Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Korekce na obzoru? Propadající se akcie FAAMG s sebou táhnou do propasti celý akciový trh

Korekce na obzoru? Propadající se akcie FAAMG s sebou táhnou do propasti celý akciový trh

Korekce na obzoru? Propadající se akcie FAAMG s sebou táhnou do propasti celý akciový trh
Zdroj: forbes.com

Býčí investoři sázející na to, že oživení maloobchodních tržeb udrží americký akciový trh nad vodou, musí v posledních týdnech čelit tvrdé realitě – Technologické giganty je těžké ignorovat.

Ano, zlepšená pandemická situace pomohla energetickým akciím k růstu, když ceny ropy vyskočily na nejvyšší úroveň od roku 2014. Stejně tak se vyjasňují vyhlídky budoucnosti díky pokrokům ve vývoji léku proti onemocnění covid-19. Ani jedna z těchto pozitivních událostí se však nezdá jako příliš důležitá, pokud se skupina technologických mega-caps akcií Facebook, Apple, Amazon, Microsoft a Google – Alphabet, známa také pod akronymem FAAMG, začne propadat.

Velmi výmluvně vypadá „mapa indexu S&P 500“ uvádějící vývoj ceny jednotlivých akcií za poslední měsíc, kde velikost obdélníku reprezentuje váhu dané společnosti v indexu.

Mapa indexu S&P 500
Mapa vývoje indexu S&P 500
Zdroj: finviz.com

Díky výraznému propadu ceny nejvýznamnějších komponent se benchmark amerického akciového trhu (index S&P 500) propadl v pondělí (4. 10.) na nejnižší hodnotu od července, a dokonce se dostal pod hodnotu 100denního klouzavého průměru, která je považovaná za klíčový support býčího trhu započatého v březnu 2020.

Akcie FAAMG tvoří více než pětinu indexu S&P 500

Ačkoliv 5 největších společností tržně váženého indexu S&P 500 nyní tvoří „pouze“ 22 % tohoto benchmarku, což je méně než v loňském roce, jejich vliv na index S&P 500 zůstává větší než u jakékoli srovnatelné skupiny akcií v moderní době.

Zde je jen jeden příklad toho, jak moc technologické mega-caps ovlivňují trhy: Pokud bychom vyloučili pondělní ztráty společnosti FAAMG, pokles indexu S&P 500 by byl pouze poloviční.

Dominance těchto technologických společností je však dvousečná zbraň. V průběhu pandemie tyto akcie odváděly většinu těžké práce, když táhly americký akciový trh vzhůru, ale nyní by se mohla tato skupina akcí stát naopak brzdou růstu.

Technologičtí giganti dostali zabrat, když výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů nakrátko překročily 1,5 %, což opět vyvolalo tlak na vysoce oceněné akcie. Dohromady skupina FAAMG od svého zářijového maxima vymazala téměř 1 bilion dolarů své tržní kapitalizace. Poklesem o 9,2 % v tomto období se skupina těchto pěti akcií ocitla na pokraji druhé 10% korekce za poslední rok. Jejich váha v indexu přitom může poměrně snadno přispět dokonce ke korekci celého amerického akciového trhu. Souvislost mezi vývojem ceny akcií FAAMG a vývojem hodnoty indexu S&P 500 je poměrně zjevná.

Velký podíl technologického sektoru a jeho atraktivita během pandemických lockdownů pomohly podpořit nejrychlejší zotavení indexu S&P 500 z medvědího trhu za poslední desetiletí. Jeho hegemonie však nyní vytváří problémy, protože žádný jiný sektor není dostatečně velký, aby vyrovnal jeho ztráty. Váha velké pětky v indexu S&P 500 je téměř dvojnásobná oproti dalšímu největšímu odvětví, zdravotnictví.

Vývoj ceny akcií FAAMG za poslední měsíc ukazuje, jak výrazně koreluje s vývojem hodnoty indexu S&P 500
Vývoj ceny akcií FAAMG za poslední měsíc ukazuje, jak výrazně koreluje s vývojem hodnoty indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Nabízí se příležitost pro aktivní investory?

Pro aktivní investory, kteří se snažili marně překonat trh během neúnavného vzestupu technologických mega-caps, může být poslední vývoj vítanou zprávou. V minulých týdnech, kdy „velká pětka“ zaostávala za indexem S&P 500, více než polovina aktivně spravovaných podílových fondů dosáhla lepších výsledků, jak vyplývá z údajů agentury Bloomberg. Jedná se o podílové fondy, které se srovnávají s indexem S&P 500 a mají pod správou aktiva v minimální výši alespoň 1 miliardy dolarů. V posledních pěti letech se to aktivním fondům dařilo pouze v 36 % případů.

V pozadí nedávného propadu akcií FAAMG stály rostoucí obavy, že jejich vynikající ziskovost bude ohrožena s tím, jak ekonomické oživení vdechne život odvětvím, která byla během pandemie v útlumu. Potenciál ztráty růstové výhody je jedním z důvodů, proč stratégové Morgan Stanley doporučili investorům, aby upřednostnili základní spotřební zboží a banky před technologickými akciemi.

„Defenzivní akcie by měly obstát lépe, protože se ziskovost technologických společností začne dostávat pod tlak zpomalujícího se růstu a vyšších nákladů, zatímco finanční společnosti mohou těžit z prostředí vyšších úrokových sazeb,“ uvedl hlavní investiční stratég Morgan Stanley, Mike Wilson. „Riziko pro zisky může být také nadprůměrně vysoké u technologických akcií závislých na dynamice práce z domova, která nyní slábne.“

Analytici také očekávají, že růstový náskok velké pětky v následujících třech čtvrtletích zcela zmizí. Tlak ze strany klesajících technologických mega-caps byl ještě výraznější na index Nasdaq 100, kde tvoří dokonce dvě pětiny indexu.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Radek

Autor článku napísal 8.9.2021 „9 důvodů, proč index S&P 500 i nyní rozhodně poroste“ a od 8.9.2021 index s&p 500 klesá a teraz nečakane mení smer a píše, že môže prísť korekcia. Nič v zlom ale autor by si mal uceliť svoje analýzy/názory alebo neprispievať na tento portál

Ing. Patrik Kudláček
Odpověď na Radek

Děkuji Radku za komentář. Jsem nadále přesvědčený, že index S&P 500 i nadále poroste, což koneckonců naznačují i historická data. Z krátkodobého hlediska ovšem nelze pohyb akciových kurzu předpovídat a je rovněž faktem, že čas od času i americký trh zasáhne krátkodobá korekce. Myslím si, že stěžejní myšlenkou článku výše, za kterou si stojím, je fakt, že akcie FAAN(M)G tvoří velmi výraznou část indexu S&P 500 a vývoj celého indexu se do značné míry odvíjí od jejich pohybu.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo