Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Novinky ze středečního zasedání Federální rezervní banky: dosavadní politika beze změny – co na to trhy?

Publikováno
Novinky ze středečního zasedání Federální rezervní banky: dosavadní politika beze změny – co na to trhy?
Zdroj: depositphotos.com

Středa byla pro kapitálové trhy fundamentálně nesmírně důležitá, protože vysocí představitelé Federální rezervní banky se sešli, aby se usnesli na budoucí monetární politice Ameriky. Závěr je, že Fed ponechá dosavadní politiku beze změny.

Nicméně některé makroekonomické ukazatele se zhoršují nebo stagnují, tudíž tu byla jistá šance, že se FED pokusí v monetární expanzi přitvrdit. Část trhu na to asi spoléhala, protože spekulativní aktiva jako jsou akcie a Bitcoin, zareagovaly spíše poklesem.

Na co se zaměříme v tomto článku? Na akciovém indexu S&P 500 došlo k největšímu výprodeji za posledních deset týdnů. Mimoto se podíváme i na dolarový index, který naopak pěkně posílil a všichni netrpělivě čekají, zda bude v expanzi pokračovat. Pokud ano, akcie a Bitcoin to budou mít komplikované.

Tiskovka Jeroma Powella

Jakmile zasedání Federálního výboru skončilo, začala tisková konference s předsedou Fedu Jeromem Powellem. Powell byl velmi opatrný v tom, co říká. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že je mnohem opatrnější než dříve. On sám také všechny představitele varoval, aby byli ve svých prohlášeních velmi rezervovaní.

Předseda oznámil, že úrokové sazby zůstanou téměř nulové a budou pokračovat v operacích na volném trhu v objemu 120 miliard dolarů měsíčně. Dále avizoval, že během roku 2021 očekávají spíše vyšší cenovou inflaci, která by ovšem neměla výrazně převýšit 2% cílování.

Powell mimo jiné dostal několik otázek od novinářů, kdy jedna z nich byla velmi aktuální. Dotaz zněl, jestli stávající politika Federální rezervní banky nenapomáhá vytváření spekulativní finanční bubliny, což může mít později naopak velmi negativní důsledky na hospodářský stav země.

Následná odpověď byla dost slovní akrobacie a v podstatě novináři na otázku neodpověděl. Powell pouze zopakoval, co je jejich úkolem, a jakými nástroji chtějí dosáhnout cíle. Zas na druhou stranu jinak ani ze své pozice reagovat nemohl.

Prvotní reakce na jednotlivých trzích

Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500 na 4H TF. Zdroj: tradingview

Vzhledem ke včerejšímu close na S&P 500, se možná dočkáme zase období vyšší volatility. Kurz se od začátku listopadu držel v rámci úzkého kanálu, ale včera proběhl průraz spodní hrany. Jestli kurz bude klesat i dnes, není pochyb, že další vývoj už se asi v rámci patternu ubírat nebude.

analýza Bitcoinu
Graf Bitcoinu na 4H TF. Zdroj: tradingview

Situace na trhu s Bitcoinem byla včera krapet schizofrenní, protože nakupující předvedli nemalou iniciativu při obraně lokálního supportu na 29 500 USD. Následoval krátký odraz, ale hned na nejbližším rezistenčním levelu proběhlo zamítnutí.

dolarový index
Dolarový index na 4H TF. Zdroj: tradingview

Včerejšek byl pro dolarový index velmi pozitivní, což je právě dáno tím, že část investorů svůj kapitál rychle stáhla z akciového trhu. Kurz je u horní stěny střednědobé struktury, která má podobu klesajícího klínu. Vlastně je v těchto chvílích dolarový index na křižovatce, neboť se hraje o to, zda se krátkodobá expanze překlopí do střednědobého horizontu.

Závěrem

Prvotní reakci trhu na rozhodnutí Fedu máme za sebou, ale přibližně 2-3 týdny jsou též nesmírně důležité.

Za uvedenou dobu by nám trhy měly dát najevo, jakým směrem se chtějí ve střednědobém horizontu ubírat. Predikovat v těchto chvílích je jako hodit si mincí.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎