Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 2 dividendové akcie energetických společností s vysokým dividendovým výnosem – vyplatí se do nich investovat?

2 dividendové akcie energetických společností s vysokým dividendovým výnosem – vyplatí se do nich investovat?

2 dividendové akcie energetických společností s vysokým dividendovým výnosem – vyplatí se do nich investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Energetický průmysl měl a pravděpodobně i v budoucnu bude mít co nabídnout. Není tedy divu, že do akcií energetických společností investuje nemalá část investorů včetně těch dlouhodobých. Mezi energetickými akciemi můžeme najít hned několik titulů, které dokážou svým akcionářům nabídnout opravdu solidní dividendy.

Velká část z nich disponuje i relativně vysokými dividendovými výnosy. Ty jsou někdy považovány za pomyslné varovné znamení, které může značit, že by daný titul nemusel být až tak zajímavý. Vysoký dividendový výnos může totiž představovat vyšší riziko, ve kterém ale hrají podstatnou roli i ostatní faktory.

Mezi ně se řadí i postavení a dividendová historie samotné společnosti. Klíčové je hledat především mezi energetickými společnostmi, které mají silné postavení na trhu, a navíc své dividendy pravidelně vyplácí a případně i navyšují (takové tituly můžete najít v prestižních akciových skupinách dividendových králů či dividendových aristokratů).

Právě proto jsme se vám rozhodli představit hned 2 dividendové akcie energetických společností, které vám mohou pomoci nakopnout váš pasivní příjem.

Enbridge (ENB)

Graf akcií Enbridge
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Enbridge

Enbridge (NYSE: ENB) je jednou z největších midstreamových energetických společností v Severní Americe, kde je i pomyslnou dvojkou na trhu se zemním plynem. Jelikož se doba mění a přibývá i tlak na snižování emisí, rozhodla se společnost začít budovat nový business s obnovitelnými zdroji energií. Z této divize v současnosti generuje přibližně 3 % z celkového EBITDA.

I když se společnost v minulosti dlouhodobě potýkala s dluhy, podařilo se jí bez přerušení navyšovat dividendy 26 let. Tím se řadí mezi takzvané dividendové aristokraty, kteří nepřetržitě vyplácí a navyšují své dividendy minimálně 25 let po sobě. Pro většinu investorů může být zajímavý i dividendový výnos, který se pohybuje okolo 6,8 %.

Kimbell Royalty Partners (KRP)

Kimbell Royalty Partners (NYSE: KRP) je americká energetická společnost, která ve velkém investuje do pozemků za účelem těžby nerostů. Ve svém portfoliu má už okolo 13 milionů akrů půdy ve 28 státech. Aktuálně se může pochlubit celkem 97 000 ropnými vrty, z nichž se 41 000 nachází ve známé texaské Permianské pánvi.

Společnosti uštědřila pořádnou ránu pandemie koronaviru, díky které ztráta u EPS vzrostla na 1,66 dolarů. Tu se jí v letošním roce podařilo stáhnout a ve druhém čtvrtletí EPS představoval 0,4 dolaru. Stejně tak rostou i její výnosy z ropy a zemního plynu, které ve druhém čtvrtletí dosáhly hranice 39 milionů dolarů, což je nejvíce za poslední dva roky.

Analytici předpokládají, že hodnota jejích akcií vzroste v průběhu letošního a příštího roku minimálně o 28 %. Během koronavirové krize byla bohužel nucena snížit své dividendy, které od té doby zvýšila již třikrát. V současnosti vyplácí dividendu ve výši 0,31 dolaru s 9,6% dividendovým výnosem.

Proč právě tyto akcie?

Jak jsme zmínili v úvodu, dané dividendové akcie jsme vybírali podle toho, zda splňují námi zadaná kritéria, a to pevné postavení na trhu a dobrou dividendovou historii. Enbridge oba body splňuje bez problémů, a nabízí i možnost investovat do obnovitelných zdrojů energií.

U Kimbell není situace jiná, a to i přestože byla nucena snížit vyplácené dividendy, což v co nejkratší možném čase ihned napravila. Oba tituly navíc můžete držet klidně až do důchodu a nechat si vyplácet štědré dividendy i ve stáří. Každá investice má však svá rizika, a proto byste před každou investicí měli zvážit, zda budete schopni unést případnou ztrátu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo