Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ztratili jsme legendu: Nobelista a velikán ekonomie zemřel ve věku 90 let

Jeho odkaz bude žít dál, neboť jeho práce ovlivnila celou řadu oblastí lidského života. Čím přispěl významný myslitel Daniel Kahneman lidstvu?

Publikováno
Ztratili jsme legendu: Nobelista a velikán ekonomie zemřel ve věku 90 let
Zdroj: Flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0 DEED / World Economic Forum

Daniel Kahneman, laureát Nobelovy ceny za ekonomii a profesor psychologie na Princetonské univerzitě, zemřel ve věku 90 let.

Spolu se svým přítelem Amosem Tverskym, který bohužel zemřel již v roce 1996, zpochybnili tradiční ekonomické předpoklady, které tvrdily, že lidé jednají vždy racionálně a s ohledem na své vlastní zájmy.

Kahneman a Tversky ve svých experimentech ukázali, že lidé často nejednají racionálně, ale spoléhají se na heuristiky, často zjednodušené myšlenkové postupy, které je vedou k iracionálnímu chování.

Jejich práce položila základy pro vznik oboru behaviorální ekonomie, který zkoumá, jak lidské chování ovlivňuje ekonomické rozhodování.

Přínos Kahnemanovy práce a uznání

Jedním z hlavních přínosů Kahnemana a Tverskyho byla formulace tzv. prospektová teorie, která zkoumá, jak lidé vnímají a hodnotí rizika a odměny při rozhodování.

Jejich práce ukázala, že lidé mají tendenci přeceňovat pravděpodobnost událostí a přikládat větší váhu ztrátám než ziskům, což vede k fenoménu zvanému averze k ztrátě.

Kahneman také objevil, že lidé mají sklony odvozovat vzory a pravděpodobnosti na základě malých souborů dat, aniž by zohlednili náhodnost událostí.

Tato poznání měla široký dopad na mnoho oblastí mimo psychologii a ekonomii, včetně práva, marketingu, vládní politiky a správy investic.

V roce 2002 byl Daniel Kahneman oceněn Nobelovou cenou za ekonomii za jeho práci v oblasti behaviorální ekonomie, ocenění, které by pravděpodobně sdílel se svým zesnulým přítelem Amosem Tverskym.

Jeho práce inspirovala mnoho dalších ekonomů a výzkumníků a poskytla nový pohled na to, jak lidé skutečně rozhodují.

Povinná četba

Daniel Kahneman se stal široce uznávaným díky publikaci jeho knihy “Myšlení, rychlé a pomalé” v roce 2011, která přehledně zpracovala jeho výzkum s Tverskym a popularizovala myšlenku, že lidské myšlení funguje ve dvou režimech: rychlém a pomalém.

Tato kniha se stala bestsellerem a pomohla široké veřejnosti porozumět vlivu behaviorální ekonomie na každodenní rozhodování.

S odchodem Daniela Kahnemana svět ztratil jednoho ze svých nejvýznamnějších myslitelů, jehož práce nadále ovlivňuje oblasti psychologie, ekonomie a rozhodování lidí po celém světě.

Jeho dědictví zůstává živé a jeho myšlenky budou inspirovat další generace výzkumníků a akademiků.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎