Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Opětovné státní zásahy do trhu! Nové regulatorní kroky však mají zastavit pád čínských akcií

Čínský akciový trh čelí v souvislosti se zpomalením růstu ekonomiky a krizí v oblasti bydlení otřesům. Stabilizují snad trh nové státní regulace?

Publikováno
Opětovné státní zásahy do trhu! Nové regulatorní kroky však mají zastavit pád čínských akcií
Zdroj: depositphotos.com

Nejvyšší čínský regulátor cenných papírů, Čínská komise pro cenné papíry (CSRC), podnikl kroky k řešení dlouhodobého poklesu akciového trhu. Pokles cen akcií v celkové výši zhruba 6 bilionů dolarů začal v roce 2021.

Výprodej na čínském akciovém trhu lze částečně přičíst obavám z přehřáté ekonomiky země a pokračující krizi na trhu nemovitostí. Tento sektor, který kdysi tvořil třetinu čínského bohatství, je v chaosu od roku 2020, kdy vláda zavedla omezení půjček developerům.

Nesplácení závazků realitního gigantu Evergrande v roce 2021, po němž následovala jeho soudem nařízená likvidace, krizi dále prohloubila a ovlivnila nejen nemovitosti, ale také “stínové banky”, které developerům poskytly úvěry ve výši miliard dolarů.

Dříve silná čínská ekonomika nyní vykazuje známky výrazného zpomalení, přičemž oficiální údaje uvádějí v roce 2023 růst HDP jen o něco málo vyšší než 5 %, což je mnohem méně, než na co byli Číňani zvyklí před pandemií.

Pokles vývozu, rekordně vysoká nezaměstnanost mladých lidí a rostoucí zadlužení místních samospráv dále podtrhují hospodářské problémy, kterým země čelí.

Nedávné intervence a oznámení však vedly k oživení indexu Hang Seng o 4,2 % a k 2% týdennímu růstu indexu Shanghai Shenzhen (CSI300).

Vývoj hlavních čínských indexů za posledních 10 dní

Aktuální cena
Změna
CHNComp / CHNComp
Načítání
Načítání
Načítání
Hang Seng Index / HSI
Načítání
Načítání
Načítání

Omezení shortování

Jedním z klíčových opatření, které CSRC oznámila, je úplné pozastavení shortování akcií s omezenou obchodovatelností. Tento krok se přímo dotýká akcií v držení zaměstnanců společností nebo strategických investorů, s nimiž je obvykle zakázáno obchodovat, ale které lze půjčovat na short pozice.

Poznámka

Prodej nakrátko, obchodní strategie, při níž investoři sázejí na pokles ceny akcií, je spornou otázkou, přičemž zastánci argumentují jeho úlohou při určování skutečné hodnoty aktiv, zatímco kritici v něm vidí podkopávání společností.

Pozastavení půjčování akcií s omezenou obchodovatelností nabylo okamžité účinnosti, přičemž další omezení půjčování cenných papírů budou zavedena od 18. března.

Nové předpisy také vyžadují, aby veřejně obchodované společnosti počkaly jeden den, než poskytnou akcie makléřským společnostem ke krátkému prodeji, což je změna oproti předchozí praxi okamžité dostupnosti.

Větší otevřenost trhu mezinárodním investorům

Kromě toho bylo ústředním prvkem regulační reakce zvýšení otevřenosti čínského finančního prostoru v hodnotě 64 bilionů dolarů mezinárodním investorům. Li Yunze, ředitel Národní správy finanční regulace, se na konferenci v Hongkongu zavázal k posílení finanční otevřenosti.

Čínská lidová banka navíc oznámila překvapivé snížení sazby povinných minimálních rezerv pro banky, čímž uvolnila do ekonomiky 1 bilion jüanů (141 miliard dolarů) dlouhodobé likvidity.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎