Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Apple (AAPL) – excelentní ROE, trh je velmi silný

Publikováno
Analýza akcie Apple (AAPL) – excelentní ROE, trh je velmi silný
Zdroj: impactplus.com

V dnešní fundamentální a technické analýze se zaměříme na akcie Apple (APPL), které trhají rekordy. Mimoto se blíží zveřejnění nové řady jejich smartphonů, takže je celý trh ve velkém očekávání, s čím vlastně přijdou. Apple však čelí i antimonopolním orgánům, které mají problém s fungováním App Store.

Apple samozřejmě zasáhl nedostatek čipů, což poznamenalo prakticky celé technologické odvětví. Přímí výrobci čipů na tom samozřejmě vydělali, ale producenti techniky nedostatkem trpěli, což se muselo projevit i na celkových výnosech. Za chvíli si ukážeme, zda byl právě Apple tímto trendem poškozen.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Apple a nedostatek čipů

Například v analýze na akcie Nvidia jsem už tento fenomén, který postihl celý technologický sektor, řešil. Zrovna Nvidia na tom vydělala, ale Apple patřil mezi společnosti, které pak neměly dostatek čipů pro svou výrobu telefonů.

Firmám, jako je Apple, se markantně zvedly náklady, což se přirozeně muselo projevit ve čtvrtletních výsledcích. A skutečně mohu dopředu říct, že to jde na výnosech poznat. Pokud vás zajímá tohle téma více, doporučuji svůj nedávný článek, kde jsem se problematice věnoval.

Nová řada telefonů iPhone 13

Jakmile Apple rozeslal pozvánky na představení nové řady iPhonů, okamžitě začala cena titulu stoupat. Všichni mají zase velká očekávání a nejspíše všichni věří, že značka přijde s něčím, co všichni s nadšením přijmou. Kromě nové řady smartphonů má Apple představit Apple Watch Series 7. Teoreticky mohou přijít i s novou řadou AirPods.

Abych byl konkrétnější, čeká se především na technické parametry, které nové výrobky budou mít – baterie, procesory, displeje a zvuk. Zajímavé je, že ohledně Apple Watch se počítá s větší obrazovkou. S takovým trendem budou mít pak hodiny stejně velké displeje jako archaické telefony z přelomu milénia, které generace mileniálů nosila v kapsách. Vše se zkrátka zase zvětšuje.

Američtí zákonodárci si na Apple brousí zuby

Vzhledem k tomu, že si po celém světě antimonopolní úřady stěžují na praktiky Apple, včetně USA, američtí zákonodárci se rozhodli konat. Společnost o těchto snahách věděla, takže se rozhodla změnit určitá pravidla v rámci App Store. Antimonopolní orgány obviňují Apple z monopolního chování, protože konkurenci na App Store v podstatě šikanuje.

Aplikace dostupné na App Store budou moci nově obsahovat obsah, který byl předtím zakázán – například přímý link pro registraci na jejich domovském webu. Konkurence musí samozřejmě App Store využívat, když chce, aby jejich zákazníci měli možnost jejich aplikace stáhnout do svých iPhonů. Jedná se například o Netlfix a Spotify.

Apple dokonce snížil poplatky, které si účtoval. Společnost si někdy strhávala až 30 %, což jsou vcelku závratné částky. Firma tak držela konkurenci dost pod krkem, a pokud se kdokoliv znelíbil, jednoduše ho vytlačili navýšením poplatků, které nemohl zaplatit. Tím neříkám, že to Apple praktikoval, ale na základě toho, že po nich jdou po celém světě regulační orgány, podezření tu asi jsou.

Zákonodárce ovšem tyto kroky vůbec nijak neukonejšily a chystá se nová legislativa, která by měla těmto praktikám úplně zabránit. Uvádí se, že navržený zákon má vynutit významné změny, co se týče způsobu využívání aplikací v App Store. Argumentem pro pokračování v restrikcích je prostý, velkým technologickým gigantům již nikdo nevěří.

Nová legislativa ovšem není namířena jenom proti Applu, ale v hledáčku je i Google díky svému Play Store. Obě firmy mají totiž na trhu s aplikacemi monopol, respektive společně tvoří oligopol. Všichni developeři aplikací jsou díky tomu vydání na milost a nemilost, protože neexistuje alternativa. Zákonodárci a úředníci to moc dobře vědí, takže po nich relativně dlouho jdou.

Fundamentální analýze akcie Apple (APPL)

Akcie Apple jsou dividendový titul, takže si ve stručnosti, jaký je momentálně výnos. Firma vyplácí dividendu čtvrtletně v částce 0,22 USD. Ročně tedy 0,88 USD na akcii.

Když budeme vycházet z nynější ceny akcií, implikuje to dividendový výnos cca 0,6 % ročně. Jednu dobu byl výnos dokonce 2,5 %, takže dnes je to bída. Vlastně se jedná pouze o jakýsi bonus ke kapitálovému výnosu.

Kvartální účetní období

Pro úplnost uvádím, že Apple považuje druhý kalendářní kvartál za třetí účetní kvartál. Jak je vidno z přiloženého grafu, kvartální výnosy postupně klesají. Dovolil bych si tvrdit, že důvodem je právě nedostatek čipů. Respektive, korelace automaticky neimplikuje kauzalitu. Nicméně lze předpokládat, že tu kauzální vztah je. V každém případě jsou výnosy za poslední kvartál 81,5 miliard USD.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednolitvé roky.
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Mezikvartálně si údaj pohoršil o 9,35 %. Z kalendářního čtvrtého čtvrtletí roku 2020 na první kalendářní čtvrtletí letošního roku číslo kleslo dokonce o 19,41 %. Profit margin byl za druhé kalendářní čtvrtletí 26,68 %, takže v tomto ohledu žádná viditelná změna.

Díky klesajícím výnosům, ale čistý zisk za předešlá dvě čtvrtletí klesá. Za první o téměř 18 % a za druhý zhruba o 8 % na 21,74 miliardy USD. Provozní výnosy též klesají, mezikvartálně o 14 % na 24,29 miliardy USD. EBITDA je na 27,12 miliardách USD. Volné cash flow kleslo o 12,5 % na 19 miliard USD.

Zisk na akcii (EPS) klesl o 7,17 % na 1,3 body. Avšak rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je v trojciferných číslech – 127 %. Historicky mělo Apple ROE v rozmezí 30 – 40 %. Poslední dva roky ale strmě roste. Pokud je ROE nápadně vysoké, člověk se musí podívat i na D/Epoměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu.

Některé společnosti mají totiž vysoké ROE hlavně díky vysokým „pákám“. Ale to není případ Applu, protože D/E je 1,89 bodů. Teprve úrovně nad 2 body lze považovat za rizikové.

Poměrový ukazatel P/E je též solidní – 26 bodů. V obecné mluvě je to dost, ale v dnešní době je u technologických titulů cokoliv do 30 bodů přijatelné. Tohle ale berte s nadsázkou, nějaký akademik by se mnou možná na 100 % nesouhlasil.

Roční účetní období

Za předešlý rok byly výnosy rekordní – 274 miliard USD. Při profit marginu 21 % bylo dosaženo zisku 57,41 miliardy USD. I přestože v roce 2018 byl výnos skoro o 10 miliard vyšší, zisk dosáhl 59,5 miliardy USD. Protože profit margin byl o něco větší – 22,4 %.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednolitvé roky.
Zisk a výnos za jednotlivé roky

Provozní výnosy byly v roce 2020 65,34 miliardy USD. EBITDA činila 76,39 miliardy USD. Volné cash flow meziročně stouplo o 24,57 % na 73,36 miliardy USD. EPS stouplo o 10,23 % na 3,28 USD. ROE bylo za rok 2020 73,69 %. P/E dělalo 34,28 bodů.

Technická analýza akcie Apple (APPL)

Technickou analýzu si zpracujeme na týdenním grafu, abychom měli i dlouhodobější pohled. Akcie Apple se od roku 2009, tedy po poslední krizi, zhodnotily asi o 5 000 %. Od toho covidové propadu cena stihla vzrůst o téměř 200 %, což je samozřejmě horentní číslo. Struktura trhu tomu i odpovídá. Když bych „odzoomoval“, šlo by více vidět, že máme před sebou ryzí parabolický růst.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf akcie Apple.
Týdenní graf akcie Apple

A jak neustále říkám, parabolické tržní struktury jsou časovaná bomba. Bohužel neznáme přesně nastavený čas, ale víme, že jednou bouchne. Tím chci říct, že jsou nevyzpytatelné – vrchol se nedá v žádném případě odhadnout. Každý investor proto stojí před volbou. Buď počká, nebo to riskne a nakoupí. Úskalí první volby spočívá v tom, že může klidně několik měsíců sledovat, jak se titul zhodnotí o dalších několik desítek %.

Náklady obětované příležitosti jsou proto nemalé. V druhém případě se však může stát, že investor nakoupí a celá struktura se zhroutí. Pak jsou ztráty v desítkách %. Dnešní doba není určitě jednoduchá a záleží na individuální averzi k riziku. Momentum růstu je prozatím pořád silné, ale objemy již po mnoho měsíců soustavně klesají – divergence mezi objemy a cenovým růstem.

Co se týče dostupných supportů, z pohledu týdenního časového rámce lze identifikovat 144 USD, 122 USD, 81 USD a 55 USD. Pak ještě dynamické supporty v podobě klouzavých průměrů (100denní a 200denní). Vůbec nejsilnější hladina je až 55 USD, kde dle objemového profilu začíná i solidní hloubka trhu. Za první silnější podporu můžeme určitě považovat 122 USD.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska je Apple naprosto skvělý titul. Především ROE je excelentní a něco nevídaného. Čísla jsou zcela objektivně velmi dobrá, z čehož vyplývá, že akcie Apple jsou stabilně silné.

Leč ta technická stránka je obdobná jako u jiných technologických titulů. Jenom rosteme a rosteme. Ovšem někde být vrchol musí a vzhledem k těm obrovským zhodnocením jsme dost možná blízko. Jestli to bude ale zítra nebo za půl roku, to vám logicky nikdo s jistotou nepoví.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Nechcete-li sledováním trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte nás a naše týdenní shrnutí. Aktuální situaci na akciovém trhu shrnujeme v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá řada našich čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zcela zdarma.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎