Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Na kryptoměnách vydělalo spoustu lidí velké peníze a často slyšíme, že na investování do kryptoměn je už pozdě, že už ujel vlak a nevyplatí se to. S tím musíme nesouhlasit. Na investování do kryptoměn, není pozdě.
Samozřejmě, Bitcoin od svého začátku, kdy se prodával za několik centů, udělal zhodnocení o tisíce procent. To však neznamená, že už nemá prostor kam růst.
Okolnosti spíše indikují, že jsme stále na začátku a je potřeba vzít v úvahu, že spoustu kryptoměn teprve chytá svoje nejvyšší maximum. Kryptoměny pořád přibývají a proto je také velice pravděpodobné, že se ta vaše pravá, ještě vůbec nezrodila.
Rok 2017 představoval pro kryptoměny přelom. Díky vysokému růstu se virtuální měny od geeků, kryptoanarchistů a alternativních investorů dostaly mezi občejné lidi a zaplnily titulky světových médií. Tuto pozornost kryptoměny rozhodně potřebovaly a hlavně, si jí zasloužily.
Bezesporu na tom všem má asi největší zásluhu kryptoměna Bitcoin, která tyto novodobé platidla proslavila nejvíc. Bitcoin spolu nahoru vytáhl (nebo si to spíše i tyto projekty samotné zasloužily) i jiné kryptoměny jako je Ethereum, Litecoin nebo Monero, což technologii kryptografie a blockchainu mnohem více etablovalo. Jeden projekt může totiž být světlá výjimka a nevypovídá o celém odvětví, ale když se jich (fungujících) objeví hned několik, už to dokazuje, že daným směrem nejspíše povede ta správná cesta.
Od začátku roku jsme svědky jevu, který mnoho lidí (kteří kryptoměny začali sledovat až s tím boomem minulý rok) považuje za propad. Z dlouhodobého hlediska se ale ukazuje, že jde spíš o klasickou korekci v cyklu, kterých jsme byli svědky už mnohokrát. Trh vyčkává a hemží se to odhady, kdy zase půjde nahoru a o kolik. A také, který z altcoinů bude příštím ethereem, které v roce 2017 zažilo neuvěřitelný nárůst hodnoty o tisíce procent.
Kryptoměny bývají s oblibou přirovnávány k internetu z dob přelomu milénia. Tehdy vzniklo spousta projektů, z nichž spousta skončila v propadlišti dějin a z jiných se zrodili giganti současného IT průmyslu. Někteří si dali na čas, jako třeba Amazon a jiní se objevili mnohem později, ale okamžitě raketově vystřelili nahoru, jako třeba Airbnb. S kryptoměnami to bude podobné.
Účelem tohoto článku není radit vám, jak investovat, avšak, pojďme se podívat na nějaká fakta. Okolo bitcoinu se stále srocuje největší komunita, a i když má technologicky stále co vylepšovat, dobrou zprávou je, že se na něm neustále pracuje, viz jeho forky jako je Bitcoin Cash, který rozhodně stojí za pozornost.
Litecoin, Ripple, Monero a Ethereum již dokázaly, že to jsou šikovně postavené a funkční projekty, které nám mají co nabídnout. Stále jsou žhavými adepty, které mohou vystřídat Bitcoin v jeho prvenství, i když to určitě není otázkou tohoto roku.
Různí kryptoměnoví “evangelisté” odhadují růst ceny Litecoinu až na 700-800 USD, u Bitcoinu něco mezi 20 000-50 000 USD. Jisté je, že tyto projekty budou i nadále udávat směr, otázkou je, jaké jiné altcoiny se mezi ně dostanou (nebo je vystřídají, stát se může cokoliv). Konkurence je velká, jelikož kryptoměn je obrovská spousta.
Mezi projekty, které mohou přinést kromě fungujících technologií i zajímavé zhodnocení, patří bezesporu Vertcoin, který nabízí rezistenci vůči ASIC minerům, díky čemuž odpadá problém s centralizací těžby, který potkal Bitcoin. Mimo to se u něj objevují i další zajímavé funkce, na pořadu dne je Atomic Swap mezi Vertcoinem a Litecoinem, který ulehčí vzájemnou směnu a byla spuštěna i směnárna Vertbase, kde můžete Vertcoin snadno zakoupit za dolary.
Další projekt s velmi ambiciózní vizí je Cardano, který vyvíjí platformu pro finanční aplikace, jež by měli v budoucnu využívat jedinci i organizace po celém světě. V jeho týmu je i jeden ze zakladatelů Etherea, Charles Hoskinson, což je samo o sobě znamením, že se z vize nejspíš stane úspěšný a hodnotný projekt.
Mezi další altcoiny, které si začínávají ukousávat svůj díl úspěchu, se řadí i ZCash, NEO, Steem, Tron, EOS nebo Stellar. Určující u kryptoměn, které přinesou skutečnou hodnotu není pouze zajímavá myšlenka, či nastíněné řešení problému ve Whitepaperu, ale lidé, ze kterých se skládá tým a aktivní kroky, kterými už danou myšlenku realizují.
Křišťálovou kouli bohužel nemá nikdo a stát se může cokoliv. Jak jsme ale již nastínili výše v článku, kryptoměny prochází podobným procesem, jako předtím internet. Některé projekty přetrvají, jiné zkrachují, další nové se objeví a mohou být obrovské.
Co se týče investování do kryptoměn, postupem času vstupují na trh institucionální investoři, tudíž můžeme očekávat příliv kapitálu. Stejně tak se díky nim pomůže vytřídit “zrno od plev”, neboť tento typ investorů si podrobí každý coin důkladné analýze, než do něj nalije peníze.
Z mého úhlu pohledu jsme stále tedy na začátku, takže je na co se těšit. Určitě kryptoměny sledujte, ať víte co se děje a v případě potřeby dokážete využít situace.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.