Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Mastercard expanduje na další trhy, profit margin a zisk výborný

Mastercard expanduje na další trhy, profit margin a zisk výborný
Zdroj: depositphotos.com

Pro dnešní fundamentální a technickou analýzu volíme akcie Mastercard, což je titul s velmi dobrými hospodářskými výsledky. Navíc se kolem titulu pořád něco děje a to nejdůležitější si dnes uvedeme. Pak si interpretujeme výsledovky firmy a podíváme se na technickou stránku trhu. Pokud vás zajímají i základní informace o titulu, jsou dostupné zde – akcie MasterCard.

Akvizice Mastercard s CipherTrace

Sice byla tato akvizice už před více jak měsícem krátce rozebrána, ale krátké připomenutí neuškodí. Mastercard má do konce roku koupit startupovou společnost CipherTrace, která se zaměřuje na kyberbezpečnost. Firma zpracovává a analyzuje data, které se týkají celé škále krypto aktiv – řádově jde o stovky těchto aktiv.

Transakce mezi FIAT měnami a digitálními aktivy markantně rostou na objemech, takže bylo potřeba dostat do svého portfolia firmu, která zajistí, že všechny transakce zůstanou bezpečné a zároveň vše zůstane v mezích regulatorních požadavků.

Momentálně CipherTrace nabízí své služby všem finančním institucím a burzám. Mastercard chce v tomto ohledu asi mnohem více pokročit. Proto došlo k rozhodnutí, že je pro ně nejvýhodnější rovnou celou firmu koupit. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, ale měla by jít do konce letošního roku do finále.

Mastercard vstupuje na “BNPL” trh

Společnost Mastercard zabrušuje do odvětví, kterému se říká “buy now, pay later”. Což v překladu znamená nákup teď, zaplať později. V podstatě se jedná o splátkový kalendář, který známe ze spotřebitelských úvěrů. Zákazník tedy nakoupí produkt, který však zaplatí v průběhu času po částech.

Aby bylo všem jasno, Mastercard tím takřka vyšachuje všechny firmy specializující se na spotřebitelské úvěry jako je například tuzemský Home credit. Když bude prodejce tuto možnost nabízet, zprostředkovatelem bude rovnou vaše platební karta Mastercard.

Uvedená možnost bude mnohem rychlejší, protože postačí vaše karta ve fyzické nebo digitální podobě. Tento trh významně expanduje, protože je to velmi snadné, rychlé, bezúročné a transparentní. Má to tedy vše, v čem spotřebitelské úvěry selhávají.

Fundamentální analýza akcie Mastercard (MA)

Kvartální výsledky

Začneme prvně s kvartálními výsledky, které jsou výborné. Výnos za druhý kvartál letošního roku vzrostl o 9 % na 4,53 miliardy. Díky profit marginu 45,62 % je z toho však zisk o 2,07 miliardách USD (mezikvartálně zlepšení o 13 %). Tak vysoký profit margin je vážně dobrý, neboť i při poklesu výnosů si firma udrží relativně vysoký zisk.

Mastercard má profit margin dlouhodobě na vysokých úrovní. Od roku 2011 je soustavně nad 30 %. Mimo jiné ukazatel implikuje, že mají silnou pozici na trhu.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály Mastercard
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Provozní výnosy se zlepšily zhruba o 10 % na 2,42 miliardy USD. EBITDA o více jak 10 % na 2,6 miliardy USD. Volné cash flow si polepšilo o 60 % na 2,14 miliardy USD.

Zisk na akcii (EPS) je 2,08 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahuje více jak 50 bodů, což je jednoduše řečeno příliš. V obecné rovině se uvádí, že konzervativní hranice je asi 20 bodů. Ale jak často opakuji, záleží dost na odvětví.

Co se týká rentability vlastního kapitálu (ROE), to dosahuje horentních 111 %. Leč dluh vůči vlastnímu kapitálu D/E je 2,12 bodů, takže firma není nějak extrémně přepákovaná. Poměr by ale určitě měl jít pod 2 body, protože je to taková horní hranice tolerované hodnoty.

Roční výsledky

Mezi lety 2014 až 2019 celkové výnosy expandovaly. Vyjma roku 2015 šlo o dvojciferný růst. Rok 2020 však zaznamenal ve výnosech meziroční pokles o 9,37 % na 15,3 miliardy USD. Na vině je samozřejmě pandemie. Pořád se ale jednalo o docela slušný výsledek.

Profit margin sice oproti roku 2019 mírně klesl, ale pořád dosahoval solidních 42 %. Tudíž výsledný čistý zisk dosahoval 6,41 miliardy USD.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zisk a výnos za jednotlivé roky

Provozní výnosy meziročně klesly o 16,38 % na 8,11 miliardy USD. EBITDA také zaznamenala pokles o 16,38 % na 8,11 miliardy USD. Volné cash flow kleslo o 12,21 % na 6,56 miliardy USD. I když tedy byznys pandemie evidentně zasáhla, absolutní čísla jsou pořád dobrá.

Zisk na akcii (EPS) je za rok 2020 6,37 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahoval 56 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) byla 104 %.

Technická analýza akcie Mastercard (MA)

Akcie Mastercard se mezi březnem 2020 a dubnem 2021 zhodnotily asi o 100 %. Historické maximum se tedy vytvořilo na 401,5 USD. Leč od toho dubna už to tak růžové není. Byl jeden pokus z letošního léta o pokoření dosavadního maxima, ale u S/R levelu 394 USD došlo k zamítnutí.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Mastercard
Denní graf akcie Mastercard

Od té doby prakticky cena jenom klesá. Prvně došlo k “vypadnutí” ceny ze zakreslené struktury trhu. Následoval pokles k blízkému S/R levelu 341 USD, kde je zároveň high volume node objemového profilu. Máme tu tedy jistou supportní konfluenci, která zvyšuje pravděpodobnost úspěšného odrazu kurzu směrem nahoru. Celkově znehodnocení je prozatím asi jenom 16 %.

V případě, že aktuální support neodolá prodejnímu tlaku, další podpora je až kolem 282 USD, kde je v blízkosti též high volume node objemového profilu. Následující hladiny jsou 244 USD a 200 USD. Na každé z těchto úrovní je skutečně vysoká šance na odraz. Leč nezaručují, že cena pak nebude klesat do nižších cenových hladin.

Závěrem

Z toho hospodářského hlediska jsou akcie Mastercard jeden z nejlepších titulů. Jedná se zkrátka o odvětví, které generuje velký zisk při relativně nízkých výnosech. Pravda ale je, že titul je i přes ten korektivní vývoj pořád dost drahý. Když by poměrový ukazatel P/E klesl k cca 30 bodům, bylo by to skvělé.

Co se týče techniky trhu, momentálně se zde hraje o to, zda se odrazíme, nebo budeme pokračovat v poklesu do nižších hladin. Člověk si proto musí počkat na výsledek a sledovat reakce na zaznačených hladinách.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy zahraničních akcií:

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.