Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Bitcoin Gold

Bitcoin Gold (BTG) - Kurz, graf ceny

Graf kurzu Bitcoin Gold

Kurz Bitcoin Gold
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: BTG to CZK

BTG
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně Bitcoin Gold

Bitcoin Gold (BTG) je kryptoměna, která vznikla v říjnu 2017 jako jedno z mnoha odštěpení od původní a legendární kryptoměny, Bitcoinu. Cílem BTG je znovu decentralizovat mining bitcoinů, který drží v posledních letech v rukou obří těžařské pooly. Od původního Bitcoinu se BTG liší verifikačním algoritmem. Díky němu mohou BTG tokeny těžit i "normální" uživatelé stolních počítačů a notebooků a ne jen velké těžařské farmy.

Kryptoměnu již od počátku její existence obestírají kontroverze. Během prvních tří měsíců existence BTG byla těžba tokenů přístupná jen úzkému okruhu zakladatelů. V květnu 2018 se platforma stala obětí hackerského útoku, při které útočníci odcizili tokeny v hodnotě 18 milionů dolarů. Provozovatelé Bitcoin Gold navíc odmítli okradené uživatele odškodnit – v reakci na to vyškrtlo několik burz (např. Coinbase) BTG ze seznamu obchodovaných kryptoměn.

Obsah článku o Bitcoin Gold

1.K čemu Bitcoin Gold slouží?2.Bitcoin Gold: výhody a nevýhody3.Historie Bitcoinu Gold4.Kde koupit BTG?5.Těžba Bitcoin Gold (Mining)6.Peněženka pro Bitcoin Gold7.Diskuze o Bitcoin Gold

K čemu Bitcoin Gold slouží?

BTG je kryptoměnou "staré školy" – jejím hlavním účelem je sloužit coby decentralizované digitální platidlo pro nákup služeb a zboží. V souvislosti s omezeným počtem transakcí za sekundu (jde o tzv. Bitcoin scalability problem, který BTG zdědilo od své mateřské platformy) připravují tvůrci kryptoměny zavedení systému Lighting Network, který by měl verifikaci převodů výrazně navýšit.

Bitcoin Gold může na svém zařízení těžit každý. Hashovací funkce kryptoměny je ASIC-rezistentní – upravená tak, aby využívala výpočetní výkon grafické karty. Kvůli této možnosti ostatně BTG vznikl.

Zatímco zpočátku těžili uživatelé BTC tokeny na svých počítačích, v průběhu let se mining stal výpočetně natolik náročným, že nad ním převzaly kontrolu velké organizace. Jen ty si mohly (a mohou) dovolit nákladné vybavení s tzv. ASIC čipy, které dokáží bitcoiny vytěžit.

Těžba klasických bitcoinů se tak (v rozporu se základní myšlenkou kryptoměny) stala centralizovanou, a to nejen z uživatelského pohledu, ale i geografického. Těžařské korporáty totiž mining provádí v oblastech s levnou elektřinou, jako je např. Čína.

Po vnitřních neshodách se proto část bitcoinové komunity odštěpila a vytvořila Bitcoin Gold – s cílem vrátit těžbu nejstarší kryptoměny zpět do rukou uživatelů.

Bitcoin Gold: výhody a nevýhody

BTG se (vedle schopnosti těžby ze stolních počítačů) těší oblibě i díky svému spojení s Bitcoinem, který je dodnes nejdominantnější a nejhodnotnější kryptoměnou (momentálně je jeho cena $27 984

BTG tokeny seženete i na řadě menších burz. Před obchodováním ale důrazně doporučujeme ověřit si jejich důvěryhodnost prostřednictvím nezávislých recenzí a hodnocení.

Těžba Bitcoin Gold (Mining)

Mining BTG tokenů je založený na protokolu proof-of-work a využívá ASIC-rezistentní algoritmus Equihash 144.5. Díky tomu můžete tokeny těžit i na svém počítači pomocí výkonných grafických (GPU) karet.

Podrobný návod najdete v tomto videu:

Konečné množství BTG tokenů je stanoveno na 21 milionů. A stejně jako jeho mateřská kryptoměna, i Bitcoin Gold prochází každé 4 roky halvingem.

Peněženka pro Bitcoin Gold

Vývojáři Bitcoinu Gold nabízí uživatelům pro uložení tokenů dvě peněženky: Electrum G (úložiště tokenů, není potřeba stahovat blockchain) a BTG Core Wallet (peněženka vyžadující stažení blockchainu). Obě úložiště jsou dostupné pro počítače s OS Windows i Mac OS.

Uložení BTG tokenů podporují i hardwarové peněženky Trezor a Ledger.

Bitcoin Gold – vývoj ceny

Nejvyšší ceny (539,72 $/BTG) dosáhl Bitcoin Gold hned v první den obchodování, 23. října 2017. Svého druhého nejvyššího bodu dosáhla cena této kryptoměny o několik měsíců později; 20. 12. se tokeny obchodovaly za 488,57 $/BTG.

Následoval prudký cenový pokles. Od ledna do března 2019 hodnota tokenu oscilovala mezi 9 až 13 dolary. 14. 7. 2019 se BTG obchodoval za 29,06 $.

Bitcoin Gold
Ačkoliv Bitcoin Gold řeší jeden ze zásadních problémů Bitcoinu, všechna slabá místa tvůrci nevychytali. Potenciál BTG sráží přístup vývojářů k řešení problémů a nedůvěra části kryptoměnové komunity.
  • Pouze těží z popularity Bitcoinu
  • Ani to, že se jedná o fork BTC, nestačí na nějaký další zájem o BTG

Více informací o Bitcoin Gold

KryptoměnaBitcoin Gold
SymbolBTG
VytvořenoHard forkem BTC, 2017
ZakladatelTým několika lidí
Webové stránkyhttps://bitcoingold.org/
Lze těžit?
Typ těžbyPoW
Tvorba blokuKaždých 10 minut
Aktuální počet tokenů17 513 924
Maximální počet tokenů
Obchodní objem (24h)$3 925 664
Tržní kapitalizace$279 415 632
Změna ceny za 24h-0,62%

Vývoj ceny kryptoměny Bitcoin Gold za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
31. 03. 2023 Načítání... BTG
30. 03. 2023 Načítání... BTG
29. 03. 2023 Načítání... BTG
28. 03. 2023 Načítání... BTG
27. 03. 2023 Načítání... BTG
26. 03. 2023 Načítání... BTG
25. 03. 2023 Načítání... BTG
24. 03. 2023 Načítání... BTG
23. 03. 2023 Načítání... BTG
22. 03. 2023 Načítání... BTG
21. 03. 2023 Načítání... BTG
20. 03. 2023 Načítání... BTG
19. 03. 2023 Načítání... BTG
18. 03. 2023 Načítání... BTG

Ohodnoťte kryptoměnu Bitcoin Gold


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo