Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Forex] Analýza GBP/USD – Jak ovlivnilo zasedání centrální banky Velké Británie britskou libru?

Publikováno

Zasedání centrální banky Bank of England dne 18. 6. 2020 nepřineslo žádné překvapení. Členové bankovní rady hlasovali jednotně pro ponechání klíčové sazby na 0,10 %.

Zároveň bylo rozhodnuto o dalším navýšení objemu nákupu vládních dluhopisů o dalších 100 miliard liber. Centrální banka má cíl odkoupit aktiva až do výše 745 miliard liber. Toto vše bylo v souladu s očekáváními analytiků, čili k žádnému překvapení nedošlo.

Banka ve svém prohlášení uvedla, že dopad pandemie na globální HDP ve 2.čtvrtletí 2020 bude pravděpodobně nižší, než se čekalo v květnu při předchozím zasedání banky. Z významných rizik banka uvedla šíření COVID- 19 v rozvíjejících se ekonomikách a hrozbu druhé vlny pandemie ve vyspělých zemích.

Inflace je na nízké úrovni a v květnu klesla na 0,5 %. Vliv na to má jednak nízká spotřeba, což souvisí s nárůstem nezaměstnanosti a dále nízké ceny komodit jako je cena ropy, které se promítá do ceny benzínu a vyvolala tlak na snížení ceny v dalších sektorech ekonomiky. Banka navíc předpokládá, že inflace by měla v dalších měsích klesat v důsledku pokračující nízké spotřeby.

Protože centrální banka má inflační cíl 2 %, aktuální situace znamená, že banka bude muset nadále vyčkávat, jak se situace vyvine  a do doby než dojde ke zlepšení ekonomické aktivity a trhu práce, budou úrokové sazby na nízké úrovni.

V reakci na prohlášení banky pak libra silně oslabila.

Technická analýza měnového páru GBP/USD k 19. 6. 2020

Podívejme se, jak libru vidí technická analýza. Nejprve si ukážeme zajímavé korelace. V minulém článku ze dne 5. 6. 2020 jsme uvedli, že pár GBP/USD je v korelaci s GBP/JPY. Důvodem pro korelaci je, že obě měny USD a JPY jsou považovány za bezpečné přístavy. Libra naopak je měna, která je aktuálně riziková.

Níže nám tuto situaci ukazuje naprosto zřetelně.

Korelace na páru GBP/USD a GBP/JPY
Korelace na páru GBP/USD a GBP/JPY

Korelace lze při tradingu využívat různým způsobem. Například pokud se stane, že se jeden z párů výrazně odchýlí od druhého, lze spekulovat tak, že otevřeme pozice na obou párech, ale pozice budou proti sobě, tedy například GBP/USD long a proti tomu GBP/JPY short.

To ale vyžaduje určité zkušenosti. Naopak smysl nemá otevírání pozice na obou párech ve stejném směru. Pokud by spekulace nevyšla, máte dvojnásobné riziko. Ve většině případů je nejjednoduší spekulovat pouze na jeden z těchto párů.

V naší analýze se zaměříme na GBP/USD. Když jsme psali dne 5. 6. 2020, že libra se veze na hladině optimismu a silně posiluje, tak od té doby se totiž situace výrazně změnila. Na dalším obrázku máme aktuální stav.

Měnový pár GBP/USD na denním časovém rámci
Měnový pár GBP/USD na denním časovém rámci

Libra se 10. 6. 2020 dostala k hranici rezistence od které se pak odrazila směrem dolů. Tato rezistence vznikla proražením předchozí hladiny supportu dne 12. 3. 2020.

Z objemového profilu můžeme vidět, že to zároveň byla oblast, kde v období od července 2019 byl malý zájem obchodovat.

Stochastický indikátor také naznačoval, že libra je překoupená.  Byla to tedy zajímavá konfluence indikátorů. Aktuálně libra oslabuje a medvědí tendence potvrzují i klouzavé průměry, protože rychlejší EMA 50 (oranžová linie) se pohybuje pod pomalejší SMA 100 (modrá linie).

Nejbližší výrazné rezistence a supporty jsou tyto:

  • Rezistence: 1.2730 – 1.2800
  • Support 1: 1.2300 – 1.2320.  Zde je hladina POC (point of control) z objemového profilu a cena je k těmto bodům přitahována.
  • Support 2: 1.2050 – 1.2070. Je to jasně viditelný swing.

Za aktuální situace se jeví momentálně vhodnější spekulace na stranu short, tedy na pokles. Vhodné vstupy je dobré hledat na nižších rámcích, například H4 nebo H1.

Náš tip: Doporučujeme sledovat situaci kolem koronaviru a brexitu. Prudký denní nárůst koronavirové nákazy ve světě by mohl vyvolat další tlak na oslabení libry na páru s amerických dolarem a japonským jenem. Obchodní dohoda k brexitu mezi EU a Británií zatím stále není vyjednaná, takže i toto je pro libru nadále negativní zpráva.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎