Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Válka na Ukrajině, Fed, inflace. Světlo na konci tunelu je ještě daleko

Publikováno
Burza s odstupem – Válka na Ukrajině, Fed, inflace. Světlo na konci tunelu je ještě daleko
Zdroj: Depositphotos.com

Současná situace nám potvrzuje, že externí šoky typu Covid nebo válka na Ukrajině pouze urychlují tendence trhu, které byly již přítomné. Pokud se dokážeme nad takové události povznést, je možné ve vývoji trhů vidět pokračování krize z roku 2008. Ta spustila výprodeje a následně se přelila do krize Eurozóny, avšak doposud nebyly odstraněny její příčiny.

Celý finanční sektor pokračuje i nadále v praxi, která nás do krizové situace dovedla. Zadlužení státu a firem se vyřešilo dalším, a ještě větším zadlužováním. Krize Eura dopadla tak, že se rozdíly mezi ekonomikami ještě víc prohloubily. Jinak řečeno hlavní problémy se nikdy nevyřešily.

Pořád se odkládaly na později, a nyní se dostáváme do fáze, kde již není kam ustupovat. Hlavním viníkem je právě inflace. Ta je objektivní a těžko se nyní dá popírat. Můžeme donekonečna diskutovat o jejich příčinách, a vlivech jednotlivých příčin na její výši.

To ale nic nemění na tom, že zastavit inflaci, která má celosvětový rozměr, bude velmi těžké. V podstatě neexistuje žádný jiný způsob, než zvednout úrokové sazby tak vysoko, až se inflace začne zpomalovat. Sazby by teoreticky měly být vyšší než inflace. To znamená, že ideální sazby by měly v USA být okolo 10 % a u nás spíše okolo 14 %. Od tohoto stavu jsme ale ještě daleko. Inflace tu tedy s námi ještě nějakou chvíli bude. Je jen otázkou času, kdy změní klima ve společnosti a nespokojenost se projeví u volebních uren. Ale nepředbíhejme událostem.

K novému rozdělení světa

Dnes je nejdůležitější se snažit rozklíčovat pohyby a tendence trhů a dát jím správnou váhu a časový horizont. Dobrým příkladem může být rozdělení světa, které vznikne po Rusko – ukrajinském konfliktu. Není žádným tajemstvím, že USA již dlouhou dobu neměly na to plnit roli světového hegemona, jak se jim dařilo od konce druhé světové války.

Již zvolení Donalda Trumpa s programem America First potvrzovalo skutečnost, že USA nemohou dominovat světu v takovém rozsahu. Stále sice neexistuje silnější mocnost než USA, ale Čína a další rozvíjející se země postupem času dýchají Americe na záda. A to především díky demografické struktuře. V západním světě se bohužel nedaří obnovovat přírůstek nových pracovních sil dostatečně rychle.

Rusko – ukrajinský konflikt tak urychlí předefinování zón vlivu ve světě. To se odrazí i v ekonomii a na burze. Budou vznikat dvě a nebo možná více zón ekonomického a geopolitického vlivu. Tyto zóny už tu nějaký čas jsou, ale nyní celý procesu nabere na dynamice. Bude čím dál víc patrnější, že svět bude multipolární. V podstatě vidíme, že jsou země, které jsou jasně proti ruské invazi, následně země, které jí schvalují a nakonec země, které se snaží zachovat neutrální postoj a z celé situace hlavně ekonomicky vytěžit. Tyto tři zóny budou patrné i na ekonomické mapě.

Investor má dvě možnosti jak se na celou situaci dívat. Buď zaujme aktivistický postoj, a začne investovat podle svého přesvědčení. Například nakupovat akcie firem a dluhopisy států, které zaujaly proti Rusku tvrdý postoj. Tento přístup je však velmi riskantní.

Můžeme hodně ztratit nebo enormně získat. Sázka je však mnohem komplikovanější. Nestačí totiž vybrat si správnou stranu, ale musíme zvolit i správný sektor aktivit a akcie firmy, která se dokáže na nové podmínky rychle přizpůsobit. To je velmi těžké.

Druhý přístup spočívá v diverzifikaci portfolia, které bude reflektovat právě možné přístupy k Rusku. Tento přístup má výhodu v tom, že nás zbavuje největšího současného rizika – měnového. Ekonomická válka bude především měnovou válkou a vzhledem k extrémnímu zadlužení západního světa a rostoucí inflaci bude pro tyto státy obtížné udržovat si stabilní měnu. Nákupem aktiv v různých měnách takové riziko alespoň částečně kompenzujeme.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv přístup, závěr je jednoznačný. Směřujeme do světa, který je čím dál víc rizikový. Pro investice to platí dvojnásobně. Díky drahým energiím se můžeme brzo dostat do světa, ve kterém zmizí dnes úspěšné firmy, protože nebudou schopny se adaptovat na změny. Dokud se inflace neustálí bude velmi těžké obchodovat, tak abychom inflaci porazili. Na finančních trzích situace bude ještě komplikovanější, protože spousta nových investorů přišla na trhy díky koronakrizi. Tehdy bylo díky uvolněně měnové politice velmi lehké investovat.

V podstatě všechny akcie rostly tempem 10 až 20 % za rok. Pokud jste byli zvyklí nést se na vlnách investic GameStop a podobných akcií oblíbených mezi diskutéry z fóra Reddit, doba těchto zisků je nenávratně pryč. Je otázkou času, kdy se investoři z aplikace Robinhood stáhnou z trhů úplně.

Covid a Rusko – ukrajinský konflikt patří k černým labutím. Trhy se v současnosti vyrovnávají se třemi systémovými faktory, které vzájemně souvisí a jejich vliv je zcela zásadní. Fungování ekonomiky se bude muset vyrovnat se těmito problémy: drahé energie, inflace a zvedající se úrokové sazby. Nyní i Fed vstoupil do nové éry a 16. března 2022, prakticky na den přesně po dvou letech, zvedl úrokové sazby.

Fed představuje jízdní plán pro rok 2022

Podle všech očekávání Fed poprvé po dvou letech zvedl úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,25 %. Zvednutí o 25 bazických bodů rozptýlilo pochybnosti, že by Fed proti inflaci zakročil razantněji. Čeká nás ještě dalších šest zvýšení úrokových sazeb. Na konci roku 2022 by tedy sazby měly dosahovat úrovně okolo 2 procent.

I přes skutečnost, že Fed sazby zvedá, jeho politika zůstává trhům příznivá. Zvednutí sazeb není prozatím takové, aby poslalo americkou ekonomiku ihned do recese. Americké desetileté dluhopisy i nadále zůstávají na úrovní okolo 2,1 %. Tedy nijak závratné, aby si USA nemohly dále půjčovat peníze. Při inflaci blížící se k 8 %, to znamená, že investor ztrácí 6 % ročně ze své investice.

Za tak vysoké inflace a tak nízkých úrokových sazeb finanční trhy zůstávají i nadále silně stimulované. Fed bude pilotovat zvedání sazeb velmi opatrně. To je dobrá zpráva pro akcie firem. Je velmi pravděpodobné, že znovu můžeme zažít nárůst zájmu o akcie technologických firem.

Pokud se tyto firmy vyznačují i nadále silným dynamickým růstem, zvýšení sazeb se jich až tak nedotkne. Druhou velkou předností současného přístupu Fedu je, že znovu dokáže najít shodu mezi prohlášeními a konkrétními kroky. Zatímco při odhadu přechodné inflace se spletly, při nastolení nového kurzu měnové politiky se zdá, že Fed svým krokům věří. Zůstávají tak hlavně otázky, zda zvednutí sazeb bude dostatečné a jaká bude měnová politika pro rok 2023? Fed chce sazby zvedat pouze v roce 2022. Rok 2023 by měl být již bez dalšího růstu sazeb. Jinak řečeno, jsou úrokové sazby okolo 2 % skutečně maximální pro americkou ekonomiku? Tak nízké sazby jistě problém inflace nevyřeší.

Firemní zprávy: Zmrtvýchvstání akcií Alibaby

Akcie společnosti Alibaby byly v roce 2021 velkým zklamáním pro investory. Od svého vrcholu okolo 300 dolarů v říjnu 2020 kontinuálně padají. 15. března na americké burze dosáhly svého dna 75 dolarů za kus. To bylo pro čínského technologického obra velké zklamaní. Akcie se dlouho objevují v žebříčcích podceňovaných a podhodnocených akcií.

Zatímco akcie amerických technologických firem lámaly rekordy, čínský obr se potácel. To byla nečekaná konstelace s ohledem na to, že čínská ekonomika si obecně v posledních pěti letech vedla lépe než ta americká. Pád akcií se často vysvětloval nemilostí čínského režimu vůči této firmě, která v postavě Jack Ma pomalu přerůstala přes hlavu a činila společnost nezávislou na čínském režimu. Zdá se, že jsme svědky velkého obratu na této akcie.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alibaba Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Alibaby za pouhý jeden posílily o 36 % a vyhouply se nad psychologickou hranici 100 dolarů za akcii. Jako hlavní důvod tohoto růstu se uvádí pozitivní oficiální čínské statistky. Maloobchodní tržby v Číně rostly o 6,7 %. Právě tyto tržby jsou pro Alibabu klíčové. Navíc čínská vláda s ohledem na Rusko-ukrajinský konflikt připravuje akce na podporu domácí čínské ekonomiky.

Růst cen Alibaby jistě potěšil společníka Warrena Buffetta Charlieho Mungera. Tento finančník poprvé koupil akcie Alibaby v prvním čtvrtletí 2021. Vstup do pozice byl razantní, protože koupil najednou přes 165 000 akcií. Tento nákup zadal spekulacím, že se pokles cen akcií Alibaby brzo otočí. Nestalo se tak a k prvnímu obratu na Alibabě dochází až v nyní. Charlieho Mungera však propad ceny neodradil a nakupoval ve třetím a čtvrtém čtvrtletí. Nyní vlastní přes 602 tisíc akcií čínského giganta. To při dnešních cenách představuje investici ve výši 71 milionů amerických dolarů. Již brzo se dozvíme zda nakupoval i prvním čtvrtletí 2022. V každém případě, pokud změna trendu na Alibabě vydrží, může jít o životní investici Charlieho Mungera.

Indexy: Velmi pozitivní týden na světových trzích

I přes zvedání sazeb ze strany Fedu a pokračování konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou burzy po celém světě rostly. Důvodem bylo právě integrování špatných zpráv do cen akcií. Nyní je jasné, že i přes problémy způsobené konfliktem se o konec světa nejedná. A tak trhy mohly růst. Velmi silný růst zaznamenala burza v Tokiu, kde posílila o 6,62 %. Index Hang Seng posílil o solidních 4,18 %. Šanghajská burza však zaznamenala propad o 1,47 %.

V Evropě trhy též zůstaly optimistické. Německý index DAX posílil o 5,76 %. Francouzský CAC 40 vzrostl skoro identicky o 5,75 %. Britsky FTSE vykázal slabší růst, ale stále silný růst 3,48 %.

V zámoří spanilou jízdu předvedl index Nasdaq100, který za jeden týden posílil o neuvěřitelných 8,18 %. Index S&P 500 taktéž předvedl nadprůměrnou performanci a posílil o 6,16 %. Průmyslový Dow Jones přidal 5,5 %.

Komodity: Ropa znovu nad 100 dolary

Zlevnění ropy na světových trzích je opět u konce. Americká lehká ropa se prodávala za 103 dolary za barel. Ropa Brent pak stála znovu 107 dolarů. Potvrzuje se tedy hypotéza, že i přes nátlak USA na levnější ropu, můžeme nyní počítat s cenami minimálně nad 100 dolary za barel.

Růst nad 130 dolarů je pak velmi pravděpodobný s letním růstem poptávky. A to nezávisle na Rusko – ukrajinském konfliktu, který může ještě pořád mít velmi negativní dopad na ceny ropy. Ropa nad 100 dolarů je však špatnou zprávou pro světovou ekonomiku, protože drahá ropa a nárůst cen jiných energií povede celou ekonomiku do recese.

Komodity: Zlato uhájilo hranici 1900 dolarů

I přes optimismus na světových trzích, který způsoboval prodejní tlak na zlato, si zlato svou hranici 1900 dolarů za unci uhájilo. Na konci týdne se pak prodávalo za 1921 dolarů za unci. Právě rezistence zlata ukazuje, že Rusko – ukrajinský konflikt tu bude ještě delší dobu. Ekonomická válka mezi Ruskem a západním světem ukazuje, že zlato zůstává nadále plnohodnotnou alternativou vůči americkému dolaru.

Zlato tak z celého konfliktu může vzejít vítězně. Navíc plán Fedu nenaznačuje radikální omezení inflace. Zlato se tak může stát znovu bezpečným přístavem pro investory v dobách rozbouřené inflace. Pokud se bude zlato obchodovat i nadále nad hranicí 1900 dolarů má světlé zítřky ještě před sebou.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Slovo závěrem: Nová fáze dedolarizace světa

Důležitým ponaučením z celé situace je skutečnost, že investor by měl zůstat klidný a snažit se rozpoznávat důležité tendence a pohyby na světových trzích. Jedním z nich je pomalé zbavování se závislosti na americkém dolaru. Není to tendence, která by začala ze dne na den. Rusko a Čína hledali alternativu k současné nadvládě amerického dolaru již dlouho. Ekonomické sankce ukazují, že pro zemi, které hrozí, že upadne v nemilost USA, není dobrou volbou držet americké dolary.

Ty americká vláda může kdykoliv zmrazit a zamezit obchodování s nimi. Země, které se v budoucnosti budou chtít vyhnout sankcím se budou ohlížet po jiných rezervních devizových alternativách a nebo sáhnou k zlatu či jiným nerostným surovinám. Zároveň to však neznamená, že konec dolaru je tu zítra. Americký dolar nastoupil na pomalou sestupnou tendenci.

Které devizy podle Vás mohou vytlačit dolar z pozice hlavní světové měny?

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎