Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Krvavá lázeň na dluhopisovém trhu – Bude akciový trh následovat – Krize za rohem?

Krvavá lázeň na dluhopisovém trhu – Bude akciový trh následovat – Krize za rohem?
Zdroj: dailymotion.com

Krvavá lázeň na dluhopisovém trhu nemohla zcela uniknout žádnému spekulantovi ani investorovi, který vše alespoň trochu sleduje. Jsou toho plné zprávy, ale málokdo udělal pořádný rozbor toho, co se vlastně na trhu odehrává.

Když bych to měl hodně zjednodušit, dluhopisový trh vyloženě panikaří. A když panikaří dluhopisový trh, brzy se panické výprodeje mohou přesunout na akciový trh.

Proč? Jelikož historicky kurzové pohyby na dluhopisovém trhu předchází kurzové pohyby na akciovém trhu.

Výnosy (úroky) na úrovní z roku 2007

Nebudeme se asi zdržovat grafem dluhopisového ETF. Jak vyplývá z titulku, v grafech uvidíte akorát hluboké propady. Nás by měly hlavně zajímat výnosy (úroky) na jednotlivých splatnostech federálních dluhopisů. Výnosy na dvouletých splatnostech vzrostly od srpna 2021 o více jak 2 000 %. Docela slušné rally za tak krátkou dobu, že ano?

Dluhopisový trh za opravdu krátkou dobu dohání předešlé resty. Investoři na dluhopisovém trhu byli dlouho chlácholeni Federálním rezervním systémem, že inflace je přechodná a že o růstu sazeb vůbec nepřemýšlí. Powell tehdy říkal: “We are not even thinking about thinking of raising interest rates“. Dluhopisoví investoři v polovině roku 2021 ale rychle pochopili, co se děje. Inflace není přechodná a Fed začal poprvé naznačovat, že budou do konce roku měnit kurz.

Zdroj: tradingview.com
Výnosy na dvouletých federálních dluhopisech
Výnosy na dvouletých federálních dluhopisech

Všimněte si, že jsme překonali vrchol, který se datuje do října 2018. Tehdy výnos činil skoro 3 %. Trh jde však ještě dále. Nyní jsou výnosy na úrovních z roku 2007. Co to zase pro nás znamená? Trhy taktéž utahují měnové prostředí. Protože ví, že základní sazba půjde i nadále nahoru. A růst základní sazby znamená pokles ceny již emitovaných dluhopisů. A pokles ceny dluhopisu implikuje růst úroku z kupónu u nových emisí. Jelikož emitent musí s růstem základní sazby automaticky nabídnout lepší úrok.

Zdroj: tradingview.com
Výnosy na pětiletých federálních dluhopisech
Výnosy na pětiletých federálních dluhopisech

Na pětiletých splatnostech je situace velmi podobná. Růst tu byl zhruba poloviční jako u dvouletých splatností. Ale i zde jsme se dostali na úrovně, které trhy naposledy pamatují z roku 2007. Co to v širším měřítku znamená? Je to obrovský tlak na reálnou ekonomiku a samozřejmě i akciový trh, protože se měnové prostředí radikálně utahuje.

Navíc akciovému trhu stoupá v podobě dluhopisového trhu konkurence. Jelikož se s růstem výnosů stává lukrativnější. To ale neznamená, že najednou všichni investoři utečou z akcií do dluhopisů. Jedná se spíše o dlouhodobější proces.

Záporný spread na úrovních z 80. let

Další klíčový faktor je spread na dvouletých a desetiletých splatnostech. Spread je zhruba od poloviny léta kontinuálně záporný a stále klesá hlouběji – Nynější dno je -0,53 %. Nejenomže spread překonal záporné úrovně z roku 2007. Dokonce jsme pokořili metu z roku 2000.

Čili je dle dluhopisového trhu situace ještě horší jak při předchozích dvou krizích. Avšak na akciovém trhu to tak zatím nevypadá, že? Taky dobré k zamyšlení.

Zdroj: tradingview.com
Spread na dvouletých a pětiletých federálních dluhopisech
Spread na dvouletých a desetiletých federálních dluhopisech

Když se podíváme ještě na dlouhodobější graf spreadu, zjistíme, že blízké dno se vytvořilo na úrovních, kde byl trh posledně v 80. letech. Docela solidní sonda do minulosti. Mimochodem, spread je nyní -0,24 %. A jsem hodně zvědavý, zda jde o finální dno, nebo se situace ještě přiostří.

Zdroj: gurufocus.org
Spread na dvouletých a desetiletých federálních dluhopisech
Spread na dvouletých a desetiletých federálních dluhopisech

Co se týká výnosové křivky, ta je jistý čas již zcela převrácená. A převrácená výnosová křivka znamená, že krize klepe na dveře. Minimálně to tak nyní dluhopisový trh vnímá. Respektive krizi očekává.

Zdroj: gurufocus.org
Výnosová křivka v USA
Výnosová křivka v USA

Závěrem

Signály z dluhopisového trhu bychom určitě měli vnímat. Sice byl jistou dobu pozadu, ale pořád je dlouhodobě racionálnější než právě akciový trh. Akcioví investoři pochopili, že jsme v rámci medvědího trhu. Nicméně převažuje přesvědčení, že to nejhorší je za nimi. Ovšem dluhopisoví investoři si to moc nemyslí.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.