Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Nvidia (NVDA) – zisk a výnosy skvělé, technicky držíme uptrend

Publikováno
Analýza akcie Nvidia (NVDA) – zisk a výnosy skvělé, technicky držíme uptrend
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní analýza je na akcie Nvidia (NVDA), což je titul, kterému jsme se naposledy věnovali v červenci, kdy měl těsně po splitu 1:4. V rámci fundamentální analýzy se zaměříme na hospodářské výsledky z druhého kvartálu. Pokud vás tedy zajímají výsledky z prvního čtvrtletí, stačí se podívat na starší analýzu. Pak navážeme technickou analýzou cenového grafu.

Dnešní téma přirozeně pořád souvisí s aktuálním nedostatkem čipů. Není to tak dávno, co jsem tomuto tématu věnoval vcelku rozsáhlý článek. Ještě než se podíváme na hospodářská čísla, uděláme si update i na toto téma. Hodně to s celým odvětvím souvisí, což nelze opomínat.

Opravdu bude nedostatek čipů trvat tak dlouho?

Většina výkonných ředitelů (CEO) výrobců čipů proklamovalo, že problém s nedostatkem čipů se nevyřeší dříve jak v roce 2022. Dost možná až během roku 2023. Pouze CEO Intelu vyjádřil názor, že by se trh s čipy mohl „odrazit ode dna“ někdy během druhé poloviny letošního roku. Upřímně, tyto konkrétní slova bych od těchto lidí bral s rezervou.

Výrobci čipů totiž jako jediní z této situace maximálně těží a všichni jsou nyní závislí na jejich produkci. Odbyt jim roste, cena stoupá, takže jejich výnosy jdou meziročně i o 100 % nahoru (případ akcie AMD). Navíc dle jejich dalších vyjádření je jasné, že se poptávku snaží nasytit. Přesněji řečeno se snaží markantně navyšovat výrobní kapacity. Intel v březnu například oznámil stavbu zcela nové továrny na čipy za 20 miliard USD.

Tudíž ta iniciativa je skutečně značná. Tím chci naznačit, že se dost možná dočkáme nasycení poptávky mnohem dříve, než by se původně mohlo zdát. Situace se dynamicky vyvíjí, takže již na začátku následujícího roku už nemusí být ten převis poptávky nad nabídkou až tolik drastický.

Investoři si uvedené začínají uvědomovat, což implikuje nižší očekávání ohledně rostoucích budoucích výnosů. Uvedené může být právě důvod pro to, že akciové tituly jako je AMD, Intel a Nvidia již několik týdnů znatelně stagnují. Možná se ale jedná pouze o krátké vystřízlivění. Jakmile by nové zprávy ukázaly, že nedostatek přetrvává, určitě by se pozitivní očekávání na trhy vrátilo.

Fundamentální analýza akcie Nvidia (NVDA)

Výnosy Nvidia mezikvartálně vzrostly o téměř 15 % na 6,51 miliardy USD. Profit margin dosahuje 36,48 %, což implikuje čistý zisk 2,37 miliardy USD. Mezikvartálně zlepšení o 24 %. Musím vypíchnout, že profit margin poslední kvartály stabilně roste. V každém případě je tak ohromný zisk za pouhý jeden kvartál skvělý.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Provozní výnosy mezikvartálně vzrostly o 22,56 % na 2,6 miliardy USD, což je naprosto excelentní. Jenom pro představu, za celý rok 2019 dosáhly provozní výnosy 2,89 miliardy USD. Před rokem 2017 to bylo pod 2 miliardy. Nyní má Nvidia mnohem větší provozní výnos byť za jediné čtvrtletí.

EBITDA si mezikvartálně polepšila o 20 % na 2,89 miliardy USD. Volné cash flow je 2,5 miliardy USD, což je růst o více jak 58 %. Zisk na akcii (EPS) je 0,63 bodů. Poměrový ukazatel P/E je ovšem skoro 70 bodů. To je hrozně moc, i na technologický titul, jako jsou akcie Nvidia. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) však horentně stoupá, momentálně je 40 %.

Technická analýza akcie Nvidia (NVDA)

Akcie Nvidia od poslední analýzy (konec července) po závěr srpna vzrostla na ceně asi o 30 %. Takové zhodnocení je samozřejmě úctyhodné. Na 230 USD však trh začal rotovat a k dnešnímu dni znehodnocení činí asi 15 %. Jedná se tudíž o obyčejnou korekci a prodejní tlak není ani výrazně silný.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Nvidia
Denní graf akcie Nvidia

Momentálně se pokles zastavil u křivky 100denního klouzavého průměru, ale nelze vyloučit pokles po cenový support 185 USD. Uvedená hladina by neměla padnout. Když padne, určitě bude další zastávka až na 150 USD, kde je jednak silný cenový support a jednak blízký likvidní cluster dle objemového profilu.

Na indikátoru RSI máme dosavadní dno na cca 34 bodech. Pod hraničních 30 bodů by trh neměl jít. Naposledy šly hodnoty indikátoru pod 30 bodů někdy v polovině roku 2019. Pokud se tak ovšem stane, možnost tu je, předpokládejte spíše komplexnější a tudíž hlubší cenovou korekci.

Závěrem

Nebudeme si lhát, celý trh jednoznačně spekuluje na ten nedostatek čipů. S přehledem to můžeme sledovat na rychle rostoucích výnosech výrobců v tomto odvětví. Spekulanti tuto věc přehnali, což vidíme právě na poměrovém ukazateli P/E. Titul je laicky řečeno předražený. Nelze ale vyloučit, že se cena brzy zase nezačne šponovat.

Ještě se mi trochu nezdá, že firmě za poslední čtvrtletí vzrostl celkový dluh z 7,74 miliardy USD na 12,79 miliardy USD. To potom znamená, že poměr celkového dluhu vůči celkovým aktivům je asi 30 %. Problém by to ale byl, až kdybychom se blížili ke 100 %.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎