

Historicky však Intel generoval obrovské FCF, jak ukazuje následující obrázek. Je pravděpodobné, že se volné peněžní toky Intelu nakonec vrátí na svou vysokou úroveň. Otázkou je kdy?

Zdroj: macrotrends.net
Volné peněžní toky generované společností Intel za posledních 10 let (v miliardách dolarů)
Volné peněžní toky generované společností Intel za posledních 10 let (v miliardách dolarů)

Dividenda Intelu pak činí významných 5 %, ale nabízí se otázka, zda bude Intel schopen udržet tuto vysokou úroveň při současných problémech s FCF? Na základě současných finančních ukazatelů však má Intel lepší čísla než Nvidia.

Je Nvidia přímým konkurentem Intelu?

Nvidia a Intel si konkurují v oblasti, kterou oba nazývají “datová centra”, i když obě společnosti mají trochu jiné koncové trhy. Nvidia využívá grafické čipy k manipulaci s velkým množstvím dat s paralelním zpracováním pro účely umělé inteligence, zatímco segment Intel Data Center poskytuje tradičnější serverové čipy v zařízeních typu serverových farem.

Nvidia má také významný segment “gaming”, který u Intelu buď neexistuje, nebo je skryt v některém z větších segmentů, jako je Client Computing.

Zajímavé je, že Nvidia Automotive konkuruje společnosti Mobileye, kterou Intel nedávno oddělil a která má v současnosti tržní hodnotu 26 miliard dolarů. Intel stále vlastní většinu akcií společnosti Mobileye.

Obecně se však zdá, že je mezi nimi přímá konkurence minimální.

Jak se liší akcie Nvidia a Intel?

Největší rozdíl mezi oběma společnostmi spočívá v tom, že Nvidia nevlastní žádné továrny. Kromě toho je budoucí důraz Intelu na výrobu čipů pro další podniky zcela opačný než cíle společnosti Nvidia. Ve skutečnosti by nebylo překvapením, kdyby Intel někdy v budoucnu vyráběl některé čipy Nvidie.

Dalším potenciálním rozdílem je závislost Nvidie na Číně a Hongkongu, které tvoří významnou část jejích příjmů. I když se některé oblasti překrývají, obecně vzato působí Nvidia a Intel na odlišných trzích.

Jsou akcie Nvidia a Intel spravedlivě oceněny?

Pokud se podíváme na hodnocení obou akcií analytiky, zjistíme, že Nvidia je hodnocena vysoko, zatímco Intel nikoliv. Nvidia má 35 nákupních doporučení a pouze tři prodejní doporučení. To je působivé.

Na druhé straně má Intel pouze 15 doporučení “Koupit”, ale téměř stejně tolik doporučení “Prodat” – 10. Je zřejmé, že někteří analytici nejsou plány a výkonností společnosti Intel příliš nadšeni.

Obě tyto akcie jsou oceněny spravedlivěji než před rokem, ale jsou dostatečně vhodné pro investice v roce 2023 vzhledem k rizikům pro světovou ekonomiku, zásobování čipy a nerozhodnost zákazníků? Obě tyto akcie se nyní na základě historické výkonnosti zdají podhodnocené a nevyhnutelný obrat by se mohl projevit v příštím roce nebo dvou.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Máte-li si zvolit, bude lepší koupit akcie Nvidia nebo Intel?

Jednou z výhod, kterou má Intel oproti Nvidii, je důsledný plán zpětného odkupu akcií, který funguje již několik let. Při pohledu na srovnání akcií obou společností vidíme, že počet akcií Intelu za posledních 10 let klesl o 20 %, zatímco v případě Nvidie se téměř nezměnil.

Zdroj: seekingalpha.com
Množství veřejně obchodovaných akcií společností Intel (oranžová) a Nvidia (modrá)
Množství veřejně obchodovaných akcií společností Intel (oranžová) a Nvidia (modrá)

Jak už bylo řečeno, Intel má také velkou výhodu, pokud jde o dividendu, s aktuálním výnosem 5 % oproti 0,1 % Nvidie. Oprávněnou otázkou je, zda Intel nebude nucen v blízké budoucnosti snížit nebo zrušit dividendu, zatímco bude utrácet obrovské částky za nové továrny dříve, než začnou generovat příjmy.

Obě společnosti vykázaly v roce 2022 výrazné ztráty cen akcií. Intel je na nejnižší ceně od roku 2014 a mezi těmito nízkými hodnotami můžeme vidět významné možné kapitálové zisky, pokud se jen dostane zpět na své předchozí úrovně, natož na vyšší úrovně.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Intel Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nvidia není bez vlastních problémů. Tržby klesly z 8,3 miliardy dolarů v květnu 2022 na 5,9 miliardy dolarů v listopadu 2022, což je ohromující pokles o 29 % za pouhých šest měsíců. Z dlouhodobého hlediska mohou být obě společnosti vynikající volbou, ale v roce 2023 by Intel mohl být klasickou obratovou akcii, jejíž nízká cena se začne zotavovat v druhé polovině letošního roku.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎