Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin posílil o téměř 25 %. Je to začátek býčího trendu?

Publikováno
Bitcoin posílil o téměř 25 %. Je to začátek býčího trendu?
Zdroj: depositphotos.com

Bitcoin během posledních několika dnů extrémně rychle posílil. Od lokálního low o téměř 25 %. Proto si toho nešlo jaksi nevšimnout. Všude zase vidíme pulzovat ty pozitivní emoce.

Zkrátka ten kurzový růst odstartoval velmi rychle slušné FOMO. A můžete se setkat s názory, že je to začátek býčího trendu.

My se proto pořádně podíváme na cenový graf a celou situaci dostatečně rozebereme. Dnes to nebude tolik o tom makro pozadí (jenom si něco na úvod vysvětlíme), protože jsem to již dostatečně shrnul poměrně nedávno. Čili dnešní analýza bude primárně o technice trhu.

Korelace neznamená kauzalitu

Už dříve jsem upozorňoval na jeden neduh, který se často šíří sociálními sítěmi. A to je dávat do kauzality vývoj rezerv komerčních bank u Fedu a vývoj akciového trhu – platí i pro BTC. Korelace je to pěkná, a proto mnozí tvrdí, že je to celé (vývoj trhu) primárně o přebytečné likviditě v bankovním systému.

Všimněte si, že akciový index S&P 500 má lokální dno několik týdnů před vytvořením dna v kumulativní likviditě komerčních bank. Tehdy tomu hodně pomohla americká centrální banka díky nástrojům pro dodání likvidity skrze BTFP a diskontní okno.

Vtip je ale v tom, že tyto nástroje nemají vliv na tržní úrokové míry. Čili nejde o expanzivní měnovou politiku. Jako třeba u QE, po kterém likvidita v bankovním systému vyletí do vzduchu. Kauzalita mezi těmito veličinami ale není.

Zdroj: fred.org
Rezervy komerčních bank u Fed a akciový index S&P 500
Rezervy komerčních bank u Fedu a akciový index S&P 500

Když roste přebytek likvidity v důsledku nízkých úrokových sazeb a QE v bankovním systému, znamená to uvolněnější měnové prostředí. Ve zkratce, banky se nemusí tolik bát úvěrovat a dochází k velké penězotvorbě, která ekonomiku a trhy samozřejmě stimuluje k růstu. Dalším efektem je, že jsou úrokové míry velmi malé. Což logicky stimuluje poptávku po úvěrech. Banky mají hodně likvidity a nemusí se bát půjčovat, zatímco poptávka po úvěrech ze strany ekonomických jednotek je silná.

Proč to řeším? Abyste se nenechali těmito pěknými grafy uchlácholit.

Jelikož kauzalita tam není. Proto mohou trhy jít dolů, přestože třeba likvidita v bankovním systému vzroste. Na sociálních sítích prostě dochází k velkým zkratkám, ale realita je o dost komplikovanější.

Příčina a následek

Prvně si krátce shrneme vývoj z posledních několika týdnů. Trh takřka dva měsíce v kuse postupně klesal. To vidíme z té klesající struktury v podobě klesajícího kanálu (zakresleného na grafu níže). Celou dobu jsem čekal právě na otestování supportního pásma okolo 25 000 USD, protože je to první opravdu silná oblast, kterou by měl trh otestovat.

Trvalo to hrozně dlouho, ale nakonec se stalo. Aby totiž mohl kurz zase předvést silné price action, prvně k tomu musí být příčina (akumulace) v podobě otestování, ideálně konsolidace, v supportním pásmu. A poté se dostaví kurzová expanze (následek).

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na 4H grafu
Bitcoin na 4H grafu

Bitcoin to supportní pásmo prakticky jenom povrchně “štrejchnul”. Proto jsem spíše počítal s retestem a nějakou konsolidací. Ale ono ne, velmi rychle prošel pokus o průlom skrze 27 000 USD a zároveň horní hranice té klesající struktury. Osobně jsem toho názoru, že nemálo pomohla situace na akciovém trhu. Technologický sektor posledních několik dnů dost oslabil, protože prostě nastalo vybírání zisků. A evidentně něco teče zpátky do bitcoinu. Nějakou dobu jsem právě tušil, že technologické akcie kryptoměny vysávají.

Abychom se ale vrátili k té technice, cena bitcoinu po průlomu 27 000 USD opravdu rychle nabrala setrvačnost. Během nějakých 36 hodin se kurz nacházel uvnitř rezistenčního pásma okolo 30 000 USD. Takže si trh od low připsal téměř 25 %. A právě na 4H grafu je ta tržní struktura už vyloženě vertikála. Jako výtah nahoru.

Asi nemusím říkat, že je pak vhodné být opatrný. Kurz sice může stejným tempem pokračovat v růstu, ale také může dojít k svižnému výplachu. Už jsem to viděl mnohokrát.

Z toho 4H grafu dále sledujeme, že kurz bitcoinu naráží na silný odpor v oblasti 30 000 – 31 000 USD. Výsledkem je zamítavá svíce s dlouhým horním knotem. To jsou ty stejné kurzové hladiny, kde trh selhal v polovině dubna. Bitcoin by proto neměl přijít o ten lokální support, na kterém je nyní. Jestli o něj přijde jako v dubnu, může to vyústit v obrat.

Proč je ten lokální support důležitý? Protože je to šance, aby mohli do trhu vstoupit další býci (příčina), což vyústí v novou růstovou vlnu (následek).

Je bitcoin hodně přepálený?

Ta agresivní rally prostě znamená, že se trh dost vyčerpal. Což dokládá i nynější stav indikátoru RSI, kde máme vrchol na skoro 92 bodech. Naposledy jsme tolik vysoké hodnoty měli začátkem letošního roku a v prosinci 2020.

Na jednu stranu se nám trh intradenním pohledem krapet přepálil, ale zároveň jde o projev síly.

Zdroj: tradingview.com
4H RSI
4H RSI

Abychom to měli úplné, je třeba se podívat i na vyšší časový rámec. Prismatem denního grafu máme potvrzené, že kurz bitcoinu v tom rozmezí 30 000 – 31 000 USD skutečně naráží na silný odpor. Nicméně svíce jako taková je víceméně býčí a má velmi velké objemy. Denní RSI indikátor je na cca 71 bodech. Takže prostor pro růst tu je. Ačkoliv ta samá situace panovala i v půlce dubna.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na denním grafu
Bitcoin na denním grafu

Závěrem

Tenhle týden trh ukázal velmi solidní price action a optimismus by se dal krájet. Leč se dokud drží blízká rezistence, úspěch kurzového tažení není ani náhodou zaručen. Zkrátka snaha může skončit stejně jako v polovině dubna. Ale to ukáže až čas.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.