Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5+1 šikovných tipů, které vám pomohou vytvořit si dostatečnou finanční rezervu

5+1 šikovných tipů, které vám pomohou vytvořit si dostatečnou finanční rezervu
Zdroj: depositphotos.com

Nečekané výdaje dokázaly překvapit nejednoho z nás a určitě je dobré mít dostatečnou finanční rezervu pro nenadálé události. Jak velká výše ale bude ta správná? Obecně se uvádí něco mezi 3-6 měsíčními náklady.

Poznámka

Je to jednoduché, stačí si na papír sečíst vše, co každý měsíc musíte zaplatit, od nájmu, energií, přes pojistky, jídlo aj. Pokud tedy platíte za veškerý chod domácnosti 20 tis. měsíčně, měli byste si udržet rezervu ve výši cca 60-120 tis. korunami.

Částka výše ale samozřejmě platí obecně, je pak na vás, jaká konkrétní částka vám zaručí klidný spánek. Můžete např. zohlednit to, že máte 2 auta v rodině nebo 3 děti a držet daleko vyšší část. Stejně tak si ale můžete říct, že na krku nemáte žádnou hypotéku ani jiný úvěr a nedělá vám problém si případně půjčit v bance či u rodiny nebo kamarádů.

Stejně tak mohou tu správnou výši ovlivnit životní situace a životní styl. Někdo jiný se zase spolehne na kvalitní pojistku. Jedno je ale prakticky bez debat… Alespoň nějakou finanční rezervu je dobré mít. A na to, jak ji co nejefektivněji vytvořit se podíváme právě nyní.

1. Využijte výhod spořicího účtu

Sice můžete mít peníze doma pod matrací, avšak současné spořicí účty nabízí docela nadprůměrné zhodnocení. Sice tím nevyděláte a stále neporazíte inflaci, můžete tak ale stále získat dodatečné obnosy vlastně úplně zadarmo a bez rizika.

Chtěli byste 5 tisíc jen tak? Tolik vám snadno přinese rezerva 100 tis. Kč na spořicím účtu každý rok.

Další, ale méně zjevná výhoda, tkví v poněkud psychologickém aspektu spořicího účtu oproti běžnému účtu. Peníze na “spořáku” jsou trošku méně na ráně a není až tak snadné je utratit. Přesto, pokud zrovna peníze potřebujete, můžete si je kdykoliv převést.

2. Začněte po malých krůčcích, ale začněte!

Takže už máte spořicí účet, víte, kolik byste měli naspořit, ale zdráháte se, jelikož vám ta částka přijde poněkud astronomická? Nepanikařte a zaměřte se na i ty nejmenší krůčky, které vás k této částce dovedou.

Říká se, že halíře dělají talíře. Každá stokoruna denně, kterou odložíte, za rok vyrobí 36 tisíc (plus úroky). To už nezní až tak zle, ne? Chce to ale začít, vytrvat a trpělivost.

3. Pravidelně odkládejte

Když jsme u trpělivosti, v disciplíně odkládání prostředků do finanční rezervy by vám mohl pomoci třeba trvalý příkaz. Např. ihned z výplaty přeposílejte třeba 5-10 % příjmu na spořicí účet. Pokud je to hodně, posílejte méně, ale vždy alespoň něco, abyste si udrželi tento finančně zdravý návyk.

Poměrně světoznámý finanční odborník Robert Kiyosaki říká, že “První máte zaplatit sami sobě.” Touto fenomenální větou naráží na to, abychom se spořením a investováním neotáleli na konec měsíce. Protože by nám už na účtu znova a zase nic nezůstalo.

Namísto toho bychom měli jako první věc odeslat na své spořicí a investiční účty rozumné částky a chovat se, jako kdybychom tyto prostředky snad ani neměli.

4. Mějte přehled o svých výdajích

Opět jsme nakousli další důležitý bod frází “rozumné částky”. Jenže kolik to ve vašem případě je? Nevíte? To je špatně, neboť to znamená, že nemáte dostatečný přehled o svých financích. Je nezbytné, abyste měli přehled o svých příjmech, výdajích a uměli si určit, kolik ještě utratit za zábavu a požitky a kolik naopak můžete či “musíte” ušetřit.

Pokud se vám udržet si přehled nedaří, zkuste využít nápaditých moderních technologií. Např. na mobil si můžete naistalovat aplikaci, která se dá případně i přímo propojit s vaším bankovním účtem. To vám se sledováním rodinného či osobního rozpočtu a výdajů pomůže.

Sledování výdajů vám také pomůže udělat si lepší přehled o tom, kde utrácíte zbytečně velké částky aniž byste si to možná sami uvědomovali. Např. ranní kávu si pak možná dopřejete raději doma než v kavárně.

5. Dluhy s vysokým úrokem splaťte první

Projděte si své dluhy, zejména ty drahé, jako jsou kontokorent, kreditní karta aj. Dost možná platíte přemrštěné úroky či poplatky a než se vůbec dáte do šetření na finanční rezervu, bude možná lepší tyto produkty splatit a zrušit.

Pokud ale máte rozumně drahý úvěr na auto či hypotéku, snažte se i přes splácení těchto úvěrů něco ušetřit. Pokud ale vyjdete jen tak tak, nebo dokonce ani se svým současným příjmem nevyjdete, promyslete, zda nejste schopni své příjmy zvýšit nebo jestli byste se neměli některých aktiv vzdát, když na ně nemáte.

Poslední tip na závěr pro ty, kteří již dostatečně pokročili se svou finanční rezervou – Začněte pomalu investovat!

Určitě se vám časem podaří uspět a naspoříte si pěknou rezervu. Tento finanční polštář ale nemá smysl donekonečna zvyšovat kvůli inflaci. A když už se vám daří žít přiměřené střídmě, abyste něco každý měsíc mohli odložit, nabízí se otázka, co s dalšími prostředky? Nyní před sebou máte pestrý svět investic, do kterého se můžete přidat.

Výhoda současného světa je, že díky technologiím investiční produkty nesmírně pokročily a investování tak už rozhodně není jen pro super-bohaté a šlechtu. Peníze mohou dělat peníze i v malém, třeba už od pár stovek. Je potřeba ale nic neuspěchat, abyste o těžce naspořené peníze nepřišli.

Jednou z možností, která je vhodná právě pro začínající investory nedisponujícími vysokým kapitálem, jsou tzv. investiční platformy. Jedná se o prostředníky, přes které můžete investovat do ETF (akcií) a díky využití počítače vše probíhá automaticky a velmi levně. Jedná se ale o formu tzv. dlouhodobého pravidelného investování, která je běh na dlouhou trať – Zato ale v velkou šancí na přiměřené zhodnocení (až okolo 8 % ročně).

Poznámka

TIP: Abyste se o investování prostřednictvím investiční platforem dozvěděli více, navštivte naši rubriku, kde naleznete i podrobné recenze těch nejznámějších v Česku. Pokud byste chtěli nahlédnout, jak se říká, pod pokličku tomuto investování, zkuste se podívat i náš investiční seriál, kde investujeme své vlastní peníze do skutečných portfolií investičních platforem a každé 3 měsíce sdílíme své výsledky.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.