Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Fed po několika letech zvyšuje sazby – A bude je zvedat ještě 6 krát! Kvantitativní utahování začne již v květnu

Fed po několika letech zvyšuje sazby – A bude je zvedat ještě 6 krát! Kvantitativní utahování začne již v květnu

Fed po několika letech zvyšuje sazby – A bude je zvedat ještě 6 krát! Kvantitativní utahování začne již v květnu
Zdroj: depositphotos.com

Federální výbor pro volný trh (FOMC) měl 16. března dlouho očekávané zasedání, u kterého veřejnost předpokládala, že dojde po dlouhé době k prvnímu zvýšení základních úrokových sazeb – konkrétně o 0,25 procentního bodu.

Navíc jsme měli získat nové informace ohledně plánovaného kvantitativního utahování. Což je zrovna politika, která by dle mého názoru mohla s trhy radikálně zamávat. Původně bylo avizováno, že kvantitativní utahování započne již letos, ale nebude specifikováno, kdy k tomu dojde a v jakém tempu. Teď už to víme.

Dohromady sedm „hiků“, kvantitativní utahování od května

Federální rezervní banka (Fed) po několika letech zvýšila základní úrokovou sazbu, což je oficiální započetí jejich boje proti inflaci.

Zvýšení je o 0,25 procentního bodu, což bylo ze strany centrální banky dlouho naznačováno a hlavně na posledním slyšení v kongresu explicitně řečeno z úst předsedy Fedu Jeroma Powella. Bylo tudíž takřka 100% jisté, že 16. března ke zvýšení dojde.

Ze stanoviska dále vyplývá, že dohromady se bude jednat o sedm zvýšení. Čili každé nadcházející zasedání FOMC členové odsouhlasí zvýšení o 0,25 procentního bodu. To nás ke konci roku dostane na 2 %. To není samo o sobě hodně. Respektive je asi naivní předpokládat, že to akcelerující inflaci zkrotí.

Proto je zcela reálné, že během některých zasedání dojde k většímu zvýšení než o těch avizovaných 0,25 procentního bodu. Ovšem i ty 2 % mohou být pro kapitálové trhy problém – nesmíme zapomínat, že trhy si navykly na „doping“ v podobě kvantitativního uvolňování a téměř nulových sazeb. Tohle období je však nyní pryč.

Základní úrokové sazby
Základní úrokové sazby
Zdroj: tradingivew.com

Mně osobně ovšem nejvíce zajímalo, jak to bude s kvantitativním utahováním – s redukcí rozvahy Federální rezervní banky. Americká centrální banka totiž ve své rozvaze drží aktiva za téměř 9 bilionů USD. Toho se přirozeně chtějí zbavit. Dle aktuálního stanoviska má dojít ke schválení redukce rozvahy už příští zasedání. To je začátkem května.

Závěrem

Kapitálové trhy přišly o podporu, které se velmi dlouho ze strany Fedu těšily. Úrokové sazby se už nebudou blížit nule, kvantitativní uvolňování je ukončené a dokonce přijde strašák v podobě kvantitativního utahování. Čili ztratí nejenom podporu, ale americká centrální banka půjde defacto proti trhu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo