Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index S&P 500 v zelených číslech? Je možné, že válečný konflikt americkým akciím prospívá?

Publikováno
Index S&P 500 v zelených číslech? Je možné, že válečný konflikt americkým akciím prospívá?
Zdroj: depositphotos.com

Lidé, kteří před pěti lety tvrdili, že žijí v rychlé době plné změn, se musí v dnešních dnech s úsměvem ohlédnout za svým starým Já. Začátek roku 2022 je vskutku plný novinek a poté, co se již zdálo, že bude lidem dopřáno alespoň krátké období oddechu po pandemii, nastává pro Evropu další období výzev, které je spojeno s válečným konfliktem na Ukrajině. Jak se tamní situace vyvíjí, tím nás masmédia zásobují dostatečně, proto se my podíváme na to, jak na tuto situaci reagují finanční trhy a díky technické analýze a fundamentální analýze, se podíváme na zoubek akciovému indexu S&P 500, jehož nejnovější cenové pohyby mohou některé investory překvapit.

Kurz největšího a nejdůležitějšího amerického akciového indexu S&P 500, je v poslední době pod velmi silným tlakem. Index se totiž musí vypořádat se stále rostoucí světovou inflací, s dopady pandemie C-19 a nyní před ním stojí výzva v podobě válečného stavu. Když se investor podívá na graf tohoto indexu, bude mu jasné, že s výzvou v podobě pandemie se americké akcie vypořádaly naprosto bravurně, index S&P 500 od začátku roku 2020 neustále rostl.

Růst akciového indexu S&P 500 ovšem zaznamenal zpomalení a následně zastavení růstu až poté, co se v médiích začaly objevovat první informace o rostoucí inflaci. To se událo cca půl roku nazpět, a index S&P 500 na tuto novou situaci reagoval konsolidací. Poté, co došlo k novoročnímu poklesu indexu o téměř 15 % se nyní zdá, že mu válečný stav na Ukrajině svědčí, protože index od vypuknutí konfliktu 24. 2. posílil o 6,5 %.

Technická analýza

Růst akciového indexu S&P 500 se koncem roku 2021 zastavil a začátkem roku 2022 došlo k technické korekci, kdy trh oslabil ze své hodnoty 4800 na hodnotu prvního supportu 4200. Tento téměř 15% pád byl spojen spíše s výběrem zisků, než že by se jednalo o reakci na některou z krizí. Z dlouhodobějšího pohledu se index nachází ve stavu konsolidace, tzv. postranního trendu, a vyčkává na impulz k růstu nebo poklesu.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf akciového indexu S&P 500
Týdenní graf akciového indexu S&P 500

Jak jsme si již napsali výše, při pandemické krizi trh rostl, při inflační krizi trh konsolidoval a nyní čekáme na reakci investorů na válečný stav. Prozatím se zdá, že americké akcie po vypuknutí konfliktu posilují, což je dobrá zpráva především pro investory, kteří tak mohou své finanční prostředky přesunout z evropských indexů do amerických a minimálně tak přečkat toto, pro Evropu, neblahé období. Níže je zobrazen cenový graf akciových titulů, který poskytuje jasnou informaci o tom, komu současný stav vyhovuje, a kam se může vyplatit investovat.

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Russia Trading System / RTS
Načítání
Načítání
Načítání
DAX 40 / DAX
Načítání
Načítání
Načítání

Závěr

Sled událostí, kterým jsou Evropané poslední dva roky vystavováni, je opravdu enormní. Nejprve strach ze smrtícího viru, poté strach z třetí světová války. Až je trochu s podivem, že na tyto události finanční trh, v podobě akciových titulů, reaguje poměrně vlažně, a když už vykáže nějaký větší cenový pohyb, je složité identifikovat, zda se jedná o fundamentální impulz, nebo o technickou reakci. Jak to už bývá, z celé současné situace budeme moudřejší za pár měsíců a budeme doufat, že se lidé jednoho dne dozvědí pravdu o tom, jakou hru tu “světoví lídři” vlastně hrají.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎