Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » Index S&P 500 v zelených číslech? Je možné, že válečný konflikt americkým akciím prospívá?

Index S&P 500 v zelených číslech? Je možné, že válečný konflikt americkým akciím prospívá?

Index S&P 500 v zelených číslech? Je možné, že válečný konflikt americkým akciím prospívá?
Zdroj: depositphotos.com

Lidé, kteří před pěti lety tvrdili, že žijí v rychlé době plné změn, se musí v dnešních dnech s úsměvem ohlédnout za svým starým Já. Začátek roku 2022 je vskutku plný novinek a poté, co se již zdálo, že bude lidem dopřáno alespoň krátké období oddechu po pandemii, nastává pro Evropu další období výzev, které je spojeno s válečným konfliktem na Ukrajině. Jak se tamní situace vyvíjí, tím nás masmédia zásobují dostatečně, proto se my podíváme na to, jak na tuto situaci reagují finanční trhy a díky technické analýze a fundamentální analýze, se podíváme na zoubek akciovému indexu S&P 500, jehož nejnovější cenové pohyby mohou některé investory překvapit.

Akciový graf indexu S&P 500
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kurz největšího a nejdůležitějšího amerického akciového indexu S&P 500, je v poslední době pod velmi silným tlakem. Index se totiž musí vypořádat se stále rostoucí světovou inflací, s dopady pandemie C-19 a nyní před ním stojí výzva v podobě válečného stavu. Když se investor podívá na graf tohoto indexu, bude mu jasné, že s výzvou v podobě pandemie se americké akcie vypořádaly naprosto bravurně, index S&P 500 od začátku roku 2020 neustále rostl.

Růst akciového indexu S&P 500 ovšem zaznamenal zpomalení a následně zastavení růstu až poté, co se v médiích začaly objevovat první informace o rostoucí inflaci. To se událo cca půl roku nazpět, a index S&P 500 na tuto novou situaci reagoval konsolidací. Poté, co došlo k novoročnímu poklesu indexu o téměř 15 % se nyní zdá, že mu válečný stav na Ukrajině svědčí, protože index od vypuknutí konfliktu 24. 2. posílil o 6,5 %.

Technická analýza

Růst akciového indexu S&P 500 se koncem roku 2021 zastavil a začátkem roku 2022 došlo k technické korekci, kdy trh oslabil ze své hodnoty 4800 na hodnotu prvního supportu 4200. Tento téměř 15% pád byl spojen spíše s výběrem zisků, než že by se jednalo o reakci na některou z krizí. Z dlouhodobějšího pohledu se index nachází ve stavu konsolidace, tzv. postranního trendu, a vyčkává na impulz k růstu nebo poklesu.

Týdenní graf akciového indexu S&P 500
Týdenní graf akciového indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Jak jsme si již napsali výše, při pandemické krizi trh rostl, při inflační krizi trh konsolidoval a nyní čekáme na reakci investorů na válečný stav. Prozatím se zdá, že americké akcie po vypuknutí konfliktu posilují, což je dobrá zpráva především pro investory, kteří tak mohou své finanční prostředky přesunout z evropských indexů do amerických a minimálně tak přečkat toto, pro Evropu, neblahé období. Níže je zobrazen cenový graf akciových titulů, který poskytuje jasnou informaci o tom, komu současný stav vyhovuje, a kam se může vyplatit investovat.

Korelace amerického, německého a ruského akciového indexu
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Závěr

Sled událostí, kterým jsou Evropané poslední dva roky vystavováni, je opravdu enormní. Nejprve strach ze smrtícího viru, poté strach z třetí světová války. Až je trochu s podivem, že na tyto události finanční trh, v podobě akciových titulů, reaguje poměrně vlažně, a když už vykáže nějaký větší cenový pohyb, je složité identifikovat, zda se jedná o fundamentální impulz, nebo o technickou reakci. Jak to už bývá, z celé současné situace budeme moudřejší za pár měsíců a budeme doufat, že se lidé jednoho dne dozvědí pravdu o tom, jakou hru tu "světoví lídři" vlastně hrají.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo