Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové aktuality – Boom čínských akcií, těžaři akumulují BTC a Visa najímá vývojáře pro Ethereum

Kryptoměnové aktuality – Boom čínských akcií, těžaři akumulují BTC a Visa najímá vývojáře pro Ethereum

Kryptoměnové aktuality – Boom čínských akcií, těžaři akumulují BTC a Visa najímá vývojáře pro Ethereum

Akciové trhy obzvláště v Číně si poslední dny vedou velmi dobře. A to může mít pozitivní dopad i na cenu kryptoměn. Těžaři po 4 letech opět akumulují BTC, Visa nově najímá vývojáře pro Ethereum a IOTA spouští první decentralizovaný testnet.

Co se tedy minulý týden stalo? Pojďme se na to podívat.

Čínské akcie a Bitcoin

Tématem posledních měsíců je především korelace mezi Bitcoinem a akciovými trhy. Je poměrně spolehlivě prokázáno, že z dlouhodobého hlediska BTC a akciové trhy nekorelují.

Jinak je tomu ovšem v dobách větší nejistoty, což jsme mohli vidět u nedávného propadu trhů kvůli pandemii koronaviru. Právě doby vysoké nejistoty podporují korelaci mezi BTC a akciemi.

Zvýšená míra korelace mezi BTC a akciemi ovšem může hrát z krátkodobého hlediska i ve prospěch BTC. To nyní ukazují zprávy z Čínských akciových trhů. Asie a primárně Čína je v popředí adopce a investic do kryptoměn.

Akciový index A50 pro největší čínské obchodované akcie zaznamenal v posledních dvou týdnech překotný růst. Za poslední dva týdny se právě čínský akciový trh vzedmul k nevídanému růstu. V průběhu posledních 14 dnů dosáhl index A50 na nové ATH a připsal si  přibližně 17 %.

Nárůst hodnoty akciového indexu China A50
Nárůst hodnoty akciového indexu China A50 v posledních 2 týdnech

Pozitivní aktivita na asijských trzích tak podporuje možnost růstu i kryptoměn a to právě díky zvýšené korelaci mezi akciemi a BTC.

Americké trhy také hlásí pozitivní čísla a opětovný růst zaměstnanosti, což se pozitivně promítá v hodnotách na hlavních akciových indexech.

Svět ovšem i nadále straší Covid 19 a jeho šíření primárně v USA, kde po krátkodobém poklesu nových případů opět narůstá intezita šíření. Z krátkodobého hlediska před sebou máme nejednoznačný obrázek.

Vysoká stimulační opatření táhnou akciové trhy nahoru, ale pandemie zdaleka není u konce. Riziko radíkálního propadu trhů tak hrozí i nadále. A právě takový propad by pravděpodobně znamenal i silnější propad pro Bitcoin a ostatní kryptoměny.

Těžaři hodlují

V rámci dlouhodobého vývoje jsme byli poslední 4 roky svědky poklesu celkového počtu BTC v dlouhodobém držení těžařů. Tento trend se přibližně v polovině minulého roku změnil, jak ukazují data z analytické společnosti Glassnode.

Nyní poprvé za poslední 4 roky významně přibývá BTC, které těžaři drží na svých peněženkách a neodprodávají. To prakticky znamená, že momentálně nechtějí těžaři prodávat a čekají na lepší ceny.

Navyšující se zůstatky peněženek těžařů
Navyšující se zůstatky peněženek těžařů

Na předchozím obrázku máme jasně viditelnou změnu trendu v rámci počtu prodejů nově vytěžených mincí.

Těžaři přestali prodávat tolik BTC a jejich zásoby postupně rostou. To je obecně bullish znamení, protože tak těžaři spekulují na vzestup ceny a šetří své BTC, aby jej mohli prodat za lepší ceny.

A když se podíváme na dlouhodobý průměr počtu BTC v držení těžařů, tak je možné vidět změnu trendu po opravdu dlouhé době.

Ačkoliv tato metrika ukazuje, že je nyní v držení těžařů přibližně 1,815 milionu BTC, tak realita je velmi odlišná.

Počet bitcoinů v držení těžarů od roku 2017
Počet bitcoinů v držení těžarů od roku 2017

Podle společnosti Glassnode patří přibližně 1,745 milionu BTC těžařům z počátků sítě BTC a jedná se s velkou pravděpodobností o Bitcoiny, které jsou nenávratně ztraceny.

Momentálně analytická společnost odhaduje, že počet BTC v držení těžařů je okolo 70 tisíc Bitcoinů. Důležitý je ovšem primárně trend a jeho změna a ne absolutní čísla. A ten ukazuje jedno:

Těžaři nyní neprodávají a spíše akumulují, což signalizuje očekávání vyšších cen v budoucnosti.

Slovo „těžaři“ ale neznamená jen „pár geeků s počítači v garážích“…

Těžaři jsou nyní obrovské společnosti, které každoročně investující miliardy dolarů a mají závazky vůči svým zaměstnancům i investorům. Je proto možné se domnívat, že opravdu ví, co dělají.

Visa najímá Ethereum vývojáře

Další novinkou je fakt, že jedna z největších společností na elektronické platby na světě – Visa – nově najímá blockchain vývojáře a to specificky pro síť kryptoměny Ethereum.

Po minulém týdnu, kdy se vyrojily spekulace o integraci nákupu kryptoměn na platformě Paypal se tak jedná o další společnost věnující výraznější pozornost blockchain technologiím.

Výňatek z inzerátu společnosti Visa
Výňatek z inzerátu na volnou pracovní pozici

V inzerátu společnosti Visa je primárně zmíněno Ethereum a schopnost programovat v jazyce Solidity, což je programovací jazyk ETH smart kontraktů.

Visa se poměrně logicky zajímá o ETH, protože se jedná o největší a nejpoužívanější smart kontrakt platformu. To prakticky znamená, že blockchain Etherea umí vytvářet tzv. chytré smlouvy.

Díky nim je Ethereum sídlem nejvíce digitálních tokenů. Nejrozšířenější usecase jsou tzv. Stablecoiny. Největším stablecoinem v prostoru je Tether (USDT) z dílny Bitfinexu.

Právě stablecoiny umožňují využítí digitálních měn a to bez jejich největší nevýhody, která brání adopci mezi obchodníky, kterou je volatilita.

Dá se tak logicky předpokládat, že Visa míří za průzkumem a budoucí integrací sítě Ethereum do svých služeb.

IOTA spouští decentralizovaný testnet

V kryptoměnovém prostoru existují dvě hlavní technologické větve. Jedná se o klasický blockchain, který má např. Ethereum či Bitcoin a druhou větví jsou pak tzv. DAGY.

IOTA je podle tržní kapitalizasce největším DAGem v prostoru kryptoměn. DAGy ale fungují jinak než blockchain. Nemají databázi, která se rozděluje do jednotlivých bloků a tudíž mají i poměrně odlišné vlastnosti.

Výhoda DAGů je ta, že mají potenciálně nekonečné škálování a jejich rychlost je tak nakonec limitovaná pouze počtem participantů v síti. Nicméně se za to platí cena a tou je bohužel decentralizace.

IOTA má nově plán na decentralizaci své sítě, která by nespoléhala na centrální software v podobě Koordinátora, kterého provozuje Nadace IOTA.

A nyní přichází první testnet, který by měl již testovat decentralizovanou verzi sítě IOTY, která se jmenuje Tangle.

IOTA cílí na Internet věcí a bezpečné propojení jednotlivých zařízení. Proto je samotná síť postavena právě s myšlenkou, že bude mít nekonečné škálování. Čím více zařízení v síti bude figurovat, tím bezpečnější by síť měla být.

Zda se podaří vytvořit decentralizovanou síť IOTY je prozatím ve hvězdách, protože se jedná o neotestovanou technologii. Mezi další významné DAGy patří korporátní projekt Hedera Hashgraph, Transakční protokol NANO nebo mladé projekty jako je Fantom či Perlin.

DAGy se v kryptoměnovém prostoru v poslední době netěší velké oblibě, protože se technologie nachází zatím v experimentální fázi.

Shrnutí minulého týdne

Kryptoměnový prostor si nadále zachovává bullish náladu, ale zároveň je znát vysoká míra opatrnosti, protože se nad celou světovou ekonomikou vznáší strašák v podobě pandemie.

I proto je potřeba být v tak vysoce spekulativním prostředí opravdu opatrný. Mezi stabilní „držáky“ v prostoru patří primárně Bitcoin a Ethereum, ale i tyto mince mohou dostat v případě větší krize výrazné rány.

Rozvoj infrastruktury a zapojování tradičních institucí jako je VISA ovšem značí, že z dlouhodobého hlediska je o blockchain a technologie kryptoměn velký zájem.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$634,1 mld.
Změna za 24h
+3,26%
Cena
$33 792
Tržní kapitalizace
$248,9 mld.
Změna za 24h
+2,49%
Cena
$2 130
Tržní kapitalizace
$62,13 mld.
Změna za 24h
-0,08%
Cena
$1
Aktualizováno 24.7.2021 08:52

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo