Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Nvidia jsou předražené. Proč byste od nich měli dát ruce pryč?

Nvidia se stále může zdát jako výhodná investice, která se veze na vlně vysoké poptávky po čipech určených pro umělou inteligenci. Existuje ale celá řada důvodů, proč se naopak vyplatí akciím Nvidia vyhnout obloukem.

Publikováno
Akcie Nvidia jsou předražené. Proč byste od nich měli dát ruce pryč?
Zdroj: depositphotos.com

Pokud budete hledat nejvíce “hot” trend ve světě investování, je to nepochybně umělá inteligence. Předpokládá se, že by celé odvětví mohlo vzrůst do roku 2030 zhruba o 15,7 bilionu dolarů.

V souvislosti s tím jsme byli svědky rychlého růstu některých technologických akcií, včetně gigantů v oboru, kteří se rychle začali v tomto odvětví angažovat. Někteří se přímo podílej na vývoji AI, jiní pro ni vytváří důležité komponenty jako jsou například čipy.

Mezi ně se řadí i společnost Nvidia, která se zabývá výrobou grafických procesorových jednotek (GPU). Už v červenci analytikové předpokládali, že by Nvidia mohla převzít alespoň 90 % podílu trhu s GPU.

Zároveň se očekává, že produkce čipů A100 a H100 v letošním roce vzroste. Od začátku roku 2023 vzrostla cena akcií o 367 %, díky čemuž si společnost připsala ke své tržní hodnotě 1,3 bilionu dolarů.

I přes všechny pozitivní argumenty rostou hlasy, že je lepší akcie Nvidia prodat. Pojďte se s námi podívat na 7 důvodů, proč se možná jedná o dobrý nápad.

1. Nvidia se stane svým vlastním největším nepřítelem

Nvidia paradoxně může čelit problému, který si vytvoří sama, čímž se stane svým největším nepřítelem. Důvodem je rostoucí produkce čipů A100 a H100, která bude mít pravděpodobně negativní dopad na hrubou marži společnosti.

Během první poloviny fiskálního roku 2024 došlo k poklesu nákladů spojených s tržbami, zatímco prodeje v datových centrech výrazně vzrostly. Vše napovídá tomu, že prodeje vzrostly jenom díky vysoké ceně čipů.

S větší produkcí však bude klesat cena a tím se budou pravděpodobně snižovat i tržby.

2. Nvidia se bude muset vypořádat se silnou konkurencí

I když se společnosti momentálně daří, není vyloučeno, že se ji nepokusí předhonit nějaký konkurent. Na startovní čáře už stojí několik podniků, které jsou připraveny ukousnout si část podílu z trhu.

Například Advanced Micro Devices v červnu představila konkurenční čipy MI300X. CEO AMD přitom očekává, že by mohly společnosti pomoci připsat si do roku 2027 na účet tržby až ve výši 150 miliard dolarů. Podobně je na tom i Intel, který představil svůj nový čip v prosinci minulého roku.

3. Společnost možná ohrozí i její vlastní zákazníci

Nvidii ohrožují nejen jiní výrobci čipů, ale i její vlastní zákazníci. Velká část z nich má ambice investovat do vlastní výroby čipů, díky čemuž nebudou potřebovat externí výrobce.

Jedná se například o Metu, která v tomto roce chce začít v datových centrech využívat vlastní čipy.

Stejně postupoval i Microsoft, který v loňském roce představil vlastní AI čip pro jazykové modely. Obě společnosti se řadí mezi největší zákazníky Nvidie, přičemž ve velkém chtějí výrobu spustit už v tomto roce.

4. Růst Nvidie ohrožují četné regulace

Dalším důvodem pro prodej akcií Nvidie je rostoucí tlak, kterému čelí ze strany amerických regulátorů. Nvidia dlouhodobě vyrábí čipy, které jsou určené pouze pro čínský trh, čímž se snaží obcházet nastavené regulace.

V minulém roce společnost vydala čipy A800 a H800, s nimiž chtěla ovládnout čínský trh. Americký regulační orgán v říjnu 2023 uvalil na oba čipy zákaz prodeje na území Číny.

Společnost donedávna ovládala většinu čínského trhu s GPU, regulace jí však odhání odběratele, kteří se raději spoléhají na její konkurenci v podobě Huawei.

5. Do akcií Nvidie neinvestují ani “insideři”

Pokud stále nevidíte důvod, proč byste neměli do akcií investovat, možná vás přesvědčí fakt, že “insideři” neboli exekutivní pracovníci a členové představenstva její akcie už pár let prodávají.

Některé prodeje sice jsou spojené s expirací opcí, které je nutné včas prodat. Na druhou stranu nikdo z insiderů akcie od roku 2020 ani nekoupil.

6. AI může být jen pouhá bublina

I když se očekává, že umělá inteligence změní život, jak ho známe, je možné, že se v současnosti jedná o nafouklou bublinu. U každé nové technologie se zdvihne vlna optimismu, která nejen na akciových trzích vytvoří extrémní hype, jež trvá pár měsíců.

Někteří vykreslují AI jako téměř božský nástroj, který nám pomůže se vším od průmyslu až po zdravotnictví a nahradí nás v práci.

Při poslechu odborníku však nejsou jazykové modely dostatečně pokročilé, přičemž se stále nejedná o opravdovou umělou inteligenci. Technologie má tak stále velký kus cesty před sebou, což se pravděpodobně projeví i na poklesu zájmu ze strany investorů.

7. Ocenění Nvidie je přemrštěné

Na to, v jak nepředvídatelném odvětví se Nvidia pohybuje, je její ocenění až příliš vysoké. Aktuálně cena akcií Nvidia odpovídá 95násobku zisku (P/E ratio) a dokonce více než 100násobku cash flow.

Podle toho by se mělo jednat o bezchybnou investici, před kterou nestojí žádné výzvy, což ale není pravda – ostatně jste se o tom mohli přesvědčit výše.

Když se navíc podíváme na ocenění společnosti z let 2014, 2015 a 2018, které činilo pouze 20násobek cash flow, je současné ocenění překvapující.

Podle všeho trh vkládá do akcií Nvidia velké naděje, přičemž stačí menší uklouznutí a cena akcií se propadne.

Kvůli již zmíněným bodům by mělo postupně dojít k erozi hrubé marže, která vyvrcholí v roce 2025. Zároveň rostoucí konkurence sníží tržby, což negativně ovlivní schopnost společnosti růst takovou rychlostí jako doposud.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
7
3

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎