Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO » Volvo plánuje IPO za 20 miliard dolarů – dočkáme se jednoho z největších IPO v historii?

Volvo plánuje IPO za 20 miliard dolarů – dočkáme se jednoho z největších IPO v historii?

Volvo plánuje IPO za 20 miliard dolarů – dočkáme se jednoho z největších IPO v historii?
Zdroj: dnaindia.com

Volvo se podle zdrojů agentury Reuters připravuje na IPO v hodnotě 20 miliard dolarů. Ke vstupu na burzu by mohlo dojít již koncem září. Když půjde vše podle plánu, zařadí se její IPO mezi jedny z největších v historii.

IPO Volvo by mohlo proběhnout koncem září

Podle zdrojů agentury Reuters se čínský holding Geely (HKG: 0175) chystá zalistovat na burze akcie svojí divize Volvo. IPO by mělo mít hodnotu až 20 miliard dolarů a mohlo by s vysokou pravděpodobností proběhnout ještě do konce září letošního roku.

Se vstupem na burzu mu pomáhá hned několik bank včetně Goldman Sachs (NYSE: GS), SEB (NYSE: SEB), BNP Paribas (EPA: BNP), Carnegie (OTCMKTS: CWGYF) a HSBC (NYSE: HSBC). Žádná ze stran se doposud k IPO nevyjádřila a tudíž ani nepotvrdila pravost zveřejněných informací.

Hodnota IPO by mohla dosáhnout 20 miliard dolarů

Volvo chce docílit toho, aby jeho IPO dosáhlo hodnoty 20 miliard dolarů. Podle Reuters se názory na tuto skutečnost u jednotlivých zdrojů liší. Objevily se totiž i informace, že by se hodnota IPO mohla vyšplhat až na 30 miliard dolarů. Na druhou stranu některé zdroje zmiňují, že mnohem realističtější je hodnota pohybující se někde okolo 16 miliard dolarů.

S tímto odhadem souhlasí i jeden z analytiků Frank Schwop, který předpokládá, že se reálná hodnota bude pohybovat v rozmezí od 10 do 15 miliard dolarů. Jestli se Volvu podaří i přesto získat 20 miliard dolarů, rovnala by se tato hodnota šesti až sedminásobku jejího zisku. Tím by se mohla švédská automobilka lehce vyrovnat svým největším konkurentům jako je Daimler (ETR: DAI) nebo BMW (ETR: BMW). Jen pro představu ohodnocení Tesly (NASDAQ: TSLA) je téměř sedmdesátkrát vyšší než její zisk.

IPO Volvo by se mohlo zařadit mezi největší IPO v historii.
IPO Volvo by se mohlo zařadit mezi největší IPO v historii
Zdroj: Statista.com

V případě, že by se Volvu podařilo dosáhnout zmíněné částky, jednalo by se o jedno z největších evropských IPO letošního roku, ale i o jedno z největších IPO vůbec. Pohledy investorů však směřují i na další automobilky včetně výrobce elektromobilů Rivian, který plánuje provést své 80 miliardové IPO koncem letošního roku.

Volvo se chce zaměřit na elektromobilitu

Jak již bylo zmíněno, za Volvem stojí čínský holding Geely, který společnost koupil před více než deseti lety od Ford Motors (NYSE: F) za 1,8 miliardy dolarů. Poprvé se rozhodl zalistovat akcie Volva již v roce 2018. Jelikož se ale situace na trhu nevyvíjela zrovna pozitivně, rozhodlo se vedení společnosti IPO odložit.

Tradiční výrobci automobilů v posledních letech ztrácí na popularitě a jsou pomalu vytlačováni výrobci elektromobilů, v jejichž čele stojí Tesla. Právě proto se Volvo rozhodlo chytit tohoto trendu a začalo pracovat na rozvoji své strategie stát se jedním z předních výrobců elektromobilů na trhu.

Jedním z prvních kroků bylo pořízení 49,5% podílu ve společnosti Polestar, která se zabývá výrobou elektromobilů. V návaznosti na to počítá s tím, že v roce 2030 bude vyrábět už jen pleně elektrické automobily. Skrz IPO chce tak získat nejen nové finance, ale i přístup k novým příležitostem.

Aktuálně se ale společnost potýká s velkou překážkou, a to s nuceným snížením produkce. Ten je způsobený celkovým nedostatkem materiálu včetně čipů, které chybí nejen v automobilovém průmyslu. Ve výsledku by tedy jeho tržby za druhé pololetí letošního roku měly být mnohem nižší, než se předpokládalo.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo