Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Bitcoin Gold (BTG) – Kurz, graf ceny

Bitcoin Gold (BTG) – Kurz, graf ceny

Graf kurzu Bitcoin Gold

CZK
USD
EUR

Kalkulačka: BTG to CZK

BTG
Převod jednotek
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o kryptoměně Bitcoin Gold

Bitcoin Gold (BTG) je kryptoměna, která vznikla v říjnu 2017 jako jedno z mnoha odštěpení od původní a legendární kryptoměny, Bitcoinu. Cílem BTG je znovu decentralizovat mining bitcoinů, který drží v posledních letech v rukou obří těžařské pooly. Od původního Bitcoinu se BTG liší verifikačním algoritmem. Díky němu mohou BTG tokeny těžit i “normální” uživatelé stolních počítačů a notebooků a ne jen velké těžařské farmy.

Kryptoměnu již od počátku její existence obestírají kontroverze. Během prvních tří měsíců existence BTG byla těžba tokenů přístupná jen úzkému okruhu zakladatelů. V květnu 2018 se platforma stala obětí hackerského útoku, při které útočníci odcizili tokeny v hodnotě 18 milionů dolarů. Provozovatelé Bitcoin Gold navíc odmítli okradené uživatele odškodnit – v reakci na to vyškrtlo několik burz (např. Coinbase) BTG ze seznamu obchodovaných kryptoměn.

Obsah článku o Bitcoin Gold

1.K čemu Bitcoin Gold slouží?2.Bitcoin Gold: výhody a nevýhody3.Historie Bitcoinu Gold4.Kde koupit BTG?5.Těžba Bitcoin Gold (Mining)6.Peněženka pro Bitcoin Gold7.Diskuze o Bitcoin Gold

K čemu Bitcoin Gold slouží?

BTG je kryptoměnou „staré školy“ –  jejím hlavním účelem je sloužit coby decentralizované digitální platidlo pro nákup služeb a zboží. V souvislosti s omezeným počtem transakcí za sekundu (jde o tzv. Bitcoin scalability problem, který BTG zdědilo od své mateřské platformy) připravují tvůrci kryptoměny zavedení systému Lighting Network, který by měl verifikaci převodů výrazně navýšit.

Bitcoin Gold může na svém zařízení těžit každý. Hashovací funkce kryptoměny je ASIC-rezistentní – upravená tak, aby využívala výpočetní výkon grafické karty. Kvůli této možnosti ostatně BTG vznikl.

Zatímco zpočátku těžili uživatelé BTC tokeny na svých počítačích, v průběhu let se mining stal výpočetně natolik náročným, že nad ním převzaly kontrolu velké organizace. Jen ty si mohly (a mohou) dovolit nákladné vybavení s tzv. ASIC čipy, které dokáží bitcoiny vytěžit.

Těžba klasických bitcoinů se tak (v rozporu se základní myšlenkou kryptoměny) stala centralizovanou, a to nejen z uživatelského pohledu, ale i geografického. Těžařské korporáty totiž mining provádí v oblastech s levnou elektřinou, jako je např. Čína.

Po vnitřních neshodách se proto část bitcoinové komunity odštěpila a vytvořila Bitcoin Gold – s cílem vrátit těžbu nejstarší kryptoměny zpět do rukou uživatelů.

Bitcoin Gold: výhody a nevýhody

BTG se (vedle schopnosti těžby ze stolních počítačů) těší oblibě i díky svému spojení s Bitcoinem, který je dodnes nejdominantnější a nejhodnotnější kryptoměnou (momentálně je jeho cena $8 856).

Provozovatelé platformy slibují široké využití BTG tokenů v e-commerce sféře. Za tímto účelem vytvořili platební bránu BTGPay, která by měla mít extrémně nízké transakční poplatky (okolo 1 centu). Ještě levnější je poplatek za převod tokenů mezi dvěma uživateli; začátkem července 2019 se pohyboval okolo hodnoty 0,5 centu.

Hlavní nevýhodou Bitcoin Gold je nedůvěra mnoha běžných uživatelů i odborníků na kryptoměny. Krátce po spuštění se platforma potýkala s DDoS útokem, v květnu 2018 pak čelila vážnému 51% útoku, při kterém hackeři odcizili 388 200 BTG tokenů v hodnotě 18 milionů $. Kvůli neochotě vývojářského týmu podílet se na odškodnění delistovala burza Bittrex BTG ze seznamu obchodovaných kryptoměn.

Kritici Bitcoinu Gold vytýkají také „uzurpování“ si tokenů zakladateli (těžba prvních 100 000 tokenů byla přístupná jen úzkému okruhu okolo vývojářů kryptoměny) a střet zájmů. Jack Liao, vůdčí postava za BTG, je totiž zároveň ředitelem společnosti LightningASIC, která vyrábí výkonné grafické karty. Právě bez těch se těžba BTG tokenů neobejde.

BTG navíc trpí stejnými neduhy jako Bitcoin – za sekundu zpracuje maximálně cca 27 transakcí. Vývojáři sice slibují zrychlení prostřednictvím Lightning Network, její vývoj ale zatím ani nezačal a pravděpodobně už nikdy nezačne.

Historie Bitcoinu Gold

Vznik Bitcoinu Gold podnítila skupina okolo Jacka Liaa, který se vedle těžby kryptoměn věnuje – prostřednictvím zmiňovaného LightningASIC – také prodeji grafických karet.

BTG vznikl na konci října 2017 hard forkem z 491 407. bloku bitcoinového blockchainu. Oficiálního spuštění se platforma dočkala 12. listopadu 2017, v červenci 2018 pak vývojáři upravili hashovací funkci, díky které je možné těžit tokeny i na obyčejných počítačích.

Během své existence uzavřeli představitelé Bitcoin Gold celou řadu partnerství – mj. s platební bránou BTCPay nebo trustovou společností BitGo.

Do budoucna vývojáři plánují mj. vytvoření mobilní peněženky a zavedení smart kontraktů a tzv. atomic swaps.

Kde koupit BTG?

Za dolary zakoupíte BTG tokeny na burze Bitfinex, za bitcoiny na burze Binance. Využít můžete také směnárnu Uphold, se kterou Bitcoin Gold spolupracuje.

Favorit redakce
  • Spousta kryptoměn na výběr
  • Opravdu funkční platforma
  • Zákaznická podpora má dlouhou odezvu
  • Vklad fiatu je zatížen poplatkem

BTG tokeny seženete i na řadě menších burz. Před obchodováním ale důrazně doporučujeme ověřit si jejich důvěryhodnost prostřednictvím nezávislých recenzí a hodnocení.

Těžba Bitcoin Gold (Mining)

Mining BTG tokenů je založený na protokolu proof-of-work a využívá ASIC-rezistentní algoritmus Equihash 144.5. Díky tomu můžete tokeny těžit i na svém počítači pomocí výkonných grafických (GPU) karet.

Podrobný návod najdete v tomto videu:

Konečné množství BTG tokenů je stanoveno na 21 milionů. A stejně jako jeho mateřská kryptoměna, i Bitcoin Gold prochází každé 4 roky halvingem.

Peněženka pro Bitcoin Gold

Vývojáři Bitcoinu Gold nabízí uživatelům pro uložení tokenů dvě peněženky: Electrum G (úložiště tokenů, není potřeba stahovat blockchain) a BTG Core Wallet (peněženka vyžadující stažení blockchainu). Obě úložiště jsou dostupné pro počítače s OS Windows i Mac OS.

Uložení BTG tokenů podporují i hardwarové peněženky Trezor a Ledger.

Bitcoin Gold – vývoj ceny

Nejvyšší ceny (539,72 $/BTG) dosáhl Bitcoin Gold hned v první den obchodování, 23. října 2017. Svého druhého nejvyššího bodu dosáhla cena této kryptoměny o několik měsíců později; 20. 12. se tokeny obchodovaly za 488,57 $/BTG.

Následoval prudký cenový pokles. Od ledna do března 2019 hodnota tokenu oscilovala mezi 9 až 13 dolary. 14. 7. 2019 se BTG obchodoval za 29,06 $.

stars
40 %
Bitcoin Gold
Ačkoliv Bitcoin Gold řeší jeden ze zásadních problémů Bitcoinu, všechna slabá místa tvůrci nevychytali. Potenciál BTG sráží přístup vývojářů k řešení problémů a nedůvěra části kryptoměnové komunity.
  • Pouze těží z popularity bitcoinu
  • Ani to, že se jedná o fork BTC nestačí na nějaký další zájem o BTG.

✅ KryptoměnaBitcoin Gold
✅ JednotkaBTG
✅ Tržní kapitalizace$217 015 507
✅ Max. počet tokenů21 000 000
✅ Počet tokenů17 513 924
✅ Objem-49%
✅ ZakladatelTým několika lidí
✅ VytvořenoHard forkem BTC, 2017
✅ Webové stránkyhttps://bitcoingold.org/
✅ Lze těžit?
✅ Typ těžbyPoW
✅ Tvorba blokuKaždých 10 minut

Kurz kryptoměny Bitcoin Gold za poslední 2 týdny

DatumCenaJednotka
17. 01. 2020$12,08BTG
16. 01. 2020$13,18BTG
15. 01. 2020$14,91BTG
14. 01. 2020$12,68BTG
13. 01. 2020$6,87BTG
12. 01. 2020$6,75BTG
11. 01. 2020$6,53BTG
10. 01. 2020$6,2BTG
09. 01. 2020$5,8BTG

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Načítání obrázku...
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo