Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

11 nejdéle držených akciových titulů Warrena Buffetta

11 nejdéle držených akciových titulů Warrena Buffetta

CEO (generální ředitel) Berkshire Hathaway Warren Buffett má prostě talent na vydělávání peněž nejen sobě, ale i svým akcionářům. Od roku 1965 zvládl se svým fondem udržet průměrný roční zisk něco málo nad 20 %. To odpovídá zhodnocení o neuvěřitelných 2 744 062 % za 55 let! Patrně tedy o investování něco “málo” ví.

Ostatní investoři často vyzdvihují Buffettovu schopnost najít podhodnocené a zároveň kvalitní společnosti i jeho zaměření na podniky s dlouhodobě udržitelnou konkurenční výhodou. Pravdou ale je, že jeden z nejvýznamnějších faktorů jeho úspěchu je ochota kupovat skvělé společnosti a držet je po velmi dlouhou dobu.

Jak sám Buffett rád říká, nejlepší období, po jaké máme držte akcie, je napořád.

Níže vám představíme 11 nejdéle držených akciových titulů z portfolia Warrena Buffetta alias Věštce z Omahy. Seřazeny jsou od posledního místa, dole jsou ty nejdéle držené. Jedná se o úžasné příklady dlouhodobého investování. Pojďme se podívat o jaké tituly se jedná!

11. US Bancorp – 14 let

usbancorp akcie

Půjdeme na to pěkně od konce. Na posledním místě máme regionální banku US Bancorp (NYSE: USB). Jedná se o holding, který vlastní už od začátku roku 2006. Mezi bankami by se vám těžko hledala jiná s trvale vyšším ROA i v období ekonomických krizí a expanzí USA.

Fakt, že je dnes více než polovina půjček uzavírána přes mobilní telefony nebo online, umožnil Bancorpu uzavřít část svých fyzických poboček. Tím se snížily zbytečné výdaje a společnost je ziskovější. Nejen díky tomu ještě několik let v portfoliu mnoha investorů pravděpodobně zůstane.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie US Bancorp Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

10. UPS – 14 let

ups ikona

Celým názvem United Parcel Service (NYSE: UPS) je logistická společnost. Mimochodem je co do tržní kapitalizace (“pouhých” 10,2 miliónů dolarů v roce 2020) nejmenší ze všech společností ve vlastnictví Berkshire Hathaway.

Není sice jasné, proč přesně Buffett stále drží tuto firmu, ale koronakrizi rozhodně zvládla skvěle. Jakmile se většina spotřebitelů přesunula k online nakupování, logicky vznikla i řádově vyšší poptávka po dopravě. Přesně to skvěle hrálo do karet UPS. Prozatím není nic, co by nasvědčovalo, že se tento trend razantně obrátí.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie UPS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

9. Johnson & Johnson – 14 let

Další dlouhodobě držený akciový titul je konglomerát z oboru zdravotní péčeakcie Johnson & Johnson (NYSE: JNJ). Jedním z největších investorů této společnosti je právě Berkshire Hathaway s držením 327 tisíc kusů akcií.

Za poslední dekádu tato společnost změnila svůj hlavní tok příjmů z oboru pomalu se rozvíjejících zdravotních produktů směrem k výdělečnější farmacii. Nejen tím nám tato společnost ukazuje, že ve svém oboru umí chodit a hodlá tu být ještě dlouhou dobu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie JNJ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

8. Procter & Gamble – 15 let

procter-gamble-akcie-logoOd počátku roku 2005 patří akcie této společnosti do portfolia Warrena Buffetta. P&G (NYSE: PG) má prostě krásný obchodní model, který kromě velkých výdajů na marketing skrývá také mnoho produktových řad předmětů běžné (denní) potřeby.

Nezáleží na tom, jak moc mizerná bude ekonomika USA nebo světa, stejně jejich produkty budeme nakupovat a budeme za to rádi. Pořád budeme nakupovat věci jako šampóny, zubní pasty, čističe nebo toaletní papíry.

Zejména právě ten segment, na kterém firma působí, dává docela dobré bezpečí jejím peněžním tokům. Dost možná právě to považuje Buffett za nenahraditelnou konkurenční výhodu akcií Procter & Gamble.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

7. Globe Life – 19 let

2019-7-26-new-globe-life-logo_Torchmark-GlobeLife-PRNewswire_Až do srpna roku 2019 jste Globe Life (NYSE: GL) našli pod názvem Torchmark. Tato 7. nejdéle držená akcie v portfoliu Warrena Buffetta je poskytovatel doplňkového zdravotního a životního pojištění domácnostem s nízkými a středními příjmy po celých Spojených státech.

Jako typická pojišťovací společnost má za sebou dlouholetou ziskovou historii a její prémiové postavení na trhu zajišťuje, že zvládne ustát kdejakou katastrofu a nejtemnější scénáře.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Globe Life Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

6. Costco Wholesale – 20 let

costco

Těžko uvěřitelných a dlouhých 20 let již má Warren Buffett Costco Wholesale (NASDAQ: COST) ve svém portfoliu. Většinu maloobchodu poškodil internet, ale Costco stále stojí pevně jako kámen využívajíc své velikosti jako výhodu při hromadném nákupu. Díky tomu pro své zákazníky drží dlouhodobě nízké ceny.

Kromě toho vylepšuje své marže výběrem členských příspěvků, čímž mj. také stimuluje loajalitu své obchodní základy.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie COST Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

5. Moody´s – 20 let

moodys logo

Dvacetileté vlastnictví společnosti Moodys´s (NYSE: MCO) sahá až k odštěpení od firmy Dun & Bradstreet v roce 2000. Dnes se jedná o jednu z Buffettových nejlepších investic. Nakupoval za 10 USD na akcii. A dnes? Koncem listopadu 2020 tato společnost zavřela na úrovni 290 USD za akcii. Solidní zisk…

Analytický segment působení této firmy nabízí dvouciferný růstový potenciál, který se zatím patrně nevyčerpal. Historicky velmi nízké, prakticky nulové, úrokové sazby a enormní rychlost trhu znamenají spousty firemních půjček. Právě ty Moody´s posuzuje, hodnotí firmy a inkasuje provize.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moody's Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4. M&T Bank – 24 let

M&T Bank

Již téměř čtvrt století vlastní WB tuto regionální banku – M&T Bank (NYSE: MTB). V roce 1991, tj. po krizi v 80. letech, investovala Berkshire Hathaway 40 miliónů, čímž Buffett získal “preffered stocks“. Tyto “preferované” akcie převedl na běžné až v roce 1996.

M&T Bank je poměrně konzervativní banka na severovýchodě a známá je hlavně tím, že využívá různých akvizic, aby podpořila svůj růst. A daří se jí to. Patrně, dokud její ROA nepředežene nějaká jiná regionální banka, Buffett svůj podíl prodávat nebude.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie M&T Bank Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. American Express – 27 let

Sektor financí hraje velkou roli v portfoliu Buffetta i Berkshire Hathaway už od roku 1993, kdy byl nakoupen podíl na akciích American Express (NYSE: AXP). Tato společnost inkasuje nejen poplatky za zpracování plateb obchodníků, ale také funguje jako individuální a korporátní věřitel (za což dostává úroky a poplatky).

Profláknutá charakteristika finančního sektoru je, že trpí na různé ekonomické a hospodářské krize. American Express rozhodně není výjimkou, avšak je tu aspekt, který ji pomáhá zvládat příkoří krizí lépe. Tato firma těží z úzkých vztahů s bohatou klientelou a velkými podniky, které krize zpravidla zvládají lépe. Tím trpí méně i samotná American Express.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AXP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Wells Fargo – 31 let

Další z finančního sektoru je banka Wells Fargo (NYSE: WFC). Vlastní ji už od roku 1989, avšak nedávný prodej velké části tohoto titulu může nasvědčovat, že konec se blíží. Buffett se netají tím, že je fanda bankovních akcií, jelikož dokáží generovat solidní zisky v dlouhých obdobích ekonomické expanze.

Dost možná důvěrou v tuto společnost otřásl i skandál, kdy vyšlo najevo, že Wells Fargo otevřela 3,5 miliónů neautorizovaných účtů. Budoucnost ukáže, jak dlouho anebo jestli, Buffett podrží svých zbývajících 137,6 miliónů akcií Wells Fargo.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie WFC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

1. Coca-Cola – 32 let

A jsme u výherce. Nejdéle drženým titulem Buffettova portfolia jsou akcie Coca-Cola (NYSE: KO). Nápoje této společnosti najdeme všude ve světě a jejich akcie zlákaly k nákupu i věštce z Omahy již v roce 1988.

Poznámka

Mimochodem “všech zemích světa” není tak úplně pravda. Coca-Colu nenaleznete na Kubě ani Severní Koreji).

Tato společnost odvádí výjimečně dobrou práci při interakci se spotřebiteli a buduje si výtečnou image například díky personalizaci marketingových kampaní. Se svým výnosem cca 50 % vzhledem k ceně je Coca-Cola takřka stroj na peníze.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co na výše zmíněné tituly říkáte? Vlastníte některé z nich? Kdo je váš největší favorit do budoucna? Napište nám svůj názor do komentáře.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.