Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

IPO Rivian: Nadějný výrobce elektromobilů míří na burzu – Stane se z něj druhá Tesla?

Publikováno
IPO Rivian: Nadějný výrobce elektromobilů míří na burzu – Stane se z něj druhá Tesla?
Zdroj: forbes.com

Americký výrobce elektromobilů Rivian oznámil, že v srpnu podal žádost o vstup na burzu. Podle posledních informací by k IPO mělo dojít koncem října či listopadu. Společnost plánuje vybrat okolo 8 miliard dolarů a dosáhnout tržní hodnoty 80 miliard dolarů. Mohlo by se jednat o největší IPO letošního roku.

Rivian by mohla mít hodnotu 80 miliard dolarů

Zdroj: Rivian.com
Model Rivian R1T
Model Rivian R1T

Americký výrobce elektromobilů Rivian založený v roce 2009 oznámil, že v srpnu podal žádost SEC pro vstup na burzu. K uskutečnění IPO by mělo dojít pravděpodobně koncem října či listopadu letošního roku. Cílem společnosti je vybrat finance v hodnotě 5 až 8 miliard dolarů, čímž by se jednalo o jedno z největších IPO v letošním roce. S celým procesem jí pomáhají banky Goldman Sachs (NYSE: GS) a JPMorgan Chase (NYSE: JPM).

Poznámka

Od roku 2011 hodnota IPO přesáhla hranici 8 miliard dolarů pouze u společností:

  • Alibaba (HKG: 9988) 25 miliard dolarů (2014)
  • Facebook (NASDAQ: FB) 16 miliard dolarů (2012)
  • Uber (NYSE: UBER) 8,1 miliard dolarů (2019)

Odhady mluví o tom, že by tržní hodnota Rivian mohla dosáhnout 80 miliard dolarů. K červenci letošního roku byla její hodnota odhadována na 27,6 miliardy dolarů. Mezi její největší investory se řadí Ford Motor (NYSE: F), T. Rowe Price (NASDAQ: TROW) and Amazon (NASDAQ: AMZN). Ten u společnosti objednal již 100 tisíc elektromobilů, které by měly být doručeny do roku 2030.

Stane se Rivian novou Teslou?

Není tajemstvím, že se Rivian snaží co nejvíce přiblížit Tesle (NASDAQ: TSLA), jejíž hodnota od roku 2019 vzrostla ze 75 miliard dolarů na 730 miliard dolarů. Právě tento fakt láká velkou část investorů, kteří věří, že by se historie mohla opakovat.

Rivian do své nabídky vozů zahrnula dva nejprodávanější typy automobilů, a to SUV (model R1S) a pick-up (model R1T). Oba modely budou schopné ujet přibližně 482 km na jedno nabití a jejich cena by se měla pohybovat okolo 70 000 dolarů. Vozy chce prodávat stejně jako Tesla přímo zákazníkům bez nutnosti dalších prostředníků.

Zdroj: Statista.com
Graf nejlépe prodávaných elektromobilů v první polovině roku 2020. Zdroj: Statista.com
Graf nejlépe prodávaných elektromobilů v USA v první polovině roku 2020

I přesto je ale potřeba mít na paměti, že i některé velmi ambiciózní projekty nenaplnily svá očekávání a upadly v zapomnění. Jedním z příkladů může být Nikola (NASDAQ: NKLA), do které vkládala naděje velká část investorů a byla považována i za největšího konkurenta Tesly. Nedávno byl však její zakladatel a bývalý CEO Trevor Milton obviněn z toho, že lhal o vývoji a plánech celé společnosti. To samozřejmě neznamená, že by šla Rivian v jejích stopách, ale je namístě mít se na pozoru.

Rivan bude muset čelit velké konkurenci

Největším konkurentem Rivian je nepochybně jeden z jejích investorů Ford Motor, který dlouhodobě kraluje trhu s pick-upy se svým modelem F-150. V návaznosti na to se rozhodl vytvořit i jeho elektroverzi, která by měla přijít na trh v roce 2022.

Podle posledních informací se model bude jmenovat F-150 Lightning, na jedno nabití ujede okolo 482 km a bude o 30 000 dolarů levnější než zmíněný model Rivian R1T. Od května bylo zarezervováno již 120 000 kusů.

Silným konkurentem by mohla být i Tesla, která představila svůj Cybertruck, o který je velký zájem. Aktuálně má totiž na kontě již 1,3 milionu rezervací, přičemž cena nejlevnější varianty se bude pohybovat okolo 40 000 dolarů.

Zdroj: Thetruthaboutcars.com
Graf nejlépe prodávaných pick-upů v USA během prvních tří čtvrtletí roku 2020. Zdroj: Thetruthaboutcars.com
Graf nejlépe prodávaných pick-upů v USA během prvních tří čtvrtletí roku 2020

Vyplatí se investovat do akcií Rivian?

I když se Tesle podařilo dosáhnout rekordního růstu, neznamená to, že stejný úspěch potká i Rivian. Na druhou stranu to pro ni nemusí být až takový mínus. Akcie Tesly jsou totiž podle některých investorů, mezi které se řadí i Michael Burry, nadhodnocené, a proto je i ve velkém shortují.

Rivian se bude muset mimo jiné vyrovnat s opravdu silnou konkurencí, která disponuje již širokou základnou zákazníků. Přítěží může být pro ni i samotná cena elektromobilů, chybějící síť nabíjecích stanic a fakt, že její elektromobily půjdou do výroby až koncem letošního nebo začátkem příštího roku.

Pokud to shrneme, má Rivian velký potenciál stát se úspěšnou společností, která bude muset překonat hned několik překážek. Ze začátku tedy nemusí být pro většinu investorů zajímavou investicí a možná bude pro některé z nich lepší nějaký čas počkat, než se osvědčí jako konkurenceschopná, a především výdělečná společnost.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.