Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Elektromobily: V USA se s nimi počítá. Počítá s nimi i váš investiční plán?

Elektromobily: V USA se s nimi počítá. Počítá s nimi i váš investiční plán?

Elektromobily: V USA se s nimi počítá. Počítá s nimi i váš investiční plán?

První čerpací stanice, která měla uspokojit rostoucí poptávku přibývajících motoristů, se objevila v roce 1905 v americkém Missouri. Předtím si řidiči museli pohonnou hmotu kupovat v plechových nádobách v obchodech různého zaměření. Palivo z nich pak do auta bylo potřeba přelít.

To je ovšem historie. Dnes je čerpací stanice na každém rohu. Probíhá však už nová historická etapa – na silnicích už totiž nejsou jen vozy poháněné spalovacím motorem. Jsou zde i vozy poháněné elektřinou. A bude jich čím dál tím více.

Bez nabíjecích stanic to nepůjde, proto přibydou

Podle odhadu novinářů z Associated Press News je dnes pro elektromobily v USA k dispozici nějakých 26 000 nabíjecích stanic.

A pokud se vše podaří podle představ prezidenta Joe Bidena, bude jich ještě mnohem víc. Mělo by jich přibýt něco kolem 500 000. A to je dost, že?

Když to srovnáme s počtem čerpacích stanic, tak těch je po USA kolem 150 000. A toto číslo překonává dokonce i historická maxima – podle některých odhadů bylo v USA čerpacích stanic kolem roku 1925 dokonce na 300 000, prodávaly však samozřejmě mnohem menší objemy paliva.

Cíle jsou velké i co se počtu prodaných elektromobilů týče

Prezident Biden to s elektrifikací automobilové dopravy myslí vážně. Vyhlásil cíl, že do roku 2030 má být celá polovina aut prodaných v USA na elektrický pohon – počítat se do toho však budou i hybridy. To je jistě ambiciózní cíl, protože dnes v USA tvoří elektromobily jen 2,4 % celkových prodejů aut – podle společnosti Wards Intelligence, která se specializuje právě na průzkumy v oblasti automobilového průmyslu.

Zdroj: Wards Intelligence

Co na to automobilky? Stanovují si podobné cíle

V návaznosti na plán prezidenta Bidena společnosti General Motors a Ford oznámily svůj závazek dosáhnout do roku 2030 40-50% podílu elektromobilů na svých prodejích. A General Motors se dokonce nechala slyšet, že může dosáhnout „plně elektrické budoucnosti s nulovými emisemi“ do roku 2035. A mnoho dalších automobilek si stanovuje obdobné cíle a závazky.

Vývoj ceny akcií společnosti General Motors
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Investice budou do elektromobility směřovat i nadále

A co to bude znamenat pro investice? Budou potřeba. Jinak to výrobci elektromobilů nezvládnou. Už v roce 2020 bylo do elektromobility nainvestováno zhruba 28 miliard USD… a další investice budou v nejbližších letech dozajista nutné.

Jaké elektromobily se v USA nejvíce prodávaly v první polovině roku 2020? Tesla vede.
Zdroj: Statista.com

Co to znamená pro investory? Do čeho by měli vložit své peníze?

Nejjednodušší je samozřejmě investovat přímo do akcií automobilek. Jaké se nabízí?

Za všechny si uveďme rovnou symbol elektromobility, kterým je americká společnost Tesla.

Vývoj ceny akcií společnosti Tesla
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Tesla je proslulá výrobou luxusních elektromobilů, kromě aut se však specializuje i na průmyslovou výrobu solárních panelů a baterií, čili další oblasti, k jejichž velkému rozvoji USA pod vedením Joe Bidena směřují. V jejím čele je světoznámý vizionář a úspěšný podnikatel Elon Musk.

Vývoj ceny akcií společnosti Ford Motor Company
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
Vývoj ceny akcií společnosti Volkswagen
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Elektromobilita je na vzestupu, zatím i mimo burzu

Do elektromobility se však chystá například i společnost Volvo, která zatím není veřejně obchodovanou společností. V současnosti je za Volvem čínský holding Geely, který ji před více než dekádou koupil od společnosti Ford Motor Company. IPO společnosti Volvo bylo v roce 2018 sice naplánováno, nakonec však bylo odloženo.

Protože se Volvo chystá pustit do elektromobility, bude vhodné případný úpis akcií sledovat.
Volvo se totiž rozhodlo zvolit si za strategii stát se jedním z předních výrobců elektromobilů. A proto například koupilo téměř 50% podíl ve společnosti Polestar, která vyrábí právě elektromobily.

Elektromobilita je na vzestupu po celém světe. A společností, které se snaží prorazit, přibývá.

Na burzu nedávno oznámila vstup i společnost Rivian. Jde o amerického výrobce elektromobilů, který v srpnu 2021 podal žádost o vstup na burzu. K IPO společnosti Rivian IPO by mělo dojít koncem října nebo listopadu. Rivian chce přitom dosáhnout tržní hodnoty 80 miliard dolarů a mohlo by tak jít o největší IPO roku 2021.

Společnost Rivian se však bude muset ve svém odvětví vyrovnat s velmi silnou konkurencí, ať už jde o Teslu nebo Ford Motor Company. Tyto společnosti už mají širokou základnu zákazníků a možná budou schopné nabízet i levnější vozidla než Rivian. Uvidíme.

Vaše investice však nemusejí směřovat jen do automobilek

Portfolio investora, který chce takto nastaveného směru budoucího vývoje využít, se musí proměnit. Nemusí však zainvestovat jen do Tesly nebo Rivianu. Zohledněno by v portfoliu mělo být i to, po čem bude s narůstajícím počtem elektromobilů poptávka.

A zde budou z tohoto vývoje profitovat především těžební společnosti. Elektromobilita vyžaduje dodávky kovů a dalších materiálů. Bez jejich značných objemů se kýžené zvýšení prodeje elektromobilů nebude moci odehrát.

Kovy dost možná zaznamenají výrazný nárůst poptávky

Na co se tedy zaměřit? Především na producenty stříbra, lithia, mědi, niklu a hliníku. Za úvahu stojí i producenti ostatních komodit, jako je železo nebo fosfor. Podle společnosti BloombergNEF (která se zabývá průzkumy v oblasti globálních trhů s komoditami a v oblasti disruptivních technologií) se totiž do roku 2030 zvýší poptávka po niklu a hliníku možná i 14krát. A poptávka po fosforu a železu 13krát.

Poptávka po stříbru v automobilovém průmyslu posílí.
Zdroj: Metal Focus, U.S. Global Investors

Velice zajímavé bude právě stříbro, protože je to kov s velice dobrou vodivostí. U moderních automobilů proto bude čím dál tím více potřeba – pro výrobu spínačů, relé, jističů, pojistek a dalších součástek.

Sledovat ceny komodit se proto dozajista vyplatí. Nehledě na elektromobilitu, průmyslová produkce v USA roste. Proto se lze domnívat, že do příštích let je investování do komodit dobrou volbou. A pokud zatím komodity ve vašem investičním portfoliu chybí, je nejvyšší čas diverzifikovat a nějaké do vašeho portfolia zařadit.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo