Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin je nad $13 000 a dále roste

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Bitcoin je nad $13 000 a dále roste

Ačkoliv světem začíná zmítat druhá vlna koronaviru, tak Bitcoin si prozatím vede velmi dobře. K vidění tak byla v minulém týdnu situace, která se stala naposledy před dvěma roky. Jedná se o uzavření týdenní svíce nad hranicí 13 000 USD.

Týdenní svíce za minulý týden uzavřela nad 13 000 dolary
Týdenní svíce za minulý týden uzavřela nad 13 000 dolary

Jak je vidět na grafu výše, tak Bitcoin se drží nad klíčovými hladinami. Jeho cena se tak nadále pohybuje v teritoriu vyhrazeném pro býčí trh a to konkrétně znamená, že je nad hladinami 20 a 50 WMA.

Jak je vidět, tak i hodnota indikátoru RSI se přesunula do překoupené pozice, což značí vysoký zájem o nákupy BTC a celkovou pozitivitu na trhu.

Poptávku po BTC ženou kupředu dva hlavní fundamentální důvody. Pokračující zájem ze strany institucí a vstup Paypalu na trh s kryptoměnami.

Grafy Hash Rate a Mining Difficulty
Grafy Hash Rate a Mining Difficulty

Jak je vidět na grafech fundamentálních indikátorů výše, tak hashrate (míra výpočetní síly zabezpečující BTC síť) znovu dosáhla v posledních dnech nových maxim a podobně je to i s obtížností těžby, která reflektuje zvýšený zájem o těžbu BTC.

Bitcoin si tak nadále vede velmi dobře jak z cenového hlediska, tak i z hlediska fundamentálního. Rostoucí hashrate ukazuje na zvyšující se zájem o těžbu BTC. Přichází tak noví těžaři a existující těžaři zvyšují své kapacity.

Podobně dobře si vede i druhá největší kryptoměna Ethereum, která nedávno překlenula hranici 400 dolarů. Zde je poptávka hnána primárně aplikační vrstvou a hlavně tedy decentralizovanými aplikacemi, které spadají do kategorie DeFi (decentralizované finance).

Zatímco institucionální investoři se nadále soustředí na Bitcoin, tak Ethereum si vede také velmi dobře, i když zájem o něj prozatím není takový.

Investoři nicméně musí být ostražití a opatrní. Rostoucí čísla nemocných po celém světě vede k obavám o opětovné zavírání ekonomik a můžeme být svědky dalšího silnějšího propadu. Proto je důležité zvážit míru rizika ve vztahu k investicím do kryptoměn.

Graf BTC
Změna za 24h
-3,3 %
Aktuální cena
$67 254
Graf ETH
Změna za 24h
+0,95 %
Aktuální cena
$3 769

Paypal vstoupil do kryptoměnového prostoru

Již dlouho jsme informovali o tom, že se v prostoru relevantně spekuluje o vstupu Paypalu do světa kryptoměn. Spekulace se nyní potvrdily a Paypal nově nabízí možnost nákupu a prodeje kryptoměn přímo na své vlastní platformě.

Paypal má celkově 346 milionů aktivních účtů, ze kterých je přibližně 8 milionů účtů firemních. Nově se tak otevřela cesta pro cca 340 milionů osob k jednoduchému nákupu kryptoměn, prodeji kryptoměn a placení s nimi.

Paypal z počátku nabídne 4 různé kryptoměny. Jedná se o Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin a Ethereum.

Listing BCH a LTC se jeví jako minimálně problematický, protože z fundamentálního hlediska si obě sítě vedou velmi špatně, nicméně patří mezi ustálené kryptoměny.

Na počátku roku 2021 bude spuštěna funkce pro placení kryptoměnami u zmíněných 8 milionů společností, které Paypal integrovaly do svého businessu.

Z komunity se však ozývá i kritika. Část komunity vidí spuštění služeb Paypalu jako problematické, protože noví investoři nebudou faktickými vlastníky nakoupených kryptoměn. Těmi by se stali pouze v případě, že by k nim vlastnili příslušné privátní klíče, jenže ty bude držet Paypal.

To jde proti duchu decentralizace a “osvobození” finančního systému od centralizovaných řešení.

Jenže tato kritika je spíše výsledkem naivity velké části komunity, protože kryptoměny rozhodně nenabízí adekvátní služby, které by dokázaly zvládnout takový objem uživatelů.

Krok Paypalu je tak velkým postupem vpřed, co se týká adopce kryptoměn generální společností. K cíli kompletní decentralizace finančního systému je ovšem ještě daleká cesta.

CME druhou největší futures burzou

Zájem ze strany institucionálních klientů je na výrazném vzestupu. To už říkáme několik týdnů v řadě a nově to ilustrují i data z největší regulované futures burzy Chicago Mercantile Exchange. CME byla první regulovanou futures burzou na světě.

K obchodování CME BTC futures mají přístup pouze instituce a platforma běžným investorům vůbec obchodovat nedovolí. CME tak jako jedna z mála regulovaných burz (další je např. Bakkt) reprezentuje zájem ze strany institucí.

Seznam futures burz dle objemu otevřených pozic
Seznam krypto-futures burz dle objemu aktuálně otevřených pozic

Pokračující firemní vstupy ve spojení s nárůstem obchodů na CME tak reprezentují celkový zájem institucí o Bitcoin a kryptoměny. CME se nově dostala na druhé místo v žebříčku otevřených futures pozic.

Z výše zmíněných burz jsou ale dvě v problémech. OKEx má prozatím z velké části vypnuté vklady a výběry na burze a spekuluje se o tom, že brzy bude čelit zásahu regulátorů. Podobnému problému již čelí Bitmex.

Bitmex byl dlouhodobě v hledáčku amerických regulátorů, protože nabízel služby občanům USA, přestože se jednalo o neregulovanou službu na obchod finančních derivátů.

Vzestup v počtu pozic CME futures nicméně ilustruje pokračující trend pronikání kryptoměn do sféry klasických financí.

Paul Tudor Jones

Paul Tudor Jones chválí Bitcoin

Paul Tudor Jones patří mezi legendární investory z Wall Street. V polovině letošního roku oznámil, že součástí jeho investičního fondu je také Bitcoin.

Podle slov Jonese tvoří Bitcoin jednotky procent z celkového objemu investičního fondu, který spravuje majetek za téměř 22 miliard dolarů.

Nově se Jones pozitivně vyjádřil o Bitcoinu v televizi CNBC. “Bitcoin má u sebe enormní koncentraci velmi velmi chytrých a sofistikovaných lidí, kteří mu věří. Je to jako investovaní se Stevem Jobsem a Applem nebo jako investice do Googlu v době jeho vzniku“. řekl Jones pro CNBC.

Právě podpora ze strany velkých jmen Wall Street je důležitá pro budoucí vývoj ceny. Obzvláště finanční instituce totiž vlastní velkou část světového bohatství, kterému nyní lidé jako Jones otvírají dveře do světa kryptoměn.

Závěr k aktuální situaci

Z fundamentálního hlediska vidíme pokračování zdravého vývoje ekosystému, pokračující vstupy institucí a překotný rozvoj infrastruktury.

To se nově promítlo i do rostoucí ceny. Ta je hnána mimo jiné narativem, který říká, že pomocí BTC se jednotlivci i firmy mohou zajistit proti nebezpečí rostoucí inflace (tištění peněz).

Rizika jsou ovšem nezanedbatelná, protože svět společně čelí druhé vlně pandemie koronaviru. Přísnější opatření se mohou brzy negativně promítnout do globální ekonomické situace.

Krach na trzích by pravděpodobně vedl i k poklesu cen kryptoměn, a i proto jsou kryptoměny investory stále vnímány jako vysoce rizikové. Je tak důležité být opatrný a mít na paměti, že do kryptoměn by investor neměl vkládat finance, které si nemůže dovolit ztratit.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.