Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace a reakce Fedu: Tento týden rozhodne o budoucnosti trhů!

Tento týden se budou všechny oči upírat k vývoji americké ekonomiky. Klíčové ukazatele jako CPI, PPI a maloobchodní tržby odhalí aktuální inflaci a její dopady na trh. Chybět nebudou ani důležité hospodářské výsledky.

Publikováno
Inflace a reakce Fedu: Tento týden rozhodne o budoucnosti trhů!
Zdroj: depositphotos.com

Americká ekonomika nadále čelí problémům s inflací a tak je dubnový index spotřebitelských cen (CPI) očekáván s napětím i nadějemi.

Mimo něj bude v tomto týdnu zveřejněna celá řada dalších ukazatelů. Vrcholní zástupci Fedu budou mít veřejná vystoupení a své čtvrtletní výsledky budou reportovat velká jména.

Inflace jako téma č. 1

CPI je klíčový ukazatel inflace a bude zveřejněn tento týden ve středu. Naznačí, zda po březnovém meziročním nárůstu o 3,5 % pokračuje trend zvyšování cen.

Vzhledem k nedávnému vzestupnému vývoji míry inflace mají údaje o CPI značný význam. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell a další klíčoví představitelé Fedu budou tyto údaje pečlivě zkoumat, aby mohli správně nasměrovat další kroky měnové politiky.

Federální rezervní systém zdůraznil, že pokles inflace je předpokladem pro úvahy o snížení úrokových sazeb. Vyšší než očekávaný CPI by mohl utlumit už tak slabé naděje na snížení úrokových sazeb v letošním roce.

Tento týden proběhne také vystoupení předsedy Fedu na akci v Nizozemsku, kde promluví k Asociaci zahraničních bankéřů. Powellovy postřehy spolu s postřehy místopředsedy Fedu Phillipa Jeffersona a regionálních prezidentů Fedu poskytnou cenné pohledy na výhled a strategii centrální banky.

Ještě před zprávou o CPI nabídne dubnový index cen výrobců (PPI) náhled na změny velkoobchodních cen, které mohou předznamenat inflaci na spotřebitelské úrovni. S údaji PPI i CPI v ruce získají investoři a představitelé Fedu komplexnější představu o inflačních tlacích, které jsou ve hře.

Maloobchodníci v centru pozornosti

Tento týden jsou v kalendáři hospodářských výsledků zastoupeni významní maloobchodní prodejci, přičemž hlavní roli budou hrát společnosti Walmart a Home Depot.

Walmart ve čtvrtek oznámí výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2025 (končící 30. dubna 2024) a předpokládá vyšší tržby a růst díky svým novým podnikům.

Naopak Home Depot (oblíbený obchod všech amerických kutilů) očekává možný pokles tržeb, což přičítá tomu, že spotřebitelé v prostředí vysokých úrokových sazeb odkládají větší projekty a nákupy. Své výsledky Home Depot zveřejňuje už v úterý.

Mezitím může být zajímavá středeční výsledková zpráva společnosti Cisco Systems, která oznámí výsledky po opatrném výhledu a plánuje snížit počet zaměstnanců o 5 %.

Tyto podnikové zprávy o výsledcích hospodaření poskytnou cenné informace o tom, jak se podniky vyrovnávají se současným ekonomickým prostředím a jak zvládají problémy, které přináší inflace a úrokové sazby.

Další ekonomické ukazatele a výsledkové zprávy

Kalendář na tento týden je nabitý dalšími klíčovými ekonomickými ukazateli. Údaje o maloobchodních tržbách za duben poskytnou pohled na strukturu spotřebitelských výdajů, zatímco výrobní průzkum Empire State a Index důvěry stavitelů domů poodkryjí stav průmyslového sektoru, respektive sektoru bydlení.

Dále budou zveřejněny údaje o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, zahájených stavbách pro bydlení, stavebních povoleních a průmyslové výrobě, které vykreslí širší obraz ekonomického zdraví USA.

Kromě těchto ukazatelů zveřejní své finanční výsledky čínští giganti v oblasti e-commerce a internetového vyhledávání JD.com, Alibaba Group a Baidu, takže zjistíme, jak se daří čínským akciím.

Své hospodářské výsledky zveřejní také japonská Sony Group, herní společnost Take-Two Interactive a nebo Deere & Company, známá svou zemědělskou technikou.

Investoři budou také sledovat termín pro podání formulářů 13F, které odhalí držbu akcií významných investorů, jako jsou Warren Buffett a Dan Loeb, ke konci prvního čtvrtletí.

Pondělí Místopředseda Fedu Phillip Jefferson a prezidentka Clevelandského Fedu Loretta Mesterová přednášejí; Výsledky: Tencent Music Entertainment Group
Úterý PPI (duben), Předseda Fedu Jerome Powell vystoupí v Nizozemsku; Výsledky: Home depot, Alibaba, Sony
Středa CPI (duben), Maloobchodní tržby USA (dubem), Průzkum Empire State (květen), Důvěra stavitelů domů (květen), Deadline pro podání formulářů 13F; Výsledky: Cisco Systems 
Čtvrtek Žádosti o podporu v nezaměstnanosti, Zahájení výstavby bytů (duben), Stavební povolení (duben), projevy 3 regionálních šéfů Fedu; Výsledky: Walmart, Applied materials, JD.com, Baidu, Take-Two Interactive Software a Deere & Company
Pátek Předstihové ekonomické ukazatele USA (duben)

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎