Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Boom čínských akcií, těžaři akumulují BTC a Visa najímá vývojáře pro Ethereum

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Boom čínských akcií, těžaři akumulují BTC a Visa najímá vývojáře pro Ethereum

Akciové trhy obzvláště v Číně si poslední dny vedou velmi dobře. A to může mít pozitivní dopad i na cenu kryptoměn. Těžaři po 4 letech opět akumulují BTC, Visa nově najímá vývojáře pro Ethereum a IOTA spouští první decentralizovaný testnet.

Co se tedy minulý týden stalo? Pojďme se na to podívat.

Čínské akcie a Bitcoin

Tématem posledních měsíců je především korelace mezi Bitcoinem a akciovými trhy. Je poměrně spolehlivě prokázáno, že z dlouhodobého hlediska BTC a akciové trhy nekorelují.

Jinak je tomu ovšem v dobách větší nejistoty, což jsme mohli vidět u nedávného propadu trhů kvůli pandemii koronaviru. Právě doby vysoké nejistoty podporují korelaci mezi BTC a akciemi.

Zvýšená míra korelace mezi BTC a akciemi ovšem může hrát z krátkodobého hlediska i ve prospěch BTC. To nyní ukazují zprávy z Čínských akciových trhů. Asie a primárně Čína je v popředí adopce a investic do kryptoměn.

Akciový index A50 pro největší čínské obchodované akcie zaznamenal v posledních dvou týdnech překotný růst. Za poslední dva týdny se právě čínský akciový trh vzedmul k nevídanému růstu. V průběhu posledních 14 dnů dosáhl index A50 na nové ATH a připsal si  přibližně 17 %.

Nárůst hodnoty akciového indexu China A50
Nárůst hodnoty akciového indexu China A50 v posledních 2 týdnech

Pozitivní aktivita na asijských trzích tak podporuje možnost růstu i kryptoměn a to právě díky zvýšené korelaci mezi akciemi a BTC.

Americké trhy také hlásí pozitivní čísla a opětovný růst zaměstnanosti, což se pozitivně promítá v hodnotách na hlavních akciových indexech.

Svět ovšem i nadále straší Covid 19 a jeho šíření primárně v USA, kde po krátkodobém poklesu nových případů opět narůstá intezita šíření. Z krátkodobého hlediska před sebou máme nejednoznačný obrázek.

Vysoká stimulační opatření táhnou akciové trhy nahoru, ale pandemie zdaleka není u konce. Riziko radíkálního propadu trhů tak hrozí i nadále. A právě takový propad by pravděpodobně znamenal i silnější propad pro Bitcoin a ostatní kryptoměny.

Těžaři hodlují

V rámci dlouhodobého vývoje jsme byli poslední 4 roky svědky poklesu celkového počtu BTC v dlouhodobém držení těžařů. Tento trend se přibližně v polovině minulého roku změnil, jak ukazují data z analytické společnosti Glassnode.

Nyní poprvé za poslední 4 roky významně přibývá BTC, které těžaři drží na svých peněženkách a neodprodávají. To prakticky znamená, že momentálně nechtějí těžaři prodávat a čekají na lepší ceny.

Navyšující se zůstatky peněženek těžařů
Navyšující se zůstatky peněženek těžařů

Na předchozím obrázku máme jasně viditelnou změnu trendu v rámci počtu prodejů nově vytěžených mincí.

Těžaři přestali prodávat tolik BTC a jejich zásoby postupně rostou. To je obecně bullish znamení, protože tak těžaři spekulují na vzestup ceny a šetří své BTC, aby jej mohli prodat za lepší ceny.

A když se podíváme na dlouhodobý průměr počtu BTC v držení těžařů, tak je možné vidět změnu trendu po opravdu dlouhé době.

Ačkoliv tato metrika ukazuje, že je nyní v držení těžařů přibližně 1,815 milionu BTC, tak realita je velmi odlišná.

Počet bitcoinů v držení těžarů od roku 2017
Počet bitcoinů v držení těžarů od roku 2017

Podle společnosti Glassnode patří přibližně 1,745 milionu BTC těžařům z počátků sítě BTC a jedná se s velkou pravděpodobností o Bitcoiny, které jsou nenávratně ztraceny.

Momentálně analytická společnost odhaduje, že počet BTC v držení těžařů je okolo 70 tisíc Bitcoinů. Důležitý je ovšem primárně trend a jeho změna a ne absolutní čísla. A ten ukazuje jedno:

Těžaři nyní neprodávají a spíše akumulují, což signalizuje očekávání vyšších cen v budoucnosti.

Slovo “těžaři” ale neznamená jen “pár geeků s počítači v garážích”…

Těžaři jsou nyní obrovské společnosti, které každoročně investující miliardy dolarů a mají závazky vůči svým zaměstnancům i investorům. Je proto možné se domnívat, že opravdu ví, co dělají.

Visa najímá Ethereum vývojáře

Další novinkou je fakt, že jedna z největších společností na elektronické platby na světě – Visa – nově najímá blockchain vývojáře a to specificky pro síť kryptoměny Ethereum.

Po minulém týdnu, kdy se vyrojily spekulace o integraci nákupu kryptoměn na platformě Paypal se tak jedná o další společnost věnující výraznější pozornost blockchain technologiím.

Výňatek z inzerátu společnosti Visa
Výňatek z inzerátu na volnou pracovní pozici

V inzerátu společnosti Visa je primárně zmíněno Ethereum a schopnost programovat v jazyce Solidity, což je programovací jazyk ETH smart kontraktů.

Visa se poměrně logicky zajímá o ETH, protože se jedná o největší a nejpoužívanější smart kontrakt platformu. To prakticky znamená, že blockchain Etherea umí vytvářet tzv. chytré smlouvy.

Díky nim je Ethereum sídlem nejvíce digitálních tokenů. Nejrozšířenější usecase jsou tzv. Stablecoiny. Největším stablecoinem v prostoru je Tether (USDT) z dílny Bitfinexu.

Právě stablecoiny umožňují využítí digitálních měn a to bez jejich největší nevýhody, která brání adopci mezi obchodníky, kterou je volatilita.

Dá se tak logicky předpokládat, že Visa míří za průzkumem a budoucí integrací sítě Ethereum do svých služeb.

IOTA spouští decentralizovaný testnet

V kryptoměnovém prostoru existují dvě hlavní technologické větve. Jedná se o klasický blockchain, který má např. Ethereum či Bitcoin a druhou větví jsou pak tzv. DAGY.

IOTA je podle tržní kapitalizasce největším DAGem v prostoru kryptoměn. DAGy ale fungují jinak než blockchain. Nemají databázi, která se rozděluje do jednotlivých bloků a tudíž mají i poměrně odlišné vlastnosti.

Výhoda DAGů je ta, že mají potenciálně nekonečné škálování a jejich rychlost je tak nakonec limitovaná pouze počtem participantů v síti. Nicméně se za to platí cena a tou je bohužel decentralizace.

IOTA má nově plán na decentralizaci své sítě, která by nespoléhala na centrální software v podobě Koordinátora, kterého provozuje Nadace IOTA.

A nyní přichází první testnet, který by měl již testovat decentralizovanou verzi sítě IOTY, která se jmenuje Tangle.

IOTA cílí na Internet věcí a bezpečné propojení jednotlivých zařízení. Proto je samotná síť postavena právě s myšlenkou, že bude mít nekonečné škálování. Čím více zařízení v síti bude figurovat, tím bezpečnější by síť měla být.

Zda se podaří vytvořit decentralizovanou síť IOTY je prozatím ve hvězdách, protože se jedná o neotestovanou technologii. Mezi další významné DAGy patří korporátní projekt Hedera Hashgraph, Transakční protokol NANO nebo mladé projekty jako je Fantom či Perlin.

DAGy se v kryptoměnovém prostoru v poslední době netěší velké oblibě, protože se technologie nachází zatím v experimentální fázi.

Shrnutí minulého týdne

Kryptoměnový prostor si nadále zachovává bullish náladu, ale zároveň je znát vysoká míra opatrnosti, protože se nad celou světovou ekonomikou vznáší strašák v podobě pandemie.

I proto je potřeba být v tak vysoce spekulativním prostředí opravdu opatrný. Mezi stabilní “držáky” v prostoru patří primárně Bitcoin a Ethereum, ale i tyto mince mohou dostat v případě větší krize výrazné rány.

Rozvoj infrastruktury a zapojování tradičních institucí jako je VISA ovšem značí, že z dlouhodobého hlediska je o blockchain a technologie kryptoměn velký zájem.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.