Americký akciový trh vstupuje do nového měsíce a býčí investoři se snaží překonat přetrvávající obavy z inflace a vyšších úrokových sazeb.
Index S&P 500 v pátek skončil týdenním poklesem, protože výnosy desetiletých státních dluhopisů vzrostly, čímž se přerušilo pět týdnů růstu v řadě, které pomohly indexu dosáhnout květnového zisku 4,8 %.
Měsíční skok znamenal nejlepší výkonnost benchmarku amerického trhu od února, takže v roce 2024 zatím vzrostl o 10,6 %.
Pro akcie je to však stále pravděpodobně raný cyklus. Strach z promeškání (FOMO) zjevně ještě nezačal působit.
Americké akcie mají pravděpodobně prostor k růstu i poté, co se hlavní benchmarky v květnu vyšplhaly na rekordní maxima, a FOMO se může projevit až poté, co investoři uvidí, že index S&P 500 si v roce 2024 připíše další rok dvouciferných procentních zisků.
Chování investorů je přitom zatím “velmi křehké”. Zatím se zdá, že se více obávají ztráty peněz v akciích – což je typické v počátečních fázích býčího trhu – než toho, že by přišli o velké zisky.
Americké akcie se v pátek svezly na horské dráze, když investoři zvažovali nové údaje o inflaci, kterou preferuje Federální rezervní systém.
Pozdě odpoledne index S&P 500 zaznamenal dramatický obrat, aby zvrátil své denní ztráty a skončil se solidním ziskem – i když nebyl dostatečně velký na to, aby vymazal týdenní pokles indexu.
Americký akciový trh se od svého říjnového 52týdenního minima nachází na silném vzestupu. V pátek skončil na hodnotě 5 277,51, což je jen 0,8 % pod jeho rekordním závěrem z 21. května.
S&P 500 stoupající ze svého říjnového minima
Máme za sebou výbornou výsledkovou sezónu
“Výsledková sezóna za první čtvrtletí byla vynikající,” uvedl 28. května Jeff Buchbinder, hlavní akciový stratég společnosti LPL Financial. Korporátní Amerika přinesla výsledky, když to bylo potřeba.
V době, kdy se ocenění akcií po silné sérii dostalo více nahoru a nedostalo se jim velké podpory v podobě nižších úrokových sazeb, se mohli začít jevit akcie jako nadhodnocené.
Zisky společností byly letos zatím vyšší, než se očekávalo, což přimělo analytiky zvýšit odhady pro roky 2024 a 2025. A to i přesto, že americká ekonomika vykazuje známky zpomalení – Úřad pro ekonomickou analýzu 30. května oznámil, že reálný hrubý domácí produkt USA v prvním čtvrtletí rostl meziročním tempem 1,3 %. Tento nárůst je výrazně nižší než meziroční tempo růstu ve výši 3,4 % ve čtvrtém čtvrtletí.
Přesto při pohledu na americký akciový trh hlavní analytik společnosti FactSet, John Butters, v pátek ve své poznámce uvedl, že v průběhu dubna a května analytici skutečně zvýšili svůj souhrnný odhad zisku na akcii indexu S&P 500 ve druhém čtvrtletí.
Odhad zisku na akcii v indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí podle něj od 31. března vzrostl o 0,3 % a 30. května činil 59,43 USD.
“Ve druhém čtvrtletí došlo teprve podruhé od třetího čtvrtletí roku 2021 k nárůstu odhadu EPS zdola nahoru během prvních dvou měsíců čtvrtletí,” uvedl Butters. Uvedl také, že na meziroční bázi vykazuje index S&P 500 nejvyšší tempo růstu zisku od druhého čtvrtletí roku 2022.
“Vybíravější” spotřebitel
Podle Michaela Frederickse, investičního ředitele společnosti Wealth Enhancement Group, který dříve pracoval ve společnosti BlackRock jako vedoucí výnosového investování v týmu multi-asset strategií, zůstává ekonomické prostředí pozitivní, i když se objevují známky stresu u spotřebitelů s nízkými příjmy.
Spotřebitelé jsou významnou hnací silou americké ekonomiky a investoři věnují velkou pozornost jejich výdajovým zvyklostem vzhledem k inflaci, která se oproti svému vrcholu v roce 2022 výrazně snížila.
Zatím však zůstává příliš vysoká na to, aby Federální rezervní systém mohl začít snižovat úrokové sazby.
“V otázce inflace děláme stabilní pokroky. Obecně se věci vyvíjejí správným směrem. Pravděpodobnost zatracovaného stagflačního scénáře se zmenšila,” řekl Fredericks.
Zdá se, že americký spotřebitel zatím neoslabuje, ale zákazníci začali být vybíravější v tom, kde utrácejí své peníze – prostě se brání zvyšování cen a to je pro snižování inflace dobré.
Jak to vypadá se snížením sazeb Fedu?
Pro americké akcie to byl skvělý začátek roku, což trochu překvapuje vzhledem k velkému posunu v očekávání snížení sazeb Fedu v tomto roce.
Kolem začátku roku 2024 investoři očekávali, že by Fed mohl letos snížit sazby až sedmkrát, zatímco nyní se očekává možná jen jedno snížení. Přesto byl akciový trh odolný navzdory tomu, že investoři nyní vidí zcela jinou trajektorii sazeb Fedu v roce 2024.
Poté, co trh zaznamenal výrazný pokrok v poklesu inflace, se podle něj koncem roku 2023 nadchl pro vyhlídku na snížení sazeb Fedu. A pak lepkavé údaje o inflaci na začátku letošního roku podnítily růst sazeb na trhu dluhopisů.
Minulý týden se výnos desetiletého amerického státního dluhopisu zvýšil a v pátek skončil na úrovni 4,512 %, což představuje nárůst o přibližně 65 bazických bodů za celý rok. Přesto desetiletá sazba v květnu klesla o zhruba 17 bazických bodů.
Navíc je na místě obava, že se údaje o inflaci v létě mohou přestat zlepšovat v důsledku obtížnějšího meziročního srovnání, což může investory podnítit k posunutí očekávání, jak brzy by podle nich Fed mohl začít snižovat svou základní úrokovou sazbu.
V důsledku toho hrozí zvýšení úrokových sazeb na dluhopisovém trhu, což by nakonec mohlo znervóznit akciový trh a vyvolat větší pokles než ten, který byl zaznamenán v dubnu.
Nakonec by to však bylo pouze drobné zaškobrtnutí na býčím trhu, který pravděpodobně bude pokračovat výše.
Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
90 %
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
89 %
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.