Investování se v posledních letech stává velmi oblíbenou metodou zhodnocování volného kapitálu, která se navíc příchodem brokerů nabízející investování do ETF bez poplatku snadno dostupnou.
Investování na kapitálových trzích je ovšem spojeno s fenoménem, který západní způsoby myšlení zavrhuje, a to je víra. V tomto článku si rozebereme úlohu víry v investování a pokusíme se nalézt jiný úhel pohledu na tuto oblíbenou činnost.
Vize západního myšlení
Takzvaný západní způsob myšlení je založen na myšlence nekonečného růstu. Jistě jste si všimli, že ekonomové jásají, když státní HDP roste, když ekonomika roste, když rostou tržby a dividendy.
Západní způsob myšlení je téměř posednutý nekonečným růstem a hromaděním statků, přičemž se již nezaobírá důsledky, které z nekonečného růstu plynou.
Lidé si v dnešní době již zvykli na pravidelné znehodnocování peněz, kterému se odborně říká inflace.
Dokonce existuje i psychologicky daná úroveň, kterou lidé ještě tolerují, což je 2% roční inflace. Proto centrální bankéři cílí na tuto úroveň.
Ona záhadná inflace je totiž nástroj pro udržování systému nekonečného růstu, protože 2% inflace také znamená, že do ekonomiky mohou být v malých dávkách emitovány další peníze.
Emise peněz nemusí být pouze formou jejich tisknutí, ale například formou dotací, kdy se stimuluje pouze určitý segment ekonomiky, s cílem nastolit nebo udržet jeho růst.
Je nekonečný růst udržitelný?
Myšlenka nekonečného růstu je bezpochyby pro mnoho investorů lákavá – vydělávat peníze bez toho, aniž by se museli něco naučit, nebo vykazovat nějakou činnost.
Moderní drobný investor chce pouze nakoupit a držet do té doby, než vznikne nějaký impuls zvenčí (sociální sítě, youtube) a on si z investice vybere zisk.
Již jsme si v úvodu článku ale naznačili, že ekonomický růst je řízená strategie, která se provádí pomocí monetárních stimulů.
Svou podstatou se dokonce jedná o systém fungující proti přírodním zákonům, ve kterých nic donekonečna neroste. V přírodě se na jaře rodí nový živost a na podzim umírá.
Systém, který vydělává peníze tedy ignoruje přírodní zákony.
Je nekonečný růst reálné aplikovat? USA během loňského roku několikrát posouvali svou vlastní hranici dluhového stropu, přičemž jim byl dokonce snížen rating schopnosti tento dluh splácet. Dokáže ekonomika dalších 30 let v těchto podmínkách růst? Někteří investoři tomu opravdu věří.
Investor je silně věřící člověk
Předchozí odstavec jsem záměrně zakončil slovem víra. V případě dlouhodobého investování, které má navíc povahu pasivní správy portfolia tzv. buy and hold (kup a drž), je skutečně páteří investiční strategie víra v nekonečný růst.
Zde je potřeba si uvědomit, že dosavadní růst globální ekonomiky je postaven na obnovitelných zdrojích, které opravdu nejsou nekonečné.
V posledních letech se také investoři přesvědčují o tom, že přechod na “zelenou energii” není tak jednoduchý a rychlý, jak se možná očekávalo, přičemž stále vyžaduje inputy v podobě nerostných složek.
Investor je v tomto ohledu skutečně silně věřící člověk, který své blaho v současnosti obětuje vidině lepší budoucnosti.
Ona oběť spočívá v tom, že se investor vzdá kapitálu na dlouhé roky s tím, že neví, zda se mu někdy vůbec vrátí. Jeho investiční strategií je tedy jen pouze víra v to, že trhy neustále porostou.
Námi ověření brokeři, kteří nabízejí investování do ETF bez poplatku
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
90 %
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
89 %
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Závěr
V tomto článku jsme se zamýšleli nad úlohou víry v investování. Také jsme rozebrali paradox západního myšlení, který věří v nekonečný ekonomický růst, s jeho neochotou akceptovat jakoukoliv jinou víru, například náboženskou.
V závěru článku jsme také poukázali na fakt, že ekonomický růst je podřízen nerostném zásobám a že teoreticky ekonomika růst může, ale v praxi se například USA potýkají s dluhovým stropem.
Na těchto příkladech lze pozorovat, že ne každá teorie je v praxi realizovatelná.
Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.