Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

2 aktuálně nejdůležitější grafy technické analýzy fyzického zlata, které by měl každý investor znát!

Publikováno
2 aktuálně nejdůležitější grafy technické analýzy fyzického zlata, které by měl každý investor znát!
Zdroj: depositphotos.com

V rámci dnešní analýzy na zlato se zaměříme pouze na technickou stránku spotového trhu. Na úvod akorát ještě uvedu, že první polovina roku 2020 byla pro trh se zlatem naprosto famózní, což bylo poháněno především očekáváním o budoucí inflaci a strachem z propadu akciového trhu.

Investoři počítali s tím, že díky téměř nulovým úrokovým sazbám a kvantitativnímu uvolňování poroste inflace až do nebes, což se ovšem i po mnoha měsících jaksi nedělo. Respektive nějaká inflace ve Spojených státech samozřejmě je, ale v mnohem slabší míře, než se původně očekávalo. Zkrátka jsou deflační tlaky dost silné. Řečené téma jsem mimo jiné řešil v nedávném příspěvku.

Dlouhodobý pohled na graf se zlatem

Zprvu bych chtěl ještě krátce okomentovat růstový cenový vývoj, který vlastně začal nabírat grády až ke konci roku 2018, kdy bylo zřejmé, že se na trhu vytváří dlouhodobé dno v podobě obratového (bullish) patternu – rostoucí trojúhelník. Jakmile investoři a obchodníci uvěří, že se na trhu vytváří obratová formace, expanze pak rychle nabírá spád.

Kromě toho se na přelomu 2018/2019 dost mluvilo o tom, že jsme na vrcholu ekonomické konjunktury, takže dávalo logiku zajištění ve zlatě.

Navíc byla tehdy inflace ve Spojených státech relativně vysoká. Pak v březnu 2020 přišel rychlý pád díky „covidové“ panice. Takové reakce jsou v obdobných situacích normální, protože napákovaní spekulanti skrze CFD a futures se svého „papírového“ zlata okamžitě zbavují.

Jakmile ale Fed zasáhl, expanze na zlatě zase začala gradovat a vydržela až do srpna 2020, kdy se historické maximum vytvořilo na 2 075 USD/unce.

V druhé polovině léta si už ale investoři začali všímat, že inflace nepřichází a zajištění ve žlutém kovu pozbylo na významu – cena začala klesat.

Technická analýza týdenního grafu spotového trhu se zlatem
Dlouhodobá technická analýza týdenního grafu spotového trhu se zlatem. Zdroj: tradingview.com

Nyní si ukážeme důležité technické úrovně na týdenním grafu, kdy nejbližší je S/R level 1 678 USD/unce, ale nejlákavější nákupní oblast je až kolem S/R levelu 1 568 USD/unce. Z aktuální ceny by ovšem zlato muselo klesnout o dalších cca 9 %, což je zrovna na trhu se zlatem hluboký pokles.

Leč na prvním zmíněném supportu je konfluence, neboť je v těsné blízkosti i dlouhodobá trendová supportní diagonála. Proto je racionální v této úrovni očekávat alespoň krátkodobý odraz.

Určitě bychom ještě měli vzít v potaz dynamickou úroveň v podobě křivky 55týdenního exponenciálního klouzavého průměru (EMA 55), ale kurz bohužel tento support vcelku přesvědčivě prorazil. Což osobně vnímám jako obrovský problém, protože posledních 20 let fungovala EMA 55 jako ultimátní support. Potenciální změna trendu (na medvěda) je tedy ve hře.

Čerstvější price action na zlatě

Technická analýza týdenního grafu spotového trhu se zlatem.
Technická analýza denního grafu spotového trhu se zlatem. Zdroj: tradingview.com

Nyní se dostáváme k čerstvějšímu price action, kde můžeme vidět, že střednědobá struktura trhu zlata má podobu klesajícího kanálu.

Pokusů o růstový průraz bylo od léta několik, ale vždy byly bohužel neúspěšné. Velmi spolehlivý support byla S/R hranice 1 756 USD/unce.

Ale nedávno došlo k jejímu proražení a to trh nesl dost těžce. Výprodeje pokračovaly až k S/R levelu 1 716 USD/unce. Bystří si mohli všimnout, že dle volume profile máme v rozmezí 1 716 – 1 674 USD/unce „starou“ tržní rovnováhu. Proto je očekávatelné, že nakupující budou ochotní zvýrazněné pásmo bránit.

Kromě toho se jedná i o support na týdenním časovém rámci, kde se protíná s dlouhodobou trendovou diagonálou. Tudíž je racionální očekávat alespoň krátkodobý odraz. Bylo by nemálo zvláštní, když by řečené pásmo padlo tak snadno. A jako bonus je na denním RSI indikátoru malá býčí divergence (nákupní signál).

Závěrem

Chtěl bych na závěr ještě podotknout, že technicky je zlato stále v dlouhodobém uptrendu. Leč, pokud bude pokles dalších pár měsíců pokračovat, hrozí narušení býčího trendu, který trvá už několik let – fakticky od konce roku 2015.

Nikdo však nemá křišťálovou kouli, takže nám nezbývá nic jiného, než sledovat reakce kurzu na jednotlivých technických úrovní a pak se uvidí.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎