Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je to Masternode? Vyplatí se ho zakládat? Může vám přinést pasivní příjem?

Co je to Masternode? Vyplatí se ho zakládat? Může vám přinést pasivní příjem?
Zdroj: medium.com

O nodech (či uzlech) už každý jistě slyšel – i kdybyste měli znát jen to pojmenování. Provoz takového nodu je pravděpodobně nejužitečnější práce, kterou může uživatel pro projekty dělat. Prohlubuje tím decentralizaci a celkovou myšlenku finanční suverenity.

V kryptoměnových systémech však občas existují ještě nadřazenější jednotky – masternody. Pojďme se na ně společně podívat.

Co je to masternode?

Asi bude nejlepší začít od normálních full nodů.

Pokud jim ještě úplně nerozumíte, zkusíme si je v pár slovech alespoň povrchově vysvětlit.

Poznámka

Full node je plnohodnotný uzel sítě. Má v sobě uloženou celou historii blockchainu – všechny transakce, které se kdy odehrály. Vlastně tak zná i obnosy na jednotlivých adresách.

Takový node může provozovat naprosto každý. Je to také jediný způsob, jak naplno využít výhodu kryptoměn jako Bitcoin. Jestliže máme full node, můžeme samostatně validovat jednotlivé transakce a máme díky tomu naprostou jistotu, že nás nikdo nepodvede. Také se nemusíme spoléhat na žádnou třetí stranu a nemusíme se bát cenzury či zadržení prostředků.

Vlastnit a operovat takový full node se prostě vyplatí. Pokud se chcete o problematice dovědět více, odkaz na plnohodnotný článek najdete zde.

Masternode si můžeme představit jako full node se špetkou koření navíc. Kromě udržování celého blockchainu zvládne i věci jako:

  • okamžité transakce,
  • soukromé transakce,
  • nebo hlasování o změnách protokolu.

Jednoduše se dostaneme k funkcím, které normální full node nenabízí. Jako vše, i tato hračka ale něco stojí.

Zdroj: masternodes.online
Seznam jednotlivých kryptoměn s možností masternodu
Seznam jednotlivých kryptoměn s možností masternodu

Jak založit masternode?

Prvně si musíme říct, že masternody se u každé kryptoměny liší a ne všechny blockchainy tyto nody podporují. Asi nejlepší stránka pro zjištění něčeho takového je masternodes.online.

Najdeme zde naprosto vše, co potřebujeme vědět.

Z pohledu založení masternodu je pro nás nejdůležitější předposlední a poslední sloupeček – (ve stejném pořadí) jedná se o nutný počet jednotek a částku vyjádřenou ve fiat měně.

Kdyby mohl mít výsadní práva každý, pak by nikdo výsadní práva neměl. Systém proto při zakládání masternodu vyžaduje určitou oběť.

Uživatel musí uzamknout nějaký počet jednotek v peněžence, přičemž výměnou za to dostaneme práva masternodu.

Už jen tento fakt může být pro většinu velkou komplikací. Například pro největší kryptoměnu tabulky, Dash, bychom potřebovali coiny v hodnotě 213 000 dolarů, tedy více než 4,5 milionu korun.

Poznámka

Dash byl první kryptoměna, která do svého systému zapracovala masternody.

Kromě této počáteční investice potřebujeme také dedikovaný server, jedinečnou IP adresu a úložiště pro celý blockchain kryptoměny.

Jestliže vás ani tyto nároky neodradily, můžeme se vrhnout na palčivou otázku.

Vyplatí se provozovat masternode?

Honba za ziskem je motorem celého světa. Byli bychom naivní, pokud bychom si mysleli, že kryptoměnové ekosystémy jsou mimo tento závod.

Masternody kromě výhod, které jsme si popsali výše, poskytují ještě jedno velké lákadlo – podíl na odměně za uzamknutí bloku. Můžeme se na ně jednoduše koukat jako na dividendové akcie, které si nakoupíme, držíme a oni nám postupně nesou výnos.

Reálně se něco takového moc neliší od stakingu.

Tak tedy, jestli je výhodné provozovat masternode? To je otázka hned několika věcí.

Každá investice by měla nést výnos odpovídající riziku. Tabulka z odkazu výše nám poslouží naprosto perfektně.

Začneme od sloupečku ROI. Roční míru výnosnosti všichni známe. Čím větší, tím bude provozování masternodu výhodnější.

  • Prvním krokem je tedy stanovení ROI, jaké jsme ochotni akceptovat

Dále bychom se měli zaměřit na sloupeček likvidita. K čemu nám jsou coiny, které nemůžeme nikde prodat? Každý den se objevují nové kryptoměny lákající na založení masternodu a pohádkové výnosy. Od zakladatelů nakoupíte jednotky, chvíli budete šťastní, ale jakmile zkusíte něco prodat, můžete tvrdě narazit – nebude nikdo, kdo by chtěl koupit. Zůstanou vám bezcenné mince.

  • Čím vyšší likvidita, tím spíše se nám později povede coiny prodat na nějaké normální ceně

Poslední hledisko by měla být určitá výdrž a stabilita projektu. Pokud chceme držet kryptoměny, měli bychom být připraveni na vysokou volatilitu. S čím ale musíme počítat je také ohromné množství scamů a podvodů bez reálného základu. Takové coiny sice existují, mohou nějakou dobu růst i do nebes, nicméně přijde bearmarket a už o nich nikdy neuslyšíme. Kromě volatility tak berte na vědomí i to, že projekty končí stejně rychle jako vznikají.

Poznámka

TIP: Dávejte si opravdu velký pozor na to, do jakého projektu investujete – podvody jsou v tomto světě velmi časté!

Závěrem – Má smysl provozovat masternode?

Pokud se jedná o fungující projekty s historií, poté se to může jevit jako zajímavá investice. Cokoliv jiného je spíše sázka, kdy si do ruky berete odjištěný granát a doufáte, že ho stihnete zahodit dříve, než vás ekonomicky zabije.

Masternody jsou z technického hlediska rozhodně zajímavá záležitost a díky poskytovaným výhodám mohou přijít vhod některým uživatelům.

Normálnímu smrtelníkovi bychom doporučili provoz normálního full nodu a pokud chcete z vašich kryptoměn těžit, poté se u PoS platforem nabízí staking, který může sloužit jako stálý peněžní tok.

Líbil se vám tento článek?
4
3

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Nrsimha

Už přes 1.5 roku mám Firo masternode. Než mít vlastní VPS, tak se časově a tedy i finančně vyplatí použít hosting službu jako například Allnodes. Firo masternode vydělává něco přes 11% ročně.

Má tu někdo zkušenosti z masternodama jiných cryptoměn, než Firo? Jaké měny, kolik stojí provoz a kolik vydělávají?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.