Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy » Krvavá lázeň na dluhopisovém trhu – Bude akciový trh následovat - Krize za rohem?

Krvavá lázeň na dluhopisovém trhu – Bude akciový trh následovat - Krize za rohem?

Krvavá lázeň na dluhopisovém trhu – Bude akciový trh následovat - Krize za rohem?
Zdroj: dailymotion.com

Krvavá lázeň na dluhopisovém trhu nemohla zcela uniknout žádnému spekulantovi ani investorovi, který vše alespoň trochu sleduje. Jsou toho plné zprávy, ale málokdo udělal pořádný rozbor toho, co se vlastně na trhu odehrává.

Když bych to měl hodně zjednodušit, dluhopisový trh vyloženě panikaří. A když panikaří dluhopisový trh, brzy se panické výprodeje mohou přesunout na akciový trh.

Proč? Jelikož historicky kurzové pohyby na dluhopisovém trhu předchází kurzové pohyby na akciovém trhu.

Výnosy (úroky) na úrovní z roku 2007

Nebudeme se asi zdržovat grafem dluhopisového ETF. Jak vyplývá z titulku, v grafech uvidíte akorát hluboké propady. Nás by měly hlavně zajímat výnosy (úroky) na jednotlivých splatnostech federálních dluhopisů. Výnosy na dvouletých splatnostech vzrostly od srpna 2021 o více jak 2 000 %. Docela slušné rally za tak krátkou dobu, že ano?

Dluhopisový trh za opravdu krátkou dobu dohání předešlé resty. Investoři na dluhopisovém trhu byli dlouho chlácholeni Federálním rezervním systémem, že inflace je přechodná a že o růstu sazeb vůbec nepřemýšlí. Powell tehdy říkal: "We are not even thinking about thinking of raising interest rates". Dluhopisoví investoři v polovině roku 2021 ale rychle pochopili, co se děje. Inflace není přechodná a Fed začal poprvé naznačovat, že budou do konce roku měnit kurz.

Výnosy na dvouletých federálních dluhopisech
Výnosy na dvouletých federálních dluhopisech
Zdroj: tradingview.com

Všimněte si, že jsme překonali vrchol, který se datuje do října 2018. Tehdy výnos činil skoro 3 %. Trh jde však ještě dále. Nyní jsou výnosy na úrovních z roku 2007. Co to zase pro nás znamená? Trhy taktéž utahují měnové prostředí. Protože ví, že základní sazba půjde i nadále nahoru. A růst základní sazby znamená pokles ceny již emitovaných dluhopisů. A pokles ceny dluhopisu implikuje růst úroku z kupónu u nových emisí. Jelikož emitent musí s růstem základní sazby automaticky nabídnout lepší úrok.

Výnosy na pětiletých federálních dluhopisech
Výnosy na pětiletých federálních dluhopisech
Zdroj: tradingview.com

Na pětiletých splatnostech je situace velmi podobná. Růst tu byl zhruba poloviční jako u dvouletých splatností. Ale i zde jsme se dostali na úrovně, které trhy naposledy pamatují z roku 2007. Co to v širším měřítku znamená? Je to obrovský tlak na reálnou ekonomiku a samozřejmě i akciový trh, protože se měnové prostředí radikálně utahuje.

Navíc akciovému trhu stoupá v podobě dluhopisového trhu konkurence. Jelikož se s růstem výnosů stává lukrativnější. To ale neznamená, že najednou všichni investoři utečou z akcií do dluhopisů. Jedná se spíše o dlouhodobější proces.

Záporný spread na úrovních z 80. let

Další klíčový faktor je spread na dvouletých a desetiletých splatnostech. Spread je zhruba od poloviny léta kontinuálně záporný a stále klesá hlouběji – Nynější dno je -0,53 %. Nejenomže spread překonal záporné úrovně z roku 2007. Dokonce jsme pokořili metu z roku 2000.

Čili je dle dluhopisového trhu situace ještě horší jak při předchozích dvou krizích. Avšak na akciovém trhu to tak zatím nevypadá, že? Taky dobré k zamyšlení.

Spread na dvouletých a pětiletých federálních dluhopisech
Spread na dvouletých a desetiletých federálních dluhopisech
Zdroj: tradingview.com

Když se podíváme ještě na dlouhodobější graf spreadu, zjistíme, že blízké dno se vytvořilo na úrovních, kde byl trh posledně v 80. letech. Docela solidní sonda do minulosti. Mimochodem, spread je nyní -0,24 %. A jsem hodně zvědavý, zda jde o finální dno, nebo se situace ještě přiostří.

Spread na dvouletých a desetiletých federálních dluhopisech
Spread na dvouletých a desetiletých federálních dluhopisech
Zdroj: gurufocus.org

Co se týká výnosové křivky, ta je jistý čas již zcela převrácená. A převrácená výnosová křivka znamená, že krize klepe na dveře. Minimálně to tak nyní dluhopisový trh vnímá. Respektive krizi očekává.

Výnosová křivka v USA
Výnosová křivka v USA
Zdroj: gurufocus.org

Závěrem

Signály z dluhopisového trhu bychom určitě měli vnímat. Sice byl jistou dobu pozadu, ale pořád je dlouhodobě racionálnější než právě akciový trh. Akcioví investoři pochopili, že jsme v rámci medvědího trhu. Nicméně převažuje přesvědčení, že to nejhorší je za nimi. Ovšem dluhopisoví investoři si to moc nemyslí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo