Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » FOMC minutes zamávalo s trhy, začne Fed brzy redukovat svou rozvahu?

FOMC minutes zamávalo s trhy, začne Fed brzy redukovat svou rozvahu?

FOMC minutes zamávalo s trhy, začne Fed brzy redukovat svou rozvahu?
Zdroj: limitmarkets.com

Od posledního zasedání Fedu uběhlo již pár týdnů. Federální výbor pro volný trh (FOMC) tehdy jasně deklaroval, že začínají s měnovou restrikcí, ale nebyli příliš konkrétní. Mnohé tedy objasnilo čerstvě zveřejněné tzv. FOMC minutes, což je volně řečeno zápis z posledního prosincového zasedání. Z tohoto zápisu vyplývá, že Fed je skutečně rozhodnutý ukončit svou měnovou stimulační politiku. To se hned negativně projevilo například na akciovém, dluhopisovém a kryptoměnovém trhu.

Počítá se i s redukcí objemu aktiv v rámci rozvahy Fedu

Takže z minulého zasedání víme, že Federální rezervní banka bude letos zvedat úrokové sazby. Podle tehdejší projekce by mělo dojít k navýšení až na 1 %. Čili bychom se letos měli dočkat alespoň trojnásobného zvýšení o 0,25 procentního bodu. Mimo jiné bylo řečeno, že tempo snižování nákupů aktiv (kvantitativní uvolňování) bude mnohem rychlejší.

Každý měsíc má dojít ke snížení o 30 miliard USD. S takovým tempem by mělo být kvantitativní uvolňování zcela ukončeno již na konci prvního kvartálu roku 2022. Právě z tohoto jsem vycházel při svém odhadu, kdy by mohl Fed začít zvedat sazby. Nedává totiž smysl, aby došlo ke zvedání sazeb, když řečený nástroj stále běží.

Rozvaha Fedu od roku 2008
Rozvaha Fedu od roku 2008
Zdroj: fred.org

Díky kvantitativnímu uvolňování rozvaha Fedu nabobtnala na ohromných 8,3 bilionu USD. Jedná se aktiva v podobě federálních dluhopisů a hypotečních zástavních listů. A tím se dostáváme k tomu, co se trhům na FOMC minutes asi nejvíce nelíbilo. Nejenom, že Fed plánuje ukončení nakupování těchto aktiv, má se jich i zbavovat. Ze zápisu plyne, že americká centrální banka plánuje redukci své rozvahy. Má k tomu dojít po prvním zvýšení úrokových sazeb – asi tedy během druhého kvartálu.

To se právě finančnímu trhu vůbec nelíbí a má to markantní vliv na budoucí očekávání. Obecně řečeno mají investoři rádi, když rozvaha Fedu bobtná. Ta víra v trh je pak hodně silná. Osobně ale neočekávám, že centrální banka bude v tomto ohledu jakkoliv agresivní. Jestli se těch aktiv skutečně začnou zbavovat, bude to určitě spíše pozvolné, jako to bylo mezi lety 2017 – 2019. Sice FOMC minutes indikuje, že by to tentokrát mohlo být rychlejší, ale tomu já moc nevěřím. Neočekávám, že by ty držená aktiva začali trhu ve velkém házet na hlavu.

Závěrem

Důsledkem této nové politiky samozřejmě bude, že úrokové míry půjdou rychle nahoru. A to po celé délce výnosové křivky. Pokud ovšem dlouhodobé úrokové míry zůstanou dole, něco je špatně. Respektive trhy v takové chvíli počítají s recesí/krizí. V každém případě se situace na trzích hodně mění a každý by s tím měl počítat.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo