Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čeká nás až 20% propad amerických akcií?

Směřuje americká ekonomika ke stagflaci? Odborníci varují před možným dopadem na akciové trhy a nutností řešit narůstající problémy v ekonomice.

Čeká nás až 20% propad amerických akcií?
Zdroj: depositphotos.com

Americká ekonomika stojí před výzvami, které přinášejí otázky ohledně možného budoucího směrování. Stín stagflace, které čelila v 70. letech, se začíná nad současným hospodářstvím nebezpečně vznášet.

Obraz, představený společností Sevens Report Research, vyvolává obavy z dopadu tohoto vývoje na akciové trhy.

Nehezké vzpomínky na 70. léta

Podle Toma Essayeho, zakladatele společnosti, není současný scénář zatím tak katastrofální jako před padesáti lety, kdy ekonomika stagnovala a inflace přesahovala 10 %.

Přesto varuje, že akciový trh je na tenkém ledě.

Stagflace

Jde o situaci v ekonomice, kdy HDP neroste, nebo roste velmi pomalu = stagnuje, přičemž rychle roste cenová hladina = vysoká inflace. Kromě toho během stagflace roste i nezaměstnanost, která problém prohlubuje.

V 70. letech vyvolaly vysoké ceny ropy růst cen v americké ekonomice a inflace se postupně ve třech vlnách vyhoupla na dvouciferné hodnoty. Společně se zpomalením růstu HDP vytvořila inflace podmínky, ve kterých stagnoval i akciový trh.

Index S&P 500 tehdy ztratil téměř 20 % za první 4 roky dekády. Do konce 70. let pak ztrátu sice dohnal ale i tak za ono desetiletí vzrostl pouze o 19 %. Pro srovnání od začátku letošního roku už stihl vyrůst o necelých 11 %.

Index S&P 500 od začátku roku

Spolu s léty těsně po přelomu století byla 70. léta jediným delším obdobím, kdy výnosy indexu nepřekonaly inflaci.

Proto se řada účastníků trhu a analytiků obává o americké akcie, pokud se nepodaří inflaci zpomalit a vysoké úrokové sazby utlumí ekonomický růst.

Je srovnání na místě?

Někteří ekonomové, včetně předsedy Federálního rezervního systému, Jeroma Powella, však myšlenku nástupu stagflace odmítají. Powell nedávno na tiskové konferenci uvedl, že zatímco inflace zůstává vysoká, nejsou žádné známky stagflace.

Essaye souhlasí, že situace není tak akutní jako v minulosti, ale varuje před arogantním odmítnutím byť jen diskuse o možnosti stagflace.

Poukazuje na to, že i když současná inflace není na úrovni, která by se dala srovnávat se 70. léty, akciové trhy jsou na vysokém ocenění, a tudíž velký vliv na ně mohou mít i menší ekonomické problémy. Obzvlášť pak v kombinaci s vysokými výnosy dluhopisů, které zatím nemají proč klesat.

Dokonce i krátkodobá stagflace by mohla způsobit pokles cen akcií o 10–20 %.

Napětí na trzích je podle Essaye opodstatněné. O tom, že inflace po určitém uklidnění znovu roste, víme, ale silná ekonomika zatím udržovala optimismus. Objevují se však první signály, že americké ekonomice sil ubývá.

Například Index nákupních manažerů pro průmysl a služby klesl pod 50 %. Tento index je založen na každoměsíčních průzkumech ze soukromého sektoru a jeho hodnota je udávána v procentech. Hodnota nad 50 % značí zlepšení, pod 50 % značí zhoršení ekonomiky výrobního sektoru.

Objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby rostou pomalu, což také ukazuje na oslabení průmyslu. I když míra nezaměstnanosti zůstává relativně nízká, naznačuje nárůst v dubnu určité ochlazení na trhu práce.

Akcie se v pondělí držely víceméně na své úrovni. Pozornost investorů se nyní soustředí na další dny, které přinesou velmi důležité odpovědi na palčivé otázky. Klíčovými událostmi, které ovlivní další směřování trhu, budou vystoupení Jeroma Powella a zpráva o indexu CPI za duben.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.