Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete si koupit své první státní dluhopisy? Budete si muset připlatit

Chcete si koupit své první státní dluhopisy? Budete si muset připlatit
Zdroj: depositphotos.com

Jestliže jste si ještě žádný státní dluhopis vydávaný Ministerstvem financí zatím nekoupili a hodláte si ho pořídit, možná budete překvapeni.

Hned na začátku se připravte na zaplacení jednorázového poplatku 250-500 Kč. Jakto? Více v našem článku. 

Ministerstvo slibuje dluhopisy bez poplatku, pro nováčky to ale neplatí

dluhopis republikySamotné spořící dluhopisy si skutečně lze koupit bez poplatku. Zájemce o jejich pořízení ovšem musí mít elektronický přístup k majetkovému účtu.

Tento přístup lze získat jen na některých pobočkách ČSOB, kde ověří vaši totožnost a za pár dní vám poté zašlou přihlašovací údaje.

Povinnost mít elektronický přístup platí už od loňského prosince. Doteď jste si při jeho zřízení museli nakoupit reinvestiční dluhopisy v minimální výši 1000Kč, i když jste o ně neměli zájem. Další poplatky zde ale nebyly.

Nyní už si při zřizování přístupu nemusíte kupovat žádné dluhopisy, které nechcete. Jenže za tuto službu bude banka nově vybírat poplatek 500Kč. Oproti dřívějšímu zřízení sice na začátku ušetříte polovinu částky, jenže o ni nadobro přijdete. Při starším způsobu se vám investovaná tisícikoruna po šesti letech vrátila zpátky a navíc jste dostali hrubý výnos necelá dvě procenta.

Jak si lze poplatek snížit

Budete-li si chtít snížit vstupní poplatek na 250 Kč, pak si budete muset stejně jako dříve nakoupit také reinvestiční dluhopis v minimální výši 1000Kč.

Nováček tedy nově zaplatí minimálně o 250 Kč navíc. Po jeho zřízení pak už bude mít možnost pořídit si všechny tři druhy státních dluhopisů přes internet zdarma.

Jaké dluhopisy si můžete pořídit?

Ministerstvo financí nabízí od 1.7. 2019 ke koupi celek tři druhy dluhopisů, a to:

  • Fixní
  • Protiinflační
  • Reinvestiční

Výnos fixního dluhopisu je stanoven na pevný úrok 1,50 % ročně. Úroky protiinflačního dluhopisu budou kopírovat reálný vývoj spotřebitelských cen, přičemž budou ještě navýšeny o 0,50 %. Reinvestiční dluhopis má pevně dané úroky, které budou každým rokem vyšší.

Průměrný výnos těchto dluhopisů by se měl pohybovat někde okolo 1,62 %. Všechny dluhopisy budou splatné do 6 let.

Poznámka

TIP: Nevíte, jak přesně dluhopisy fungují a proč se o ně zajímat? Přečtěte si tento komplexní článek o dluhopisech.

Pro současné vlastníky poplatky neplatí

Pokud již vlastníte nějaké státní dluhopisy pro občany vydané v minulosti a nemáte elektronický přístup, můžete požádat o jeho zřízení zdarma.

Stačí podat Žádost o zápis změny údajů u ČSOB, České spořitelny nebo Komerční banky, jelikož právě tyto tři banky vydávali starší emise státních dluhopisů.

Jsou pro vás státní dluhopisy zajímavé? Vlastníte nějaké, nebo přemýšlíte o jejich koupit? Podělte se s námi níže v komentářích.

Více informací o spořících dluhopisech České republiky:

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Bob

Nojo ale státní dluhopisy jsou pořád dost lepší varianta než ty soukromé, prašivé viz rizikovedluhopisy.cz (není to stránka s jejich nabídkou, ale naopak poradenský portál co chrání spotřebitele)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.