Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[GBP/USD] Analýza 5. 6. 2020 – Britská libra na vlně tržního optimismu

Publikováno

V poslední době můžeme na trzích vidět celkový pokles rizika, který se projevuje v pokračujícím růstu akciových indexů, postupně oslabuje americký dolar a silně začalo posilovat euro. Silně posiluje také ropa.

Trhy tedy nadále dávají signály, že investoři přesouvají svoje zdroje z bezpečných do rizikovějších aktiv zřejmě v očekávání, že ekonomické stimuly, které centrální banky a vlády přijaly na podporu ekonomik proti koronaviru, výrazně sníží rizika dlouhodobé recese a dojde k rychlejšímu obnovení ekonomické aktivity.

Tento risk on sentiment přeje jednak komoditním měnám, jako je například kanadský dolar, ale posilovala také britská libra. Růst na měnovém páru GBP/USD se aktuálně zastavil u silné rezistence 1.26.

Jedním z důvodů pro růst libry je zlepšující se situace kolem koronavirové nákazy. V Británii se zatím nakazilo celkem 282 000 lidí, což ji řadí na 5. místo celosvětového žebříčku zemí s největším počtem případů koronavirové nákazy.

Pozitivní je, že denní nárůst nových případů postupně klesá a aktuálně se pohybuje pod 2 000 nových případů za den. Na základě tohoto vývoje se v Británii postupně začala uvolňovat restriktivní opatření. Od 15. 6. 2020 by se měly otevřít obchody se spotřebitelským zbožím. Restaurace, hotely a kina se otevřou 4. 7. 2020.

koronavirus britanie
Obrázek č.1: Denní nárůst případů koronaviru ve Velké Británii

Na britskou libru ale kromě dopadů koronavirové krize působí další významný fundament a sice Brexit (co je Brexit?). V této souvislosti se aktuálně řeší dvě zásadní otázky, které budou mít na další vývoj na libře zásadní vliv:

  • Jaká bude podoba obchodní dohody mezi EU a Velkou Británií?
  • Dojde k prodloužení přechodného období?

Že obchodní dohoda bude mít na ekonomiku Velké Británie, ale také EU zásadní dopady, to je zřejmé. Jednání k obchodní dohodě ale zatím stále žádný pokrok nepřinesla a nadále existují silné rozpory v zásadních otázkách jako je například rybolov.

Pokud obchodní dohoda uzavřena nebude, bude to znamenat, že by obchod s velkou Británií podléhal tarifům podle WTO (Světové obchodní organizace) a došlo by ke zdražování. Libra by v reakci na to pravděpodobně silně oslabila.

Určitá záchranná brzda je prodloužení přechodného období, které podle platných dohod skončí 31. 12. 2020. Prodloužením přechodného období by si Británie zajistila delší čas na sjednání vzájemně výhodných podmínek obchodu s EU. Žádost o prodloužení přechodného období musí Británie předložit do 30. 6. 2020. Pokud přechodné období nebude prodlouženo, pak by podle agentury Reuters mohla libra oslabit na 1.23.

Technická analýza měnového páru GBP/USD k 5. 6. 2020

Podívejme se, jak libru vidí technická analýza. V grafu na obrázku č.2 jasně vidíme, že na H4 časovém rámci se pár GBP/USD dostal ke zřetelné hranici rezistence, která je v pásmu 1.26 – 1.2640. Ta již ovšem byla jednou testována a sice 30. 4. 2020 a poté nastalo razantní zamítnutí ceny.

Pohyb, který ale momentálně u této hranice rezistence vidíme, již  tak razantní zamítnutí nenabídne, protože se zde cena již nějakou dobu zdržuje.  Zdá se, že zde dochází k určité konsolidaci, která naznačuje akumulaci objednávek.

Klouzavé průměry EMA 50 (oranžová linie) a SMA 100 (modrá linie) jsou od 29. 5. 2020 v býčí konstelaci, protože rychlejší EMA 50 se pohybuje nad pomalejší SMA 100.

gbp analyza 5.6
Obrázek č.2: Měnový pár GBP/USD na 4H časovém rámci

Spekulovat u hladiny rezistence na proražení rezistence je obecně velmi rizikovou strategií, která nenabízí výhodný poměr rizika a zisku. Výhodnější je počkat na to, až se cena vrátí k hladině nejbližšího supportu, který je v zóně  1.25 – 1.2520 a teprve zde zvážit možné obchody ve směru long, který koresponduje s momentálním risk on sentimentem.

Druhá možnost je počkat až dojde k proražení rezistence a pak čekat na návrat k proražené hladině, která se po breaku stane novým supportem.

Poznámka

Náš tip: Měnový pár GBP/USD je momentálně v korelaci s párem GBP/JPY. Šance, že by zároveň došlo k pohybu ve stejném směru na těchto párech je tedy poměrně vysoká. Proto byste neměli otevírat současně stejné pozice na obou párech, protože tím byste zdvojnásobili svoje riziko.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎