Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete odejít do důchodu už v 45 letech? Máme pro vás návod

Předpokládejme, že za dvacet let chcete do důchodu. Přestat pracovat a žít pouze z druhého, nejlépe pasivního příjmu. Je něco takového vůbec možné? Jak na to?

Publikováno
Chcete odejít do důchodu už v 45 letech? Máme pro vás návod
Zdroj: depositphotos.com

Předpokládejme, že chcete odejít za 20 let do důchodu. Chcete skončit s prací a zbytek života financovat ze svého druhého pasivního příjmu. Předpokládejme také, že počítáte s minimálním důchodem a momentálně nedisponujete ani balíkem úspor na stáří. Máte zkrátka dvě desetiletí na to, vybudovat si dostatečně naditý finanční polštář abyste mohli přestat pracovat.

Následující plán by vám měl pomoci dosáhnout tohoto smělého cíle – odchodu do předčasného důchodu.

Předčasný odchod do důchodu není utopie

Nebude to snadný úkol, vybudovat si bohatství v tak krátkém čase, proto bude zapotřebí promyšlené investiční strategie. To bude základní nástroj pro dosažení takového zrychleného data odchodu do důchodu.

Na úvod je třeba nezapomínat také na časovou osu investování. Typická časová osa bývá 30 let. Tři dekády jsou dost času na to, abyste si vydělali velké peníze investováním, a zároveň jsou dostatečně krátké, aby se vešly do kariéry průměrného člověka.

Ve 25 letech jste mohli získat kontrolu nad svými financemi, investovat na třicet let a pak odejít do důchodu v 55. Mnoha investorům to přijde jako dobrý základní cíl, a to je také důvod, proč se tolik lidí staví k investování tímto způsobem.

Pojďme ale ještě o krok dál, zbavit se dalších deseti let. V takovém případě byste odcházeli do důchodu v 45, komu by se to nelíbilo?

Jak zkrátit časovou osu investičního plánu?

Je tu problém. Během třicetiletého investičního plánu dochází ke vzniku výrazné nadhodnoty až v posledních deseti letech. Pokud byste například investovali 100 tisíc korun s 10% průměrným výnosem. Za 20 let by se vaše investice zhodnotila na 673 tisíc korun. Za 30 let je to ale už 1,75 milionu korun. Vidíte, že více než polovina investičních výnosů přichází v poslední třetině procesu.

Zkrátit odchod do důchodu na 20 let bude obtížné, většina lidí s průměrnými platy potřebuje 30 let.

Existují dva hlavní způsoby, jak vyvážit zkrácenou časovou osu investování.

První samozřejmě je nasměrovat do investic více peněz. Čím více spoříte a investujete, tím větší druhý příjem můžete vytvořit. Rada “vydělávejte více peněz” není bohužel pro většinu lidí příliš užitečná. Jsou ale i jiné cesty, jako je snížení životních nákladů a v důsledku toho vyšší úspora.

Risk je zisk?

Druhou strategií je nalézt lepší investice. Spíše než vkládat své peníze do bezpečných burzovně obchodovaných fondů nebo blue-chip akcií, které nabízejí jistější, ale průměrné výnosy, se můžete zaměřit na vyšší výnos a nakupovat podhodnocené akcie vysoké kvality.

Nepotřebujete ani objevovat další Apple nebo Amazon. Jak říká Warren Buffett, i procentní rozdíl v návratnosti investice znamená “obrovský rozdíl v tom, kolik peněz budete mít v důchodu”.

Během 20letého investičního horizontu vám zvýšení návratnosti z 10 % na 11 % nepřinese o 1 % více peněz. Ve skutečnosti je to o 19,8 %. A co třeba 3 nebo 4 % nadvýnosu oproti průměru? Pokud to s investováním myslíte vážně, pak se skutečně vyplatí uvažovat o aktivním investování. S obezřetným výběrem akcií můžete budovat své bohatství rychleji a zaměřit se na dřívější datum odchodu do důchodu.

Řekněme, že ve věku 25 let investujete milion korun do pečlivě vybraného diverzifikovaného portfolia akcií, které vám bude generovat průměrný výnos 14 % ročně – 4% nadvýnos oproti průměru trhu.

Po 20 letech bude mít vaše investičního portfolio hodnotu více než 13 milionů korun. A kde máme ten v úvodu zmiňovaný pasivní příjem? Před odchodem do důchodu je třeba tyto rizikové investice prodat a nakoupit za ně konzervativnější aktiva nabízející průběžnou výplatu výnosů.

Nabízí se například dividendové ETF, které vám bude generovat roční výnos okolo 4 % ročně. Nebo také jinak – pasivní příjem okolo 44 tisíc korun měsíčně.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
9
28

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎