Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v USA klesá a index S&P 500 roste. Čeká nás dlouholetý růst akcií?

Vývoj inflace a indexu S&P 500 velmi připomíná roky 2009 a 1982. V obou případech se podařilo nastartovat několikaletý růst akciového trhu. Podaří se to i tentokrát?

Publikováno
Inflace v USA klesá a index S&P 500 roste. Čeká nás dlouholetý růst akcií?

Americká ekonomika se v současnosti nachází v podobném bodě jako v roce 2009. Po několika letech vysoké inflace, která podkopávala kupní sílu spotřebitelů a zpomalovala tím ekonomický růst, dochází k obratu.

V roce 2022 inflace dosáhla nejvyšší míry za posledních čtyřicet let, což vedlo k poklesu burzovního indexu S&P 500. V posledních týdnech inflace trochu polevila. Podle některých předpokladů by to mohlo vést k nakopnutí zejména růstových akcií a následně k dlouhodobému růstu akciového trhu.

Snížení sazeb v roce 2009 vedlo k devítiletému růstu indexu S&P 500.

Snížení sazeb v minulosti vedlo k dlouhodobému růstu S&P 500

Fed se snaží udržet růst inflace ideálně na úrovni 2 % ročně. I přes veškerou snahu však inflace v roce 2022 vystřelila k 8 %. Za vším stála kombinace opatření spojených s pandemií COVID-19, nízkých úrokových sazeb a tisknutí peněz známé jako kvantitativní uvolňování.

V letošním roce však inflace trochu polevila a klesla na prosincových 3,4 %. Situace se tak velmi podobá letům 2009 a 1982, kdy také došlo k poklesu inflace po jejím rychlém růstu.

To v obou případech nastartovalo raketový růst akciových trhů.

Důvodem bylo rychlé snížení úrokových sazeb Fedem – v roce 2009 je snížil na historické minimum 0,25 %, poprvé přitom využil kvantitativní uvolňování. To mělo pozitivní vliv na index S&P 500, který v roce 2009 vzrostl o 23,5 %.

Od té doby pokračoval v růstu po dalších devět let. V roce 1982 index zpočátku vzrostl na 14,8 % a tohoto trendu se držel dalších osm let. Na rozdíl od roku 2009 se dlouhodobého růstu podařilo dosáhnout i bez kvantitativního uvolňování.

Historie se možná bude opakovat

Předpokládá se, že by v letošním roce mělo dojít ke snížení úrokových sazeb. Fed k němu prozatím nepřistoupil, ale objevují se hlasy, které tvrdí, že by Fed mohl ke snížení přistoupit hned několikrát.

Podle Jeroma Powella, předsedy Fedu, by se tak mělo stát pouze třikrát. Pokud ke snížení opravdu dojde, lze předpokládat, že inflace bude i dále klesat a pozitivně ovlivní index S&P 500.

V takovém případě by na tom byly nejlépe růstové akcie.

Problémem by mohlo být postupné přiškrcování kvantitativního uvolňování, čímž se Fed snaží z ekonomiky stáhnout co nejvíce prostředků – od roku 2022 stáhnul více než 1,3 bilionu dolarů. I přesto index S&P 500 roste, přičemž nedávno dosáhl svého historického maxima. V minulém roce navíc vzrostl o 24,2 %.

Vše napovídá tomu, že by se mohl opakovat spíše scénář z roku 1982, kdy se podařilo růst nastartovat i bez tisknutí peněz. Pokud půjde vše podle plánu, mohli bychom v příštím roce naskočit na vlnu dlouhodobého růstu.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎