Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Šipka zpět
Akademie
Finex.cz academy
Finex.cz
Finex » Technická analýza » 19. díl Seriálu technické analýzy – Indikátor stochastic oscillator

19. díl Seriálu technické analýzy – Indikátor stochastic oscillator

19. díl Seriálu technické analýzy – Indikátor stochastic oscillator

Ve dnešním díle tohoto seriálu si řekneme něco o indikátoru, který je hodně rozšířený a oblíbený hlavně mezi začínajícími obchodníky. Oblíbený je asi proto, že právě tento indikátor je součástí spousty strategií, které můžete najít na všelijakých zahraničních stránkách, fórech apod. Proto si na něj začátečník rychle zvykne a naučí se ho sledovat, i když často neví, o co vlastně jde.

O jakém indikátoru je řeč? Jakých nabývá hodnot, co tyto hodnoty znamenají a jak ho využít? Čtěte dál!

Stochastic oscillator

Tento indikátor existuje již desítky let. Jeho fungování poprvé popsal pan George Lane v 50. letech minulého století. Jedná se o indikátor, který neukazuje ani cenu daného aktiva, ani objem provedených obchodů, ale ukazuje rychlost změny cen. Tyto změny potom vyjadřuje číslem na škále od 0 do 100, která lze jednoduše zakreslit do grafu.

Stochastic oscillator vypadá následovně:

stochastic oscillator

Indikátor Stochastic

Z obrázku je zřejmé, jak už jsme řekli, že hodnoty stochastického oscilátoru pendlují (oscilují) mezi hodnotami 0 a 100. To je celkem jednoduché, ale co teda hodnoty znamenají?

Jednoduše řečeno:

  • Když je linie (hodnota stochastic oscilátoru) nahoře (blízko k 100, dejme tomu 80+) znamená to, že je aktivum překoupené.
  • Naopak když je linie dole (pod 20), můžeme hovořit o stavu přeprodání.

Překoupení a přeprodání

Tyto pojmy, přeloženy z anglických slov overbought/oversold, znamenají pouze jednu věc. A to, zda je dané aktivum (např. cena EUR/USD, nebo cena zlata atp.) momentálně hodně nakupováno, nebo naopak prodáváno. Přesně tuto informaci nám stochastic indikátor ukazuje. To ale může znamenat dvě věci:

stochastic oscillator a korelace s cenou

Naspodu stochastic oscillator. Šipek si nevšímejte.

Jak je z obrázku výše zřejmé, opravdu se stávají oba dva případy.

  • Při klesnutí stochastiku pod 20 linii (tam, kde na grafu začínají fibonacciho linie) se cena hned obrátila směrem vzhůru. Z přeprodané se stala překoupená a cena stoupala.
  • Avšak při prvním výstupu hodnot nad 80 linii se tam ještě dlouhou dobu hodnoty držely a nakupující stále kupovali. Takže cena neklesala, nýbrž naopak.

Jak stochastic indikátor využít?

Tento indikátor se dá využít dvěma způsoby. Můžeme ho použít jako nástroj pro filtrování obchodů. Buď můžeme obchodovat s trendem – otáčení ceny ve směru dlouhodobého trendu, nebo naopak.

Případ 1:

technická analýzy obchody se stochastic oscillatorem

Případ 1: Dvojitý vrchol, odraz od 100% fibo potvrzený obratem Stochastic indikátoru

Na tomto případu můžeme vidět, jak se dá využít stochastic indktátor pro potvrzení signálů. Vlevo na grafu vidíte 2 šipky z BERSI Scalp strategie. Pokud bychom je filtrovali pomocí stochastic oscilátoru, vyhli bychom se dvěma ztrátám.

Uprostřed obrázku vidíte zakreslené 2 svislé čáry. Pomocí stochasticu, který se v obou případech otočil směrem dolů bychom v těchto případech mohli potvrdit odraz a provést tak úspěšné obchody. Jak jednoduché!

Případ 2:

stochastic indikátor obchod

Případ 2: Stochastic potvrdí neustávající trend

Na druhém příkladě vidíte, že cena jednou prudce stoupala a podruhé prudce klesala (znovu zvýrazněno svislou čárou). Stochastic nám ukázal, že jednou je cena překoupená a jednou přeprodaná. Není nic jednoduššího, než se svést na vlně prodejů a nákupů. Udělali-li bychom obchod ve stejném směru, vyšel by s přehledem.

V prvním případě je signál o to silnější, že byl ještě umocněn šipkou ze strategie BERSI Scalp. Určitě doporučuji tento indikátor do vašeho arzenálu zařadit.

Více informací

Osobně nedoporučuji používat stochastický oscilátor jako jediný signál pro vstup do obchodu. Já ho doporučuji pouze pro filtrování. Tedy pokud už chcete vstoupit do obchodu a vidíte na grafu nějakou formaci (nebo signál z jiné strategie), nejdříve se podíváte, zda i podle stochastic osciáltoru by mohlo dojít k pohybu ve vašem směru. Pokud ne, signál bych neobchodoval a počkal si na další.

Díky této praxi (filtrování) můžete takříkajíc oddělit zrno od plev a obchodovat pouze v případě, že signál je silný, potvrzený vícero indikátory. Stochastic samozřejmě není jediným indikátorem, který lze použít pro filtrování. Použít lze např. i ADX Indikátor, nebo RSI.

Další odkazy

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k tomuto článku: 7 komentářů
honza

ahoj Štěpáne, zajímalo by mě, co znamenají parametry v závorce např. (8,5,3) a jestli to nějak souvisí, na jakém TF obhoduji

Štěpán Petřivý

Ahoj Honzo, parametry v závorce vždy udávají parametr u indikátoru. Jsou to proměnné, které jsou použity u výpočtu hodnoty indikátoru. Např. počet posledních svící, které se v algoritmu indikátoru zohledňují. S TF to, pokud vím, nijak nesouvisí. Tedy alespoň u základních známých indikátorů.

Milan Ziggi Švec

Ahoj Štěpáne,

Jsem úplný začátečník pokud se týká obchodování na burze. Binární opce mě zaujaly a prostudoval jsem si Tvé rady a materiály na tomto webu ( který se mi velice líbí ). Rád bych si osahal tvou strategii Bersi 2. Ale všechny pokusy o stažení mě nasměrují na Bersi Scalp. Můžeš mi poradit, kde stáhnou Bersi2.0.
Děkuji Ziggi.

Štěpán Petřivý

Ahoj Ziggi, BERSI 2.0 je ke stažení zdarma na http://binarniopcestrategie.cz

Tatana

Dekuji za Tve rady nebot jsou pro nas zacinajici obchodniky dulezite

Štěpán Petřivý

Ahoj Tatano, mám radost, že ti to pomáhá :)

Pavel

Super diky sem rad za cokoli co pomuze ;-)

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 93 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 98 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coingi logo
Coingi★ 96 %
Bitmex logo
Bitmex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC