Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia vykázala téměř 800% nárůst čistého zisku! Akcie obratem vyletěly vzhůru

Nvidia překonala očekávání, když vykázala 769% meziroční nárůst zisku. CEO společnosti rozptyluje obavy investorů. Podmínky pro další růst jsou prý vynikající.

Publikováno
Nvidia vykázala téměř 800% nárůst čistého zisku! Akcie obratem vyletěly vzhůru
Zdroj: depositphotos.com

Nvidia oznámila hospodářské výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí končící posledního ledna, které (jak už bývá zvykem) překonaly prognózy Wall Street. Uvedla také, že i tržby v aktuálním čtvrtletí budou lepší, než se očekávalo, a to navzdory zvýšeným očekáváním masivního růstu.

Akcie Nvidia po uzavření trhů vzrostly o přibližně 9 %. Není ovšem úplně důvod bouchat šampaňské, neboť pouze vyrovnaly ztráty, které utrpěly v první polovině týdne.

Aktuální vývoj akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nvidia vykázala zisk na akcii (EPS) ve výši 5,16 USD. Očekávaných 4,64 USD tak překonala o 11,28 %. Reportovala také 22,10 miliardy USD tržeb oproti očekávaným 20,55 miliardy USD.

Polovodičový gigant tak opět překonal očekávání ovšem ne tak výrazně, jako v předchozích třech kvartálech. Kdy očekávání ohledně zisku překonal hned o 18,80 a 29,36 a 18,73 %.

Společnost také uvedla, že v aktuálním čtvrtletí očekává tržby ve výši 24,00 miliardy USD. Analytici přitom aktuálně očekávají zisk 5,00 USD na akcii při tržbách 22,17 miliardy USD.

Zdroj: google.com/finance
Nvidii se daří opakovaně překonávat odhady analytiků
Nvidii se daří opakovaně překonávat odhady analytiků

Růstový motor se (zatím) nezadrhl

Asi není žádným tajemstvím, že Nvidia v poslední době těží především z posedlosti technologického průmyslu velkými modely umělé inteligence, které jsou vyvíjeny na drahých grafických procesorech společnosti.

Generální ředitel Nvidie, Jensen Huang, se v telefonátu s analytiky zabýval obavami investorů, že společnost nemusí být schopna udržet tento růst nebo úroveň tržeb po celý rok.

Ten je však rozptýlil, když podotkl, že z fundamentálního hlediska jsou podmínky pro pokračující růst letos i v dalších letech vynikající.

Poptávka po grafických procesorech společnosti podle něj zůstane vysoká díky generativní umělé inteligenci a celoplošnému přechodu od centrálních procesorů k akcelerátorům, které Nvidia vyrábí.

Nvidia vykázala za čtvrtletí čistý zisk 12,29 miliardy dolarů, což je o 769 % více než loni, kdy činil 1,41 miliardy dolarů.

Celkové příjmy společnosti vzrostly o 265 % oproti předchozímu roku, a to na základě silného prodeje čipů pro servery s umělou inteligencí, jako je například H100, uvedla společnost.

“Silná poptávka byla tažena podnikovým softwarem, spotřebitelskými internetovými aplikacemi a několika průmyslovými vertikálami včetně automobilového průmyslu, finančních služeb a zdravotnictví,” uvedla společnost v komentáři poskytnutém investorům.

Tyto prodeje se vykazují v oblasti datových center, která nyní tvoří většinu příjmů Nvidie. Tržby z datových center vzrostly o 409 % na 18,40 miliardy USD. Více než polovina tržeb společnosti z datových center připadla velkým poskytovatelům cloudových služeb – například Microsoft.

Mohlo být ještě lépe

Nvidia také uvedla, že její tržby z datových center byly poškozeny nedávnými americkými omezeními vývozu pokročilých polovodičů pro umělou inteligenci do Číny.

“Pochopili jsme, jaká jsou omezení, překonfigurovali jsme naše produkty tak, aby nebyly žádným způsobem softwarově napadnutelné, a to nějakou dobu trvalo, takže jsme přenastavili naši nabídku produktů do Číny,” řekl Huang.

Finanční ředitelka společnosti, Colette Kressová, uvedla, že společnost sice zlepšila dodávky svých grafických procesorů s umělou inteligencí, ale stále očekává, že jich bude nedostatek, zejména čipů nové generace s názvem B100, jejichž dodávky se očekávají koncem tohoto roku.

Herní byznys společnosti, který zahrnuje grafické karty pro notebooky a PC, meziročně vzrostl “pouze” o 56 % na 2,87 miliardy dolarů – grafické karty pro hry bývaly hlavním byznysem Nvidie, než se začaly prosazovat její čipy pro umělou inteligenci.

Menší součásti podnikání společnosti pak nevykazovaly stejně raketový růst. Její automobilový byznys klesl v tržbách o 4 % na 281 milionů dolarů a její OEM a ostatní byznys, který zahrnuje čipy pro těžbu kryptoměn, vzrostl o 7 % na 90 milionů dolarů.

Podnikání Nvidie vyrábějící grafický hardware pro profesionální aplikace pak vzrostlo o 105 % na 463 milionů USD.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎