Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americké dluhopisy nesou největší výnosy za předešlých 15 let – Krize rychle přichází, akcie zapláčou

Publikováno
Americké dluhopisy nesou největší výnosy za předešlých 15 let – Krize rychle přichází, akcie zapláčou
Zdroj: dailymotion.com

Americkému dluhopisovém trhu se v aktuálním roce ve svých příspěvcích věnuji opakovaně. A snažím se pokaždé vysvětlit, že se jedná pro každého investora a spekulanta o velmi důležité téma. Naposledy jsme se zaměřili na převrácenou výnosovou křivku. V článku jsem zmiňoval, že je v USA křivka převrácená z více jak 76 %.

V tomto příspěvku tohle téma též nakousneme, ale hlavně si vysvětlíme, proč je americký dluhopisový trh problematický v souvislosti s trhem zlata a akcií. A vše samozřejmě stručně a jasně.

Globální výnosová křivka invertuje taktéž

Je vhodné zmínit, že převrácená výnosová křivka není problém jenom USA. Česká výnosová křivka je převrácená již od začátku roku, jestli mě paměť neklame. A níže přiložený graf je celosvětovým agregátem. A dle něj se začíná převracet í globální výnosová křivka. Neboť spread mezi 10letými dluhopisy a 1-3letými dluhopisy je záporný. A to poprvé za předešlých více jak 22 let. Víc dat nemáme bohužel k dispozici.

Zdroj: bloomberg.com
Globální výnosová křivka
Globální výnosová křivka

V každém případě je to jeden z dalších signálů, že se ne jenom USA, ale celý svět rychle řítí do recese. Není pochyb o tom, že recese přijde. Spíše je otázkou, jak hluboká recese bude. Jenom lehká? Hluboká? Přijde rovnu hospodářská krize jako na konci 20. let? To vám bohužel nikdo nepoví.

Nejvyšší výnosy za předešlých 15 let

Výnosy na opravdu krátkodobých splatnostech jsou na velmi solidních úrovní. Tím se z těchto cenných papírů stává dost lukrativní investice. Z podstaty věci, jenom krátkodobě. Takový 6měsíční federální dluhopis vám přinese roční výnos ve výši 4,7 %. Naposledy takových výnosů dosahovaly v roce 2007. Tím se tyto dluhopisy stávají něčím opravdu žádaným. Jelikož podstatnou část inflace tím vlastně pokryjete. A riziko je nulové.

Zdroj: tradingview.com
Výnos na 6měsíčním federálním dluhopisu
Výnos na 6měsíčním federálním dluhopisu

U 1letých splatností je výnos o něco vyšší. Momentálně dělá roční výnos 4,736 %. Což stejně jak u předešlých splatností pokryje podstatnou část znehodnocení peněz v důsledku inflace.

Zdroj: tradingview.com
Výnos na 1letém federálním dluhopisu
Výnos na 1letém federálním dluhopisu

Na střednědobých splatnostech jako jsou 10leté dluhopisy je výnos markantně nižší. Momentálně činí 3,579 % za rok. Ani nemusíte vidět výnosovou křivku a je hned jasná ta anomálie, kdy 1leté dluhopisy mají o více jak 30 % vyšší výnosy. Jak často zmiňuji, klíčem je inflační očekávání. Trhy předpokládají, že inflace bude za pár let nižší. A to z důvodu očekávané recese. Proto poptávají vyšší úrok u krátkodobých splatností.

Zdroj: tradingview.com
Výnos na 10letém federálním dluhopisu
Výnos na 10letém federálním dluhopisu

Proč je to pro akcie a zlato problém?

Kapitálové toky nejsou na všech trzích logicky rovnoměrné. Záleží na preferencí investorů a spekulantů, což je determinované aktuálním stavem věcí. Dluhopisy byly dlouhodobě něco, co nikoho příliš nezajímalo. Za poslední dekádu nebyl o dluhopisový trh valný zájem, protože nominální úrokové míry setrvávaly na opravdu nízkých úrovní.

To se ale nyní změnilo. Jak jsme si před chvíli ukázali, krátkodobě splatnosti nabízí skoro 5% běžný výnos v podobě úroku z kupónu. Vzhledem k tomu, že jsou americké státní dluhopisy bezrizikové, pro mnohé Američany je to skutečně lákavá krátkodobá investice. Navíc tím pokryjí nemalou část znehodnocení inflací. Samozřejmě reálný výnos je vzhledem k výši inflace pořád záporný.

Nicméně akcie jsou ztrátové (vyjma titulů energetického sektoru). Jednak je medvědí trh pořád v plném proudu a jednak dividendy jsou podstatně nižší než výnos na dluhopisech. Co si pak takový průměrný americký investor zvolí z krátkodobého hlediska? Když je dostatečně racionální, nakoupí hlavně ty dluhopisy se splatností do jednoho roka. Ochrání se tím z podstatné části před inflací. Možná časem i něco málo vydělá, když tempo inflace v roce 2023 rychle klesne. A jakmile obdrží jistinu i s úrokem, může se znova poohlížet po investičních příležitostech na akciovém trhu.

Pak tu máme ještě zlato, které samo o sobě nese pouze kapitálový výnos, když cena komodity stoupá. Když nestoupá, nemá z něj investor nic.

Závěrem

Z textu výše nám vychází jedna zásadní implikace. Průměrný americký investor nemá za těchto makroekonomických a tržních okolností vůbec motivaci kupovat zlato nebo akcie. Nebo třeba Bitcoin. Naopak dluhopisový trh je nemalým lákadlem. A to činí z tohoto trhu hlavního konkurenta pro ostatní aktiva.

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎