Dopady globální epidemie koronaviru pocítily všechny světové ekonomické sektory bez rozdílu, byť každý trochu jiným způsobem.
U poskytovatelů bezhotovostních plateb a potažmo platebních karet byl propad zapříčiněn strachem, jež na dlouhé měsíce paralyzoval ekonomiku a přinutil veřejnost odložit většinu nákladnějších nákupů, které nebyly považovány za nezbytně nutné. Spolu s tím klesl i zájem o půjčky, což výrazně srazilo také úrokové sazby a s tím i zisk společností, které tyto služby poskytují.
V případě Visa, Mastercard a spol. však koronavirus zafungoval také jako jakýsi budíček, jež brzy poslal akcie těchto společností zpátky nahoru.
Svět si totiž opět a ještě silněji uvědomil, že z dlouhodobého hlediska je přechod k digitálním a bezhotovostním platbám zcela nezbytný.
A to nejen v důsledku toho, že během celosvětového lockdownu byla spousta lidí nucena kupovat veškeré zboží přes internet. Peníze v hotovosti totiž samy o sobě nejsou úplně nejhygieničtějším platidlem.
Jelikož byl samotný propad nákupů doprovázen nárůstem plateb po internetu, u firem jako Visa nebo Mastercard nebyl výsledný pokles až tak významný.
Vzhledem k pokračující elektronizaci plateb se navíc akcie těchto firem dokázaly z krize rychle vzpamatovat.
Je to právě zmiňovaný trend, jenž těmto firmám věští zajímavou budoucnost. V roce 2030 by totiž dle názoru odborníků měly některé země být již zcela bezhotovostní. Tímto směrem pozvolna kráčejí ekonomiky z celého světa, a včetně rozvojových zemí.
Poměr bezhotovostních plateb k hotovostním je např. v Singapuru, Švédsku nebo Nizozemsku 60/40, zatímco v USA prozatím dosahuje „pouhých“ 45 %. Prostor k dalšímu růstu zde proto je.
Pojďme se nyní podívat na 4 akciové tituly, jež by ze zmiňovaného vývoje mohly v budoucnu profitovat. Jedná se akciové tituly ze světa platebních karet.
Akcie Visa
Visa je největším poskytovatelem elektronických plateb na světě. Platební karty této společnosti, jež byla založena již v roce 1958 americkou bankou Bank of America, dnes najdeme v peněženkách milionů lidí z celého světa.
V posledních 10 letech vykazovaly akcie společnosti poměrně stabilní růstový trend, který výrazněji nenarušily ani krize, ze kterých se Visa vždy poměrně rychle vzpamatovala a pokračovala v rázném pochodu na sever.
Dobré vyhlídky má Visa i do budoucna. Z finančního hlediska se firma může pyšnit zajímavou historií růstu zisků a vysokými ziskovými maržemi (zhruba 49 %), stejně jako efektivním provozem.
Jelikož Visa stojí v čele současného trendu bezhotovostních plateb, je na místě soudit, že spolu s pokračujícím ústupem bankovek a mincí z běžného života se jí bude dařit i v budoucnu.
Nakonec je třeba zmínit i akvizici fintech firmy Plaid, od níž si Visa slibuje expanzi a úspěch ve světě mobilních plateb.
Akcie Mastercard
Mastercard je dalším z amerických gigantů na poli bezhotovostních elektronických plateb, jež stejně jako Visa působí po celém světě. Jeho historie se začala psát v roce 1966, kdy vznikl jako Interbank Card Association.
I tato firma vykázala v uplynulém desetiletí pozoruhodný růst – její akcie se dokázaly zhodnotit o zhruba 1 400 %, což jistě vykouzlilo zářivý úsměv na tváři všem investorům, kteří si vsadili na oživení bankovního sektoru po finanční krizi z roku 2008.
Ruku v ruce s nárůstem hodnoty akcií jde i nárůst zisků, který pravidelně dosahuje dvojciferných čísel.
Dnes je již v oběhu více než 2,6 miliard karet Mastercardu. A zdá se rozumné tvrdit, že spolu s oživením ekonomik po koronavirové krizi a vzhledem k pokračujícímu celosvětovému přechodu k bezhotovostním platbám tento počet ještě výrazně stoupne.
V nejbližších letech by se společnost stejně jako Visa mohla svézt na nárůstu zájmu o bezhotovostní platby.
Více než 80 % plateb po celém světě je stále prováděno bezhotovostně, což není zrovna nejhygieničtější řešení, obzvláště v době pandemie.
V neposlední řadě společnosti hrají do karet i nová partnerství uzavřená s TransferWise a TSYS, díky nimž bude moci vydávat své karty na jakémkoli trhu po celém světě a nabídne svým klientům vyšší flexibilitu při platbách.
Akcie American Express
Amex neboli American Express je americký poskytovatel finančních služeb se sídlem v New Yorku. Historie společnosti se začala psát již v roce 1850, dnes je známá zejména pro své charge karty, kreditní karty a cestovní šeky.
I zde jsme v uplynulých letech byli svědky stabilního růstového trendu, byť s výraznějšími výkyvy.
Vzhledem k hybridnímu provoznímu modelu, jež jí dává defenzivní vlastnosti, se společnost s následky koronavirové krize vypořádává trochu hůře. Kromě klasických plateb totiž Amex nabízí i půjčky, což ji de facto řadí mezi banky.
Navzdory tomu však zaznamenala růst, nepřestala vyplácet dividendu a podniká aktivní kroky k tomu, aby se přizpůsobila současné tržní situaci a uspokojila aktuální potřeby svých klientů.
To zahrnuje např. pozměnění programu odměn pro nakupující, kteří se začali zajímat o jiná odvětví, nebo třeba podporu drobných podnikatelů.
Vzhledem ke dvojímu poli působnosti Amexu zde bude případný růst stát jak na oživení bankovního sektoru a ekonomiky obecně, tak na pokračujícím trendu bezhotovostních plateb.
Z hlediska budoucích vyhlídek hraje společnosti do karet skutečnost, že se stala první zahraniční platební sítí s licencí k zaúčtování transakcí v místní měně v Číně. Za zmínku určitě stojí i obnovení a revitalizace partnerství s British Airways nebo sítí hotelů Marriott.
Akcie Discover Financial Services
Discover Financial Services je americký poskytovatel finančních a bankovních služeb. Společnost byla založena již v roce 1985 a kromě kreditních karet její portfolio zahrnuje také bankovní produkty nejrůznějšího charakteru: spořící účty, studentské půjčky nebo hypotéky. Z dlouhodobého hlediska se i zde jedná o firmu s působivými výsledky, avšak koronavirus ji zasáhl mimořádně citelně.
Během několika málo dnů se cena akcií DFS propadla na hodnoty, na nichž se naposledy obchodovala na přelomu let 2011 a 2012. Celková hodnota propadu činila hrůzných 45 %.
Velká část příjmů firmy pochází z úroků z půjček a s tím, jak COVID-19 narušil život široké veřejnosti, se spousta lidí dostala do platební neschopnosti. DFS výrazně postihly také snížené úrokové sazby.
Na druhou stranu hraje Discover Financial Services do karet poměrně vysoká likvidita.
I zde tak výsledky případné investice budou přímo záviset na post-koronavirovém oživení globální ekonomiky spolu s pozvolným přechodem k digitálním platbám.
Co si o akciových titulech ze světa poskytovatelů platebních karet myslíte vy?
Zajímají vás, držíte nějaké, anebo se tomuto sektoru spíše vyhýbáte a investujete své volné prostředky někam jinam? Podělte se s námi o váš názor.
Další zajímavé akciové sektory:
- Stojí za to investovat do tabákového průmyslu? Podívejte se na tyto 4 akcie, které vám napoví
- 4 americké aerolinky a jejich akcie: Investice do amerického leteckého průmyslu
- 5 evropských aerolinek a jejich akcie
- 5 automobilek z USA a jejich akcie: Horská dráha COVID-19 a vyhlídky do budoucna
- Vyplatí se investovat do evropského automobilového průmyslu?
- 5 čínských akcií – zajímavé investiční příležitosti z východu
- 5 ruských akcií – zajímavé investiční příležitosti