Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investování je pouze pro silně věřící: Odhalení, které změní váš pohled na peníze!

Dlouhodobé pasivní investování je založeno především na víře, že světová ekonomika stále poroste. Je tento scénář vůbec reálný?

Publikováno
Investování je pouze pro silně věřící: Odhalení, které změní váš pohled na peníze!
Zdroj: depositphotos.com

Investování se v posledních letech stává velmi oblíbenou metodou zhodnocování volného kapitálu, která se navíc příchodem brokerů nabízející investování do ETF bez poplatku snadno dostupnou.

Investování na kapitálových trzích je ovšem spojeno s fenoménem, který západní způsoby myšlení zavrhuje, a to je víra. V tomto článku si rozebereme úlohu víry v investování a pokusíme se nalézt jiný úhel pohledu na tuto oblíbenou činnost.

Vize západního myšlení

Takzvaný západní způsob myšlení je založen na myšlence nekonečného růstu. Jistě jste si všimli, že ekonomové jásají, když státní HDP roste, když ekonomika roste, když rostou tržby a dividendy.

Západní způsob myšlení je téměř posednutý nekonečným růstem a hromaděním statků, přičemž se již nezaobírá důsledky, které z nekonečného růstu plynou.

Lidé si v dnešní době již zvykli na pravidelné znehodnocování peněz, kterému se odborně říká inflace.

Dokonce existuje i psychologicky daná úroveň, kterou lidé ještě tolerují, což je 2% roční inflace. Proto centrální bankéři cílí na tuto úroveň.

Ona záhadná inflace je totiž nástroj pro udržování systému nekonečného růstu, protože 2% inflace také znamená, že do ekonomiky mohou být v malých dávkách emitovány další peníze.

Emise peněz nemusí být pouze formou jejich tisknutí, ale například formou dotací, kdy se stimuluje pouze určitý segment ekonomiky, s cílem nastolit nebo udržet jeho růst.

Je nekonečný růst udržitelný?

Myšlenka nekonečného růstu je bezpochyby pro mnoho investorů lákavá – vydělávat peníze bez toho, aniž by se museli něco naučit, nebo vykazovat nějakou činnost.

Moderní drobný investor chce pouze nakoupit a držet do té doby, než vznikne nějaký impuls zvenčí (sociální sítě, youtube) a on si z investice vybere zisk.

Již jsme si v úvodu článku ale naznačili, že ekonomický růst je řízená strategie, která se provádí pomocí monetárních stimulů.

Svou podstatou se dokonce jedná o systém fungující proti přírodním zákonům, ve kterých nic donekonečna neroste. V přírodě se na jaře rodí nový živost a na podzim umírá.

Systém, který vydělává peníze tedy ignoruje přírodní zákony.

Je nekonečný růst reálné aplikovat? USA během loňského roku několikrát posouvali svou vlastní hranici dluhového stropu, přičemž jim byl dokonce snížen rating schopnosti tento dluh splácet. Dokáže ekonomika dalších 30 let v těchto podmínkách růst? Někteří investoři tomu opravdu věří.

Investor je silně věřící člověk

Předchozí odstavec jsem záměrně zakončil slovem víra. V případě dlouhodobého investování, které má navíc povahu pasivní správy portfolia tzv. buy and hold (kup a drž), je skutečně páteří investiční strategie víra v nekonečný růst.

Zde je potřeba si uvědomit, že dosavadní růst globální ekonomiky je postaven na obnovitelných zdrojích, které opravdu nejsou nekonečné.

V posledních letech se také investoři přesvědčují o tom, že přechod na “zelenou energii” není tak jednoduchý a rychlý, jak se možná očekávalo, přičemž stále vyžaduje inputy v podobě nerostných složek.

Investor je v tomto ohledu skutečně silně věřící člověk, který své blaho v současnosti obětuje vidině lepší budoucnosti.

Ona oběť spočívá v tom, že se investor vzdá kapitálu na dlouhé roky s tím, že neví, zda se mu někdy vůbec vrátí. Jeho investiční strategií je tedy jen pouze víra v to, že trhy neustále porostou.

Námi ověření brokeři, kteří nabízejí investování do ETF bez poplatku

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Závěr

V tomto článku jsme se zamýšleli nad úlohou víry v investování. Také jsme rozebrali paradox západního myšlení, který věří v nekonečný ekonomický růst, s jeho neochotou akceptovat jakoukoliv jinou víru, například náboženskou.

V závěru článku jsme také poukázali na fakt, že ekonomický růst je podřízen nerostném zásobám a že teoreticky ekonomika růst může, ale v praxi se například USA potýkají s dluhovým stropem.

Na těchto příkladech lze pozorovat, že ne každá teorie je v praxi realizovatelná.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎